Domů     Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
6.6.2024

Vědecké pokroky máme nejčastěji spojené se zvučnými mužskými jmény. Přesto se během historie objevilo nespočet žen, které pomáhaly budovat moderní svět, jak ho dnes známe. Některým se dostalo ocenění už za jejich života a jiné zůstaly zapomenuty v minulosti.

Na které ženy historie pamatuje, a které si zaslouží, abychom si je připomněli?

Asistentka, která zjistila, z čeho se skládají hvězdy

Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo
Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Cecilia Payne-Gaposchkinová

Životní data: 1900, Wendover, Velká Británie – 1979, Cambridge, USA

Cecilii byly pouhé čtyři roky, když její otec zemřel a o dvě malé děti se nadále starala jen matka. Přesto se je snažila maximálně podporovat a Cecilia díky tomu mohla chodit na soukromou školu.

Když jí bylo dvanáct let, rodina se přestěhovala do Londýna. Cecilia nejprve navštěvovala St Mary´s College v Paddingtonu, kde ale nemohla studovat matematiku ani přírodní vědy, ke kterým od dětství tíhla, pak v roce 1918 přestoupila na St Paul´s Girls´ School.

Zdejší profesor hudby na ni naléhal, aby se dala na hudební dráhu po vzoru svého otce, avšak ona odmítla a zaměřila se raději na vědu.

Pouhý rok poté získala stipendium na univerzitě v Cambridgi, což rodině finančně pomohlo, ale hlavně umožnilo mladé nadšenkyni pro vědu věnovat se botanice, fyzice a chemii.

Americký sen

Zájem o astronomii v ní probudila v roce 1919 přednáška Arthura Eddingtona (1882–1944), na jejímž základě změnila studijní obor a úspěšně absolvovala, bohužel bez titulu.

Když si uvědomila, že v Británii nikdy nebude víc než učitelkou, rozhodla se zkusit štěstí v Americe. Zapsala se na astronomický postgraduální program při Harvardově univerzitě a jako první studující zde získala doktorát z astronomie.

Právě zde roku 1925 sepsala doktorskou disertační práci, kterou vědecká obec zprvu odmítala. Později však byla označena za nejdůležitější disertaci v dějinách astronomie.

Do té doby se vědci domnívali, že chemické složení Země a Slunce je prakticky totožné, kdežto Cecilia dokázala, že hvězdy jsou tvořeny z 98 % vodíkem a heliem. Prakticky tak objevila, že hlavním stavebním prvkem ve vesmíru je právě vodík.

V roce 1929 byly její objevy potvrzeny a z Cecilie se stala hvězda.

Přesto ještě dlouhá léta pracovala jako asistentka a až v roce 1956 se stala první ženou, která byla uvedena do pozice řádného profesora fakulty umění a věd na Harvardu a později se stala také první ženou, která zde vedla fakultu astronomie.

Nejznámější vědkyně, která předčila i muže

Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo
Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Marie Curie-Skłodowska

Životní data: 1867, Varšava, Polsko –1934, Passy, Francie

Její jméno zná každý i po skoro 90 letech od její smrti. Byla nejmladší z pěti dětí a oba rodiče pocházeli z nižší polské šlechty. Marie jako první žena složila přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny.

Zde také roku 1983 získala jako první žena licenciát a jen o rok později obdržela druhý z matematiky.

V tu dobu poznala také svého budoucího manžela Pierra Curie (1859–1906), který od začátku svou drahou ve vědě podporoval a byl to také on, kdo Marii doporučil do laboratoře slavného francouzského fyzika Henriho Bacquerela (1852–1908).

Těžké a nudné

Právě Bacquerel nabídl Marii doktorské studium pod svým vedením na neatraktivní a pracné téma – proč je radioaktivita některých druhů uranové rudy vyšší, než by plynulo z podílu čistého uranu v rudě. Postupně se k jejímu bádání připojil také Pierre.

Po čtyřech letech vedlo její bádání k objevu polonia a později také mnohem radioaktivnějšího radia.

Vyjasněnila tak příčinu radioaktivity, za což získala roku 1903 jako první žena v historii Nobelovu cenu za fyziku a současně se stala prvním ženou s titulem doktorky fyziky. Nedlouho poté porodila druhou dceru a tragicky přišla o manžela.

Přesto založila vlastní laboratoř a v roce 1911 získala druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii. Zemřela na leukémii, kterou patrně vyvolalo ozáření, když většinu svého výzkumu prováděla bez náležitých ochranných prostředků.

Matka Hubbleova teleskopu

Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo
Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Nancy Romanová

Životní data: 1925, Nashville, USA –2018, Germantown, USA

Zájem o astronomii projevila už v 11 letech, když ve škole založila astronomický klub. Střední školu vystudovala ve zrychleném programu za tři roky a už tehdy věděla, že svůj život zasvětí právě astronomii.

Nancy Romanová nejprve studovala na Swarthmore College a později pokračovala s postgraduálním studiem na Chicagské univerzitě, kde v roce 1949 získala titul Ph.D.v oboru astronomie.

V počátcích své výzkumné kariéry zjistila, že ne všechny hvězdy se pohybují stejně rychle a že hvězdy, které si jsou vizuálně podobné nemusejí být také stejně staré. Poskytla tak první vodítko k poznávání vzniku galaxie.

Nabídka, která se neodmítá

V roce 1954 přijala místo v Národní výzkumné laboratoři, kde se stala vedoucí sekce mikrovlnné spektroskopie. O dva roky později dostala pozvání do Sovětského svazu, kam se dostala jako první civilista od počátku studené války.

Posílilo to její vědecké renomé a usnadnilo vstup do NASA. Nová pozice sice znamenala, že bude muset skoro úplně utlumit svůj dosavadní výzkum, ale nedokázala odolat nabídce vybudovat od základů program, který ovlivní astronomii na 50 let dopředu.

Stala se první ředitelkou sekce pro astronomii a první ženou, která zastávala výkonnou funkci v NASA. Posledním a největším projektem, na kterém se během svého působení zde podílela, byl Hubbleův vesmírný dalekohled.

Právě ona z velké části dopomohla, aby kongres projekt zafinancoval. Pro své obrovské nasazení a významnou roli, kterou v programu měla, je nazývána „matkou Hubbleova teleskopu“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Pierre a Marie Curie, neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.