Domů     Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům

Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy:

byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně!

Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul od doby, kdy byl ještě Konstantinopolí. Své současné pojmenování svatostánek získává okolo roku 430. Jeho původní jméno zní Velký kostel (řecky Megale Ekklesia).

A velikost je opravdu fascinující: měří cca 82 metrů na délku a 73 metrů na šířku. Ale stejně zajímavá je i jeho historie a novodobé osudy.

Interiér dnes zdobí islámské prvky.(Foto: Filip Filipović / Pixabay)
Interiér dnes zdobí islámské prvky.(Foto: Filip Filipović / Pixabay)

Císařův triumf

Příběh tohoto chrámu začíná už v roce 532, kdy Konstantinopol zasáhnou velká povstání. V té době je císař Justinián I. (482-565) byzantským panovníkem už pět let a stává se mezi lidmi nepopulární.

Ti jsou rozhořčeni vysokými daněmi, které zavedl, a chtějí ho svrhnout. Ale císař se nedá. Povstání potlačí hrubou silou a na místě vypáleného kostela nechá postavit nový: dnes slavnou stavbu s úžasnou kopulí.

Tento architektonický zázrak ohromuje lidi už jako čerstvá novinka. Pro starověkého spisovatele jménem Paulus Silentiarius (520-580) představuje jak císařovo vítězství, tak i triumf křesťanství. „Říkám, slavný římský Kapitole, ustup!

Můj císař tento zázrak tak dalece překonal, jako je veliký Bůh nadřazen modle!“ vyjádří svůj obdiv k této dechberoucí stavbě. Hagia Sofia je na svou dobu postavena velice rychle a nový chrám je vysvěcen už na konci roku 537.

Krásná mozaika na apsidě fascinuje i dojímá.(Foto: Engin Akyurt / Pixabay)
Krásná mozaika na apsidě fascinuje i dojímá.(Foto: Engin Akyurt / Pixabay)

Visí přímo z nebe!

Když stavitelé Anthémios z Trallu (474-534) a Isidor z Milétu (442-537) doplní své dílo o kopulovitou střechu, je to opravdu velkolepý pohled. „Zdá se, že není založena na pevném zdivu, ale že je zavěšena z nebe na zlatém řetězu,“ píše byzantský historik a učenec Prokopios z Kaisareie (asi 500-565).

Ale tato kopule se v roce 558 z velké části zhroutí následkem zemětřesení a konstrukčních chyb. Po rozsáhlé rekonstrukci, která zvýší stabilitu střechy, vydrží až do současnosti jen s několika průběžnými opravami.

Pod kopulí je 40 oken, kterými dovnitř proniká světlo, zalévající interiér měkkou září. Ta vytváří mystickou atmosféru a dává vyniknout nádherné výzdobě, která však byla v době dokončení chrámu pravděpodobně velmi jednoduchá.

Vše se změní až v průběhu času, kdy jsou přidány překrásné mozaiky, portréty císaře s rodinou a jeho nástupců i obrazy Ježíše Krista.

Jedna z nejkrásnějších a nejznámějších se nachází na apsidě chrámu (oltářní klenbě) 30 metrů nad zemí a zobrazuje 4 metry vysokou scénu Panny Marie s Ježíškem. Pochází z roku 867.

Hagia Sofia je dominantou Istanbulu.(Foto: Christian Hardi / Pixabay)
Hagia Sofia je dominantou Istanbulu.(Foto: Christian Hardi / Pixabay)

Srdce byzantské říše

Hagia Sofia není jen místem zbožnosti, ale srdcem celé říše. Konají se zde korunovace císařů a centrální poloha i majestátnost stavby upevní její symbolický význam.

Další kapitola v osudech chrámu začíná v roce 1453. V tomto roce obléhá Konstantinopol osmanský sultán Mehmed II. Fatih (1432-1481) a na konci května pokoří její starobylé hradby.

Křesťanská svatyně na nové osmanské vládce silně zapůsobí a rozhodnou se ji přeměnit na mešitu. Jednou z nejvýraznějších proměn je přistavění čtyř minaretů, vysokých přes 60 metrů. Ke změnám však dochází i uvnitř.

Je ukryta křesťanská výzdoba a doplněny islámské prvky. Styl chrámu, zejména jeho kopule, pak ovlivní osmanskou sakrální architekturu, hlavně návrh známé Modré mešity, postavené v Konstantinopoli v 17. století.

Po pádu Osmanské říše a vzniku moderní Turecké republiky je mešita Hagia Sofia také zrušena a z bývalého svatostánku se v roce 1931 stane muzeum.

Tajemný sloup

I když Osmané pokryjí omítkou mnoho z původní křesťanské výzdoby, úsilí moderních restaurátorů odhalí úžasná vyobrazení biblických postav, andělů a geometrických vzorů, což nabídne nový vhled do byzantské i křesťanské minulosti.

V roce 1985 se Hagia Sofia dostane na seznam kulturního dědictví UNESCO. A tato organizace také vyjádří znepokojení, když stavba o 35 let později získá zpět bez předchozí porady status mešity. Tato změna vyvolá řadu reakcí i na mezinárodní úrovni.

Navzdory své aktuální přeměně je však památka významným dědictvím křesťanské minulosti, takže přitahuje návštěvníky nejen muslimského vyznání. Kromě toho v sobě ukrývá rovněž záhadné prvky.

Uvnitř chrámu se hrdě tyčí dvě masivní mramorové kostky, jejichž původ je opředený tajemstvím. Teorie naznačují, že mohly sloužit jako fontány, které nabízely občerstvení věřícím nebo měly náboženský význam.

Je zde rovněž takzvaný Plačící sloup, pojmenovaný podle toho, že z něj neustále prosakuje vlhkost. Legenda tvrdí, že má léčivé účinky. Kdo se sloupu dotkne a požádá o požehnání a uzdravení, má velkou šanci na vyslyšení svých proseb.

Památka v ohrožení

Hagia Sofia je dnes nejenom náboženskou stavbou, ale také oblíbeným turistickým cílem, který ovlivňuje cestovní ruch v Istanbulu.

Historikové však tvrdí, že v posledních letech dovolili správci tohoto místa návštěvníkům nekontrolovaně vstupovat do budovy, bez ohledu na kulturní a historický význam.

„Dřevěná dveřní křídla Císařské brány byla poškozena, nástěnné nátěry jsou oškrábány a odstraněny, cenné prvky slouží k uložení bot, byly zničeny mramorové podlahové desky. Unikátní byzantské mozaiky zůstávají zakryté a neviditelné.

Archeologický dozor zůstal mimo památku,“ upozorňují. Po názorových přestřelkách bylo nakonec v letošním roce zavedeno vstupné, které má omezit počet návštěvníků a vzácnou památku lépe ochránit. Nadále však panují obavy o její stav a další osud, které vyjadřuje i UNESCO.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Claudia Beyli / Pixabay)
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.