Skip to content

Galantnost: Poznávací znamení všech gentlemanů

Nekonečné okouzlování, které staví ženy na neviditelný piedestal, mají muži v minulých stoletích v malíčku. Drobné pozornosti střídají jednu lichotku za druhou v touze oslovit svou vyvolenou a ukrást tak její srdce.

Vše v perfektním a upraveném balení, kterému uvolněná atmosféra jen nahrává. Tato doba je však už dávno pryč. Nebo snad ne…?

Urozené rytíře v naleštěné zbroji bychom v dnešní uspěchané době hledali jen stěží, stejně jako galantnost jim vlastní. Podobné skutky jsou totiž většinou považovány za přežitek či projev zženštilosti.

Přitom jde o jeden z největších fenoménů minulé doby, který položí základy emancipace. Muž, který nedokáže vyjádřit patřičnou úctu opačnému pohlaví, je korunovaným hrubiánem bez patřičného vychování.

Galantnost ale není jen o držení dveří a sladkých lichotkách, souvisí i s oblékáním, společenským protokolem a etiketou.

Původně jde o jakousi formu dvoření či dobývání, která mužům okamžitě přináší úspěch.

Okouzlující Francie

Domovem prvních gentlemanů, které obdivujeme na filmových plátnech nebo omšelých stránkách knih, se stává životem a uměním překypující Francie. Právě tam, na dvoře „krále Slunce“ Ludvíka XIV. (1638–1715), se začíná poprvé na roli mužů nahlížet z poněkud jiného pohledu.

Zatímco v minulosti chrabří rytíři své vyvolené unášejí nebo pro ně zabíjejí, nyní jde především o to je okouzlit a dodat jim pocit výjimečnosti a důležitosti. Zrodí se proto tzv. galant homme. Muž, který neváhá zabřednout do doposud zapovězených vod, když vynáší na světlo lehkovážnost, nespoutanost a především vzájemné hry.

Nebezpečné známosti

Vyzbrojeni taktem a šarmem jsou galantně smýšlející muži vítanou společností u dvora, kde jejich kouzlu propadají ženy z vyšší společnosti. Laškování a dvoření jim zvyšuje společenský status a dává vzniknout nevázaným známostem.

Nešetří krásnými a „zaoblenými slovy“, od kterých je jen kousek k odvážným činům. Zatímco dnes jsou konverzace s lechtivým podtextem hrou na velice tenkém ledě, v minulosti jde o věc naprosto běžnou.

Muži mají chuť se naparovat a pomalu vábit ženu tak dlouho, dokud nezískají její „srdce“. To vše zdvořilým a uhlazeným způsobem. Ženy jsou díky těmto hrám mnohem svobodnější a konečně mají možnost vystoupit ze stereotypní formálnosti, která jim dlouho svazuje ruce.

blank
Ať už jde o pomoc do kabátu nebo o pouhé podržení dveří. I takové maličkosti ženu potěší.

Jiný kraj, jiný mrav

Když začne zapouštět kořeny v jiných evropských zemích, píše se 18. století. Ne všude je však galantnost přijímána s takovou jemnou šlechetností. Co jiný kraj, to jiný mrav, a dosud zakořeněná pravidla se postupem času začínají ohýbat.

Ne všem jsou totiž hrátky ve stylu „nebezpečných známostí“, vyznačující se nevázaností a nekomplikovaností, po chuti. V Itálii a Španělsku proto tento „trend“ krutě narazí. Nedaří se mu ani na habsburském dvoře, který si na pravidlech a rozdělení rolí poměrně zakládá.

Než se proto muži nadějí, stává se z galantnosti soubor společenských pravidel a etikety, který nedává přílišný prostor fantazii.

Kam zmizela zašlá sláva?

A tak je tomu vlastně dodnes. Z původní, Francouzi proslavené podoby se totiž zachová jen naprostý zlomek, kterému v opětovném rozkvětu brání mimo jiné změna společenského postavení žen. K tomu, aby muž projevil svoji galantní stránku, totiž potřebuje něžné pohlaví, které mu půjde naproti.

A to se v době vyzdvihování samostatnosti a touze dělat si věci po svém zkrátka příliš nedaří. I přesto ale existují muži, kteří na podobné věci nehledí a s chutí pomohou ženě do kabátu či jí podrží dveře a tím jí vykouzlí alespoň nepatrný úsměv na rtech.

blank
Když se v dnešní době řekne slovo gentleman, vybavíme si nejčastěji perfektně oblečeného muže, který ví, co se sluší a patří. Takovým se však muž nerodí, ale stává.
Foto: Shutterstock.com, Pinterest.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Cybertruck od Tesly si Evropan nezakoupí. Důvodem může být přílišný zájem
21stoleti.cz

Cybertruck od Tesly si Evropan...

Zájemci mimo Severní Ameriku jsou dočasně...
Ve vesmíru se děje něco zvláštního, tvrdí NASA
enigmaplus.cz

Ve vesmíru se děje něco...

Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na...
Do Slavkova míří nejlepší evropské „živé sochy“: Vydrží až 20 hodin bez mrknutí oka
epochanacestach.cz

Do Slavkova míří nejlepší evropské...

Jediný Mezinárodní...
David Svoboda si oblíbil elektrické kolo Superior
iluxus.cz

David Svoboda si oblíbil...

Kolo slouží Davidovi jako rychlý a...
275 osvědčených rad, jak mít poslušného a šťastného psa
panidomu.cz

275 osvědčených rad, jak mít...

Mít psa, to není jen spousta radosti a zábavy....
Atraktivní a užitečné zelené střechy
rezidenceonline.cz

Atraktivní a užitečné zelené...

Vypadají naprosto úžasně, oživují okolní prostředí, do něhož...
Bowlus: Stylový přepych pro dobrodruhy
epochalnisvet.cz

Bowlus: Stylový přepych pro...

Rádi cestujete a máte také trochu dobrodružnou...
Opustí svého manžela?
nasehvezdy.cz

Opustí svého manžela?

Stále půvabná herečka Jana...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Našla Daniela konečně toho pravého?
nasehvezdy.cz

Našla Daniela konečně toho...

Veřejnost ohromil vztah...
Ten podraz nás zničil!
skutecnepribehy.cz

Ten podraz nás zničil!

V té chvíli jsem neviděla...
Co stálo za zázračnou výdrží a odvahou finských vojáků při bojích s Rudou armádou?
enigmaplus.cz

Co stálo za zázračnou výdrží a...

Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech...