Skip to content

George Washington trpěl tafefobií: Neleká se nepřátel, ale rakve

První prezident Spojených států amerických George Washington (1732–1799) je odvážný válečník i státník. Jednotkám v četných bitvách nejen velí, ale také stojí v čele. Bojuje proti Indiánům, Španělům i Francouzům, ve válce za nezávislost poráží Britskou armádu.

I takový ukázkový hrdina však má svou slabou stránku.

Celý život trpí panickou hrůzou z toho, že bude pohřben zaživa. „Slibte mi, na svou čest, že až zemřu, počkáte ještě dva dny, než mne uložíte do rakve a pohřbíte,“ žádá všechny, kteří by u jeho skonu mohli být.

01_Washington
Geroge Washington.

Lékařské znalosti nestačí

Možná tafefobie vypadá jako podivná a iracionální hrůza, ve Washingtonově době je však strach z předčasného pohřbu poměrně rozšířený. Zřetelně se s ním pokouší ve své tvorbě (povídky Pád domu Usherů nebo Předčasný pohřeb) vyrovnat třeba americký spisovatel Allan Edgar Poe (1809–1849). Stav lékařských znalostí je totiž znatelně horší než dnes a není málo případů, kdy lékař oznámí smrt katatonického pacienta jen proto, že nedokáže nahmatat tep nebo zaznamenat dech.

washington-death1
Velký státník se děsí možnosti být pohřben zaživa.

Rakve mají okýnka

V roce 1905 anglický reformátor William Tebb (1830–1917) ve svém výzkumu napočítá 380 takových případů. V 219 případech je člověk zaživa pohřben téměř, ve 149 případech je pohřben opravdu, v 10 případech se nebožtík probere při pitvě a ve 2 případech otevře oči během balzamování.

Není divu, že pohřební ústavy na požádání zhotovují speciální rakve. Jsou vybavené víky s okýnky, přívodem vzduchu a zvonky jimiž lze upozornit plačící pozůstalé i náhodné kolemjdoucí, že drahý zesnulý v hrobě ještě není tak úplně nebožtík.

01_porso
Nebyl sám, proto se tehdy vyráběly i rakve s okýnky a zvonky.

Nachlazení končí smrtí

Ve čtvrtek 12 prosinec 1799 se Washington vrátí domů z kontroly plantáží promočený na kost. Nachladí se. Když se mu přitíží a cítí, že se blíží konec, žádá s hrůzou v očích lékaře: „Musíte se opravdu dobře přesvědčit, že jsem mrtev.

“ Umírá dopoledne 14. prosince ve věku 67 let a lékař jeho přání vyhoví. O dva dny později provede druhé, velmi pečlivé ohledání. Když je první americký prezident 18. prosince v Mount Vernonu s veškerou slávou pohřben, je spolehlivě mrtev.

Tedy doufejme.

MOUNT VERNON, VA - JANUARY 19: The tomb of the first President of the U.S., George Washington on the grounds of his estate January 19, 2008 in Mount Vernon, VA.
Hrobka George Washingtona.

Foto: archiv, pbs.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články