Domů     Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům

Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy:

byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně!

Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul od doby, kdy byl ještě Konstantinopolí. Své současné pojmenování svatostánek získává okolo roku 430. Jeho původní jméno zní Velký kostel (řecky Megale Ekklesia).

A velikost je opravdu fascinující: měří cca 82 metrů na délku a 73 metrů na šířku. Ale stejně zajímavá je i jeho historie a novodobé osudy.

Interiér dnes zdobí islámské prvky.(Foto: Filip Filipović / Pixabay)
Interiér dnes zdobí islámské prvky.(Foto: Filip Filipović / Pixabay)

Císařův triumf

Příběh tohoto chrámu začíná už v roce 532, kdy Konstantinopol zasáhnou velká povstání. V té době je císař Justinián I. (482-565) byzantským panovníkem už pět let a stává se mezi lidmi nepopulární.

Ti jsou rozhořčeni vysokými daněmi, které zavedl, a chtějí ho svrhnout. Ale císař se nedá. Povstání potlačí hrubou silou a na místě vypáleného kostela nechá postavit nový: dnes slavnou stavbu s úžasnou kopulí.

Tento architektonický zázrak ohromuje lidi už jako čerstvá novinka. Pro starověkého spisovatele jménem Paulus Silentiarius (520-580) představuje jak císařovo vítězství, tak i triumf křesťanství. „Říkám, slavný římský Kapitole, ustup!

Můj císař tento zázrak tak dalece překonal, jako je veliký Bůh nadřazen modle!“ vyjádří svůj obdiv k této dechberoucí stavbě. Hagia Sofia je na svou dobu postavena velice rychle a nový chrám je vysvěcen už na konci roku 537.

Krásná mozaika na apsidě fascinuje i dojímá.(Foto: Engin Akyurt / Pixabay)
Krásná mozaika na apsidě fascinuje i dojímá.(Foto: Engin Akyurt / Pixabay)

Visí přímo z nebe!

Když stavitelé Anthémios z Trallu (474-534) a Isidor z Milétu (442-537) doplní své dílo o kopulovitou střechu, je to opravdu velkolepý pohled. „Zdá se, že není založena na pevném zdivu, ale že je zavěšena z nebe na zlatém řetězu,“ píše byzantský historik a učenec Prokopios z Kaisareie (asi 500-565).

Ale tato kopule se v roce 558 z velké části zhroutí následkem zemětřesení a konstrukčních chyb. Po rozsáhlé rekonstrukci, která zvýší stabilitu střechy, vydrží až do současnosti jen s několika průběžnými opravami.

Pod kopulí je 40 oken, kterými dovnitř proniká světlo, zalévající interiér měkkou září. Ta vytváří mystickou atmosféru a dává vyniknout nádherné výzdobě, která však byla v době dokončení chrámu pravděpodobně velmi jednoduchá.

Vše se změní až v průběhu času, kdy jsou přidány překrásné mozaiky, portréty císaře s rodinou a jeho nástupců i obrazy Ježíše Krista.

Jedna z nejkrásnějších a nejznámějších se nachází na apsidě chrámu (oltářní klenbě) 30 metrů nad zemí a zobrazuje 4 metry vysokou scénu Panny Marie s Ježíškem. Pochází z roku 867.

Hagia Sofia je dominantou Istanbulu.(Foto: Christian Hardi / Pixabay)
Hagia Sofia je dominantou Istanbulu.(Foto: Christian Hardi / Pixabay)

Srdce byzantské říše

Hagia Sofia není jen místem zbožnosti, ale srdcem celé říše. Konají se zde korunovace císařů a centrální poloha i majestátnost stavby upevní její symbolický význam.

Další kapitola v osudech chrámu začíná v roce 1453. V tomto roce obléhá Konstantinopol osmanský sultán Mehmed II. Fatih (1432-1481) a na konci května pokoří její starobylé hradby.

Křesťanská svatyně na nové osmanské vládce silně zapůsobí a rozhodnou se ji přeměnit na mešitu. Jednou z nejvýraznějších proměn je přistavění čtyř minaretů, vysokých přes 60 metrů. Ke změnám však dochází i uvnitř.

Je ukryta křesťanská výzdoba a doplněny islámské prvky. Styl chrámu, zejména jeho kopule, pak ovlivní osmanskou sakrální architekturu, hlavně návrh známé Modré mešity, postavené v Konstantinopoli v 17. století.

Po pádu Osmanské říše a vzniku moderní Turecké republiky je mešita Hagia Sofia také zrušena a z bývalého svatostánku se v roce 1931 stane muzeum.

Tajemný sloup

I když Osmané pokryjí omítkou mnoho z původní křesťanské výzdoby, úsilí moderních restaurátorů odhalí úžasná vyobrazení biblických postav, andělů a geometrických vzorů, což nabídne nový vhled do byzantské i křesťanské minulosti.

V roce 1985 se Hagia Sofia dostane na seznam kulturního dědictví UNESCO. A tato organizace také vyjádří znepokojení, když stavba o 35 let později získá zpět bez předchozí porady status mešity. Tato změna vyvolá řadu reakcí i na mezinárodní úrovni.

Navzdory své aktuální přeměně je však památka významným dědictvím křesťanské minulosti, takže přitahuje návštěvníky nejen muslimského vyznání. Kromě toho v sobě ukrývá rovněž záhadné prvky.

Uvnitř chrámu se hrdě tyčí dvě masivní mramorové kostky, jejichž původ je opředený tajemstvím. Teorie naznačují, že mohly sloužit jako fontány, které nabízely občerstvení věřícím nebo měly náboženský význam.

Je zde rovněž takzvaný Plačící sloup, pojmenovaný podle toho, že z něj neustále prosakuje vlhkost. Legenda tvrdí, že má léčivé účinky. Kdo se sloupu dotkne a požádá o požehnání a uzdravení, má velkou šanci na vyslyšení svých proseb.

Památka v ohrožení

Hagia Sofia je dnes nejenom náboženskou stavbou, ale také oblíbeným turistickým cílem, který ovlivňuje cestovní ruch v Istanbulu.

Historikové však tvrdí, že v posledních letech dovolili správci tohoto místa návštěvníkům nekontrolovaně vstupovat do budovy, bez ohledu na kulturní a historický význam.

„Dřevěná dveřní křídla Císařské brány byla poškozena, nástěnné nátěry jsou oškrábány a odstraněny, cenné prvky slouží k uložení bot, byly zničeny mramorové podlahové desky. Unikátní byzantské mozaiky zůstávají zakryté a neviditelné.

Archeologický dozor zůstal mimo památku,“ upozorňují. Po názorových přestřelkách bylo nakonec v letošním roce zavedeno vstupné, které má omezit počet návštěvníků a vzácnou památku lépe ochránit. Nadále však panují obavy o její stav a další osud, které vyjadřuje i UNESCO.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Claudia Beyli / Pixabay)
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz