Domů     Galantnost: Poznávací znamení všech gentlemanů
Galantnost: Poznávací znamení všech gentlemanů

Nekonečné okouzlování, které staví ženy na neviditelný piedestal, mají muži v minulých stoletích v malíčku. Drobné pozornosti střídají jednu lichotku za druhou v touze oslovit svou vyvolenou a ukrást tak její srdce.

Vše v perfektním a upraveném balení, kterému uvolněná atmosféra jen nahrává. Tato doba je však už dávno pryč. Nebo snad ne…?

Urozené rytíře v naleštěné zbroji bychom v dnešní uspěchané době hledali jen stěží, stejně jako galantnost jim vlastní. Podobné skutky jsou totiž většinou považovány za přežitek či projev zženštilosti.

Přitom jde o jeden z největších fenoménů minulé doby, který položí základy emancipace. Muž, který nedokáže vyjádřit patřičnou úctu opačnému pohlaví, je korunovaným hrubiánem bez patřičného vychování.

Galantnost ale není jen o držení dveří a sladkých lichotkách, souvisí i s oblékáním, společenským protokolem a etiketou.

Původně jde o jakousi formu dvoření či dobývání, která mužům okamžitě přináší úspěch.
Původně jde o jakousi formu dvoření či dobývání, která mužům okamžitě přináší úspěch.

Okouzlující Francie

Domovem prvních gentlemanů, které obdivujeme na filmových plátnech nebo omšelých stránkách knih, se stává životem a uměním překypující Francie.

Právě tam, na dvoře „krále Slunce“ Ludvíka XIV. (1638–1715), se začíná poprvé na roli mužů nahlížet z poněkud jiného pohledu.

Zatímco v minulosti chrabří rytíři své vyvolené unášejí nebo pro ně zabíjejí, nyní jde především o to je okouzlit a dodat jim pocit výjimečnosti a důležitosti. Zrodí se proto tzv. galant homme.

Muž, který neváhá zabřednout do doposud zapovězených vod, když vynáší na světlo lehkovážnost, nespoutanost a především vzájemné hry.

Nebezpečné známosti

Vyzbrojeni taktem a šarmem jsou galantně smýšlející muži vítanou společností u dvora, kde jejich kouzlu propadají ženy z vyšší společnosti. Laškování a dvoření jim zvyšuje společenský status a dává vzniknout nevázaným známostem.

Nešetří krásnými a „zaoblenými slovy“, od kterých je jen kousek k odvážným činům. Zatímco dnes jsou konverzace s lechtivým podtextem hrou na velice tenkém ledě, v minulosti jde o věc naprosto běžnou.

Muži mají chuť se naparovat a pomalu vábit ženu tak dlouho, dokud nezískají její „srdce“. To vše zdvořilým a uhlazeným způsobem.

Ženy jsou díky těmto hrám mnohem svobodnější a konečně mají možnost vystoupit ze stereotypní formálnosti, která jim dlouho svazuje ruce.

Ať už jde o pomoc do kabátu nebo o pouhé podržení dveří. I takové maličkosti ženu potěší.
Ať už jde o pomoc do kabátu nebo o pouhé podržení dveří. I takové maličkosti ženu potěší.

Jiný kraj, jiný mrav

Když začne zapouštět kořeny v jiných evropských zemích, píše se 18. století. Ne všude je však galantnost přijímána s takovou jemnou šlechetností. Co jiný kraj, to jiný mrav, a dosud zakořeněná pravidla se postupem času začínají ohýbat.

Ne všem jsou totiž hrátky ve stylu „nebezpečných známostí“, vyznačující se nevázaností a nekomplikovaností, po chuti. V Itálii a Španělsku proto tento „trend“ krutě narazí.

Nedaří se mu ani na habsburském dvoře, který si na pravidlech a rozdělení rolí poměrně zakládá. Než se proto muži nadějí, stává se z galantnosti soubor společenských pravidel a etikety, který nedává přílišný prostor fantazii.

Kam zmizela zašlá sláva?

A tak je tomu vlastně dodnes. Z původní, Francouzi proslavené podoby se totiž zachová jen naprostý zlomek, kterému v opětovném rozkvětu brání mimo jiné změna společenského postavení žen.

K tomu, aby muž projevil svoji galantní stránku, totiž potřebuje něžné pohlaví, které mu půjde naproti. A to se v době vyzdvihování samostatnosti a touze dělat si věci po svém zkrátka příliš nedaří.

I přesto ale existují muži, kteří na podobné věci nehledí a s chutí pomohou ženě do kabátu či jí podrží dveře a tím jí vykouzlí alespoň nepatrný úsměv na rtech.

Když se v dnešní době řekne slovo gentleman, vybavíme si nejčastěji perfektně oblečeného muže, který ví, co se sluší a patří. Takovým se však muž nerodí, ale stává.
Když se v dnešní době řekne slovo gentleman, vybavíme si nejčastěji perfektně oblečeného muže, který ví, co se sluší a patří. Takovým se však muž nerodí, ale stává.
Foto: Shutterstock.com, Pinterest.com
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Klimatickým trendům navzdory: Dohodli se zde snad vlekaři s čarodějnicemi?
Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou. Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?! Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ […]
Alpa nad zlato?
Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval […]
Möbiova páska: Nemožné, ale přesto existující!
Dvourozměrný předmět má rub a líc, třírozměrný výšku, šířku a hloubku. Co když ale najednou nic z toho neplatí? Taková věc je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát… Vezměte si obyčejný proužek papíru, dlouhý třeba 30 cm, a konce slepte k sobě. Ovšem ne jen tak jednoduše do kruhu, jeden z konců předtím o […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet