Skip to content

Gigant mezi kaňony: Byť je na malé planetě, ty pozemské strčí do kapsy!

Existuje kaňon, proti kterému známý arizonský Grand Canyon i se svými velkolepými rozměry vypadá jako nemluvně s dudlíkem v puse. Do kaňonu Valles Marineris by se v pohodě vešel Mt. Everest, jeho špička by přečnívala nad okraj jen o pár metrů.

Kaňon je široký stovky kilometrů a dlouhý 4 000 kilometrů. Že však žádná cestovní kancelář zatím nevyužila takové příležitosti a nevozí k němu turisty? Pro manažery by to byla jistě lákavá představa, penízky by se jen sypaly.

2
Umělecká představa podoby kaňonu.

Jenže Valles Marineris má tu drobnou nevýhodu, že neleží na Zemi, nýbrž na Marsu. Valles Marineris je ve skutečnosti celý systém rovnoběžných údolí, který vznikl před miliardami roků podél tektonických zlomů.

3
Srovnání velikosti Země a Marsu.

Jeho velikost je úctyhodná, přitom jeho mateřská planeta je dvakrát menší než Země. Ale velikost tělesa v podobných případech nehraje roli, rozsáhlé prohlubně lze pozorovat i na měsících Jupitera, které jsou přitom proti Zemi ještě menší.

4
Americký Grand Canyon.

Nejspíš v důsledku sopečné činnosti v nedaleké oblasti Tharsis se kůra Marsu otevřela podobně, jako když při pečení praskne bochník chleba.

5
Porovnání velikosti rozlohy USA a délky kaňonu.

Údolí byla dále dotvářena půdními sesuvy a atmosférickými proudy. Voda uvolněná z hornin, která se systémem kaňonů občas valila, zalévala severní polokouli Marsu, kde se v minulosti alespoň po přechodnou dobu zřejmě udržoval oceán.

Foto: Wikipedia, HulkShare, Flickr, TakeTours, Popular Science
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …