Jde o snad nejznámější z nebeských vlasatic. Ze Země je viditelná pouze každých sedmdesát pět či sedmdesát šest let. Naposledy bylo možné ji zahlédnout v roce 1986. Mnohem větší pozornosti se jí však dostalo na počátku dvacátého století. Z jakého důvodu?
„Bojíte se komety? Kupte si protikometové pilulky,“vyvolává na ulici mladík. Několik kolemjdoucích k němu dychtivě zamíří. „Neposlouchejte toho šarlatána. Pořiďte si raději plynové masky a lahve s čerstvým vzduchem.
Ty vás ochrání před jedovatými výpary!“ vykřikuje majitel koloniálu. To tak, aby mu nějaký pouliční prodavač odloudil zákazníky. Lidé berou jeho obchod doslova útokem. Co je příčinou jejich obav?
Smrtící ohon?
Roku 1910 se má na nočním nebi opět ukázat pověstná Halleyova kometa, která byla pouhým okem viditelná naposledy v roce 1835. Mnozí v jejím průletu vidí znamení konce světa.
Všeobecnou paniku navíc zvýší vědci, kteří správně spočítají, že Země projde ohonem komety. V té době totiž panuje přesvědčení, že ocas nebeské vlasatice je složen z jedovaté kyseliny kyanovodíkové. Život na Zemi je tak ve vážném ohrožení!
Správný obchodník však čapne příležitost za pačesy i tváří v tváři v smrti. Proto kvete obchod s plynovými maskami i pochybnými protikometovými pilulkami. Nakonec se však naštěstí nic nestane, protože kometa kyselinu kyanovodíkovou neobsahuje. Přesto však k jedné zvláštní události dojde.
Osudové znamení
„Můj čas se naplnil,“ uvědomí se americký spisovatel a humorista Mark Twain (1835 – 1910), když se dozví, že k Zemi se opět přiblíží proslulá Halleyova kometa. V roce jejího příletu se literát narodí.
Později předpoví, že až se tato nebeská vlasatice objeví znovu, zemře. Tato slova se stanou skutečností. Je pouhou náhodou, že život slavného spisovatele je ohraničen příletem Halleyovy komety?