Skip to content

Pevné disky: Od obra s minimální kapacitou až k nafouknutým mrňousům!

Mnozí z nás jsou schopni zaplnit pořízenými fotkami a dalšími soubory paměť smartphonu za jeden měsíc. Za jeden rok dokážeme nashromáždit data, hudbu, filmy a jiný digitální obsah, který zaplní malý, přenosný pevný disk.

Avšak, jak by se vešla tato data do prvního harddisku, který spatřil světlo světa před 60 lety? Tehdy ho představila světu společnost IBM.

02
Počítač IBM 305 RAMAC nebyl žádný drobek.

Před šedesáti lety, v září roku 1956, byl světu představen vůbec první pevný disk. Vešlo se do něj přibližně 5 MB (MegaByte) dat, jeho krabice měřila asi 1,5 x 1,7 x 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu.

Dnes by se na tenhle disk stěží vešla jedna fotka pořízená moderním mobilním telefonem s kvalitním fotoaparátem.

03
Detail harddisku.

Před 15 lety, v říjnu roku 2001, vytáhl Steeve Jobs na prezentaci nenápadně z kapsy poprvé přehrávač hudby iPod. Jeho klíčovým benefitem a novinkou byl tehdy vestavěný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB (zjednodušeně tisíc krát více, než zmíněný první pevný disk), který do tohoto kapesního přehrávače dodala společnost Toshiba.

04
Steve Jobs se svým vynálezem.

Porovnejme to s aktuálními technologickými možnostmi. Dnes se na malé pevné disky, jejichž nejdelší rozměr činí 10 cm, vejdou data v řádech terabytů.

05
Data jsou na disku uložena pomocí zmagnetizování míst na magneticky měkkém materiálu, které se provádí pomocí cívky a elektrického proudu, přičemž se používají různé technologie záznamu a kódování uložených dat.

Když srovnáme první disk a současný disk o kpacitě 3 TB dojdeme k závěru, že abychom před šedesáti lety získali odpovídající prostor pro data, která držíme v dlani nyní, potřebovali bychom 600 000 prvních pevných disků.

Ty by zaplnily, postavené těsně vedle sebe, plochu velkou přibližně šestnácti Václavských náměstí a vážily by neuvěřitelných 600 000 tun. Na místo by je před šedesáti lety muselo přivézt 200 000 legendárních třítunových nákladních vozů Praga V3S, přičemž kolona těchto vozů s půlmetrovým rozestupem by byla dlouhá 1 500 km a sahala by z Prahy až za Neapol na jihu Itálie.

Foto: Wikipedia, Apple
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …