O tom, že kosmetika s výtažky z kokosového mléka či arganového oleje má na naši pokožku blahodárný vliv, není pochyb. Naší pleti však lichotí i množství dalších, daleko podivnějších ingrediencí. Třeba hadí jed!
Účinky hadího jedu byly známé už ve starověku. Tehdy si lidé tuto zázračnou látku přimíchávali do nejrůznějších mastí, které jim pomáhaly především od bolesti kloubů či revmatismu.
Tento trend přetrval i do dnešní doby, jen už pomáhá na více frontách – v medicíně, ve farmacii i v kosmetice.
Dokonalý pomocník
Snad nejčastěji se dnes využívá syntetický hadí jed, zvaný syn-ake, což je látka, která napodobuje paralyzující účinky pravého hadího jedu.
„Je zbavena všech nízkomolekulárních bílkovin, minerálů, enzymů a aminokyselin a lidskému organismu proto neubližuje, ale naopak pomáhá,“ vysvětlují odborníci. A v tom je třeba jim dát za pravdu.
Vždyť syn-ake urychluje hojení drobných ran, zbavuje kůži oparů a křečových žil a pokožku zanechává vyhlazenou, vyživenou a perfektně hydratovanou.
Botox nebo hadí jed?
Hadí jed v syntetické podobě působí jako slabé anestetikum, uvolňuje obličejové svaly a předchází tak vzniku vrásek. „Syn-ake má podobné účinky jako botox, ale je daleko méně agresivní a umožňuje pohyb obličejových svalů.
Působí taky jako skvělá prevence proti následkům slunění,“ zmiňuje se přední česká vizážistka Daniela Slepčíková. Čím častěji výrobky s tímto extraktem používáte, tím lépe. Jeho účinky se totiž pravidelnou aplikací mnohonásobně zvyšují.
Hadí jed nad zlato
Využití hadího jedu je skutečně široké. Kromě kosmetického průmyslu se tento unikát totiž osvědčil i v medicíně a ve farmacii. „Pomáhá bojovat proti revmatismu, bolestem kloubů, zánětům svalů, šlach, malomocenství i epilepsii,“ tvrdí lékaři.
Krom toho se používá při léčbě lupénky i zhoubných nádorů. Hadí jed tedy nejenže zkrášluje a omlazuje, ale především léčí, zklidňuje a uzdravuje.