Domů     Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
6.6.2024

Vědecké pokroky máme nejčastěji spojené se zvučnými mužskými jmény. Přesto se během historie objevilo nespočet žen, které pomáhaly budovat moderní svět, jak ho dnes známe. Některým se dostalo ocenění už za jejich života a jiné zůstaly zapomenuty v minulosti.

Na které ženy historie pamatuje, a které si zaslouží, abychom si je připomněli?

Asistentka, která zjistila, z čeho se skládají hvězdy

Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo
Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Cecilia Payne-Gaposchkinová

Životní data: 1900, Wendover, Velká Británie – 1979, Cambridge, USA

Cecilii byly pouhé čtyři roky, když její otec zemřel a o dvě malé děti se nadále starala jen matka. Přesto se je snažila maximálně podporovat a Cecilia díky tomu mohla chodit na soukromou školu.

Když jí bylo dvanáct let, rodina se přestěhovala do Londýna. Cecilia nejprve navštěvovala St Mary´s College v Paddingtonu, kde ale nemohla studovat matematiku ani přírodní vědy, ke kterým od dětství tíhla, pak v roce 1918 přestoupila na St Paul´s Girls´ School.

Zdejší profesor hudby na ni naléhal, aby se dala na hudební dráhu po vzoru svého otce, avšak ona odmítla a zaměřila se raději na vědu.

Pouhý rok poté získala stipendium na univerzitě v Cambridgi, což rodině finančně pomohlo, ale hlavně umožnilo mladé nadšenkyni pro vědu věnovat se botanice, fyzice a chemii.

Americký sen

Zájem o astronomii v ní probudila v roce 1919 přednáška Arthura Eddingtona (1882–1944), na jejímž základě změnila studijní obor a úspěšně absolvovala, bohužel bez titulu.

Když si uvědomila, že v Británii nikdy nebude víc než učitelkou, rozhodla se zkusit štěstí v Americe. Zapsala se na astronomický postgraduální program při Harvardově univerzitě a jako první studující zde získala doktorát z astronomie.

Právě zde roku 1925 sepsala doktorskou disertační práci, kterou vědecká obec zprvu odmítala. Později však byla označena za nejdůležitější disertaci v dějinách astronomie.

Do té doby se vědci domnívali, že chemické složení Země a Slunce je prakticky totožné, kdežto Cecilia dokázala, že hvězdy jsou tvořeny z 98 % vodíkem a heliem. Prakticky tak objevila, že hlavním stavebním prvkem ve vesmíru je právě vodík.

V roce 1929 byly její objevy potvrzeny a z Cecilie se stala hvězda.

Přesto ještě dlouhá léta pracovala jako asistentka a až v roce 1956 se stala první ženou, která byla uvedena do pozice řádného profesora fakulty umění a věd na Harvardu a později se stala také první ženou, která zde vedla fakultu astronomie.

Nejznámější vědkyně, která předčila i muže

Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo
Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Marie Curie-Skłodowska

Životní data: 1867, Varšava, Polsko –1934, Passy, Francie

Její jméno zná každý i po skoro 90 letech od její smrti. Byla nejmladší z pěti dětí a oba rodiče pocházeli z nižší polské šlechty. Marie jako první žena složila přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny.

Zde také roku 1983 získala jako první žena licenciát a jen o rok později obdržela druhý z matematiky.

V tu dobu poznala také svého budoucího manžela Pierra Curie (1859–1906), který od začátku svou drahou ve vědě podporoval a byl to také on, kdo Marii doporučil do laboratoře slavného francouzského fyzika Henriho Bacquerela (1852–1908).

Těžké a nudné

Právě Bacquerel nabídl Marii doktorské studium pod svým vedením na neatraktivní a pracné téma – proč je radioaktivita některých druhů uranové rudy vyšší, než by plynulo z podílu čistého uranu v rudě. Postupně se k jejímu bádání připojil také Pierre.

Po čtyřech letech vedlo její bádání k objevu polonia a později také mnohem radioaktivnějšího radia.

Vyjasněnila tak příčinu radioaktivity, za což získala roku 1903 jako první žena v historii Nobelovu cenu za fyziku a současně se stala prvním ženou s titulem doktorky fyziky. Nedlouho poté porodila druhou dceru a tragicky přišla o manžela.

Přesto založila vlastní laboratoř a v roce 1911 získala druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii. Zemřela na leukémii, kterou patrně vyvolalo ozáření, když většinu svého výzkumu prováděla bez náležitých ochranných prostředků.

Matka Hubbleova teleskopu

Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo
Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Nancy Romanová

Životní data: 1925, Nashville, USA –2018, Germantown, USA

Zájem o astronomii projevila už v 11 letech, když ve škole založila astronomický klub. Střední školu vystudovala ve zrychleném programu za tři roky a už tehdy věděla, že svůj život zasvětí právě astronomii.

Nancy Romanová nejprve studovala na Swarthmore College a později pokračovala s postgraduálním studiem na Chicagské univerzitě, kde v roce 1949 získala titul Ph.D.v oboru astronomie.

V počátcích své výzkumné kariéry zjistila, že ne všechny hvězdy se pohybují stejně rychle a že hvězdy, které si jsou vizuálně podobné nemusejí být také stejně staré. Poskytla tak první vodítko k poznávání vzniku galaxie.

Nabídka, která se neodmítá

V roce 1954 přijala místo v Národní výzkumné laboratoři, kde se stala vedoucí sekce mikrovlnné spektroskopie. O dva roky později dostala pozvání do Sovětského svazu, kam se dostala jako první civilista od počátku studené války.

Posílilo to její vědecké renomé a usnadnilo vstup do NASA. Nová pozice sice znamenala, že bude muset skoro úplně utlumit svůj dosavadní výzkum, ale nedokázala odolat nabídce vybudovat od základů program, který ovlivní astronomii na 50 let dopředu.

Stala se první ředitelkou sekce pro astronomii a první ženou, která zastávala výkonnou funkci v NASA. Posledním a největším projektem, na kterém se během svého působení zde podílela, byl Hubbleův vesmírný dalekohled.

Právě ona z velké části dopomohla, aby kongres projekt zafinancoval. Pro své obrovské nasazení a významnou roli, kterou v programu měla, je nazývána „matkou Hubbleova teleskopu“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Pierre a Marie Curie, neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h