Domů     Fritz Sauckel přivleče miliony odvedenců pro totální nasazení
Fritz Sauckel přivleče miliony odvedenců pro totální nasazení
30.11.2019

Nejviditelnějšími zvěrstvy páchanými prominenty třetí říše jsou masové vraždění Židů a kruté masakry civilního obyvatelstva po celé Evropě.

Na seznamu největších nacistických zločinů však mají neopomenutelné místo také nucené práce v Říši, které se takřka nijak neliší od otroctví. Systém rozjede ve velkém Fritz Sauckel a do jeho soukolí dostane miliony odvedenců.

Každoročně se ve znásilněné Evropě s blížícím se 20. dubnem nacisté dostávají do varu. Ten den jejich vůdce Adolf Hitler slaví narozeniny, v totalitním nacistickém státě nemůže být většího svátku.

S opěvováním údajně geniálních schopností neúspěšného malíře se v Berlíně sbíhají servilní gratulace.

Protektorátní ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec (1893–1945), jeden z nejaktivnějších českých kolaborantů, se chce ukázat a ještě více se vlísat do vůdcovy přízně. Rozhodne se mu dát dárek.

Tím se stává „ročník 1924“ protektorátního obyvatelstva. Devatenáctileté Češky a devatenáctiletí Češi tak mají povinně otrocky sloužit Hitlerovu válečnému úsilí.

Fritz Sauckel je kovaným nacistou, že dělá něco špatného si rozhodně nepřipouští.
Fritz Sauckel je kovaným nacistou, že dělá něco špatného si rozhodně nepřipouští.

Hitler bude mít radost

Dárek nejvíc ocení především Fritz Sauckel (1894–1946), jenž svým knírkem připomíná samotného Hitlera. Fritz je hlavním organizátorem systematického nasazování obyvatel obsazených území třetí říše na nucené práce.

To on tahá za příslušné nitky, aby celý, v podstatě otrokářský systém fungoval. Naložené transporty lidské pracovní síly putují do srdce nacistické říše. Celá praxe má i své odborné, citově zcela nezabarvené slovíčko – konskripce.

Jde o odvod celých ročníků nařízením místní (v našem případě protektorátní) státní správy. Konskripce však není tou nejkrutější cestou, jak se do německých fabrik dostat.

Pracovníci totálního nasazení v koncentračním táboře v Dachau
Pracovníci totálního nasazení v koncentračním táboře v Dachau

Lidí se nedostává

Koncept Totaleinsatz, tedy totální nasazení, Hitler chtě nechtě musí prosadit. Pokud chce vyhrát válku a pokořit spojeneckou koalici, je třeba mít bojeschopné muže.

Ti musejí být vybaveni tou nejspolehlivější vojenskou technikou, samozřejmostí je však i vhodné oblečení a obuv. I když německé továrny chrlí na počátku 2. světové války jeden produkt za druhým jako na běžícím páse, nestačí to.

Nacistické vedení proto nejprve rozhodne o nových pracovních náborech, které proběhnou výhradně na dobytých územích. Z nich jen v roce 1941 Němci odvedou na půl druhého milionu dělníků! Napadením Sovětského svazu se potřeba pracovníků kolosálně zvýší.

Hitler nečeká a jmenuje durynského župního vedoucího Sauckela generálním zmocněncem pro pracovní nasazení. Systém uplatňovaný Sauckelem přivede do Evropy něco, co už mělo být dávno vymýceno – otrokářství.

Německý propagandistický plakát v polštině láká polské muže na práce v Říši.
Německý propagandistický plakát v polštině láká polské muže na práce v Říši.

Neutěšené podmínky

Z dobrovolných náborů se stávají nábory nucené, jejichž nejradikálnější formou se stanou takzvané deportace. Čistě otrocké práce vykonávají vězni koncentračních táborů a především váleční zajatci.

Většinu druhů práce spojuje fakt, že dělníci musejí pracovat v krutých nelidských podmínkách. Pracovní přestávky a pravidelné jídlo? Neexistuje! Nedílnou součástí totálního nasazení je i nedostatek odpočinku a spánku či mizerná hygiena.

V pracovním soukolí je v polovině roku 1942 uvězněno na 3,4 milionu dělníků, ke konci roku už jde o 5,5 milionu! Mnozí pracovníci se postupně potýkají s vysílením, dělnice kolabují.

Nejhůř jsou na tom odvedenci, kteří musejí hloubit a budovat podzemní utajené továrny. Ty, kteří nuceně urychlenou výstavbu fabrik snad přežijí, skolí až následné práce v nich. I „zaměstnanci“ oděvních továren ale musejí snášet příkoří.

Odvedenci často žijí v nuzných podmínkách hromadného komplexu, jakéhosi tábora, s minimálním hygienickým zázemím. Pracovníci však nemají vyhráno ani tehdy, kdy už se s katastrofálními životními podmínkami smíří a přizpůsobí se.

Od roku 1943 totiž s každým dalším měsícem roste četnost spojeneckých náletů na německá území. A cíl? Ten je jasný. Německý průmysl! Fabriky, továrny a průmyslové komplexy, které jsou přeplněné novodobými otroky ze zahraničí.

Nucené práce se nevyhnuly ani Protektorátu Čechy a Morava.
Nucené práce se nevyhnuly ani Protektorátu Čechy a Morava.

Protektorátní ztráty

Sauckelův systém však lze z pohledu Berlína hodnotit jako účinný a funkční. Vždyť za celou dobu války je na práce v Říši nuceně nasazeno téměř 13,5 milionu lidí!

Není se čemu divit, ten, kdo by snad předvolání do práce neuposlechl, se vystavuje riziku odvlečení do koncentračního tábora. A z něj už to je jen krok do toho vyhlazovacího.

Obyvatelům z nacistického hlediska „civilizovanějších“ států Evropy, jako byla například Francie, hrozila spíše jen peněžní pokuta nebo vězení. Na východě to bylo horší. I obyvatelé protektorátu Čechy a Morava totálním nasazením značně trpěli.

Dle odhadů bylo ze svých domácností vyrváno na 640 000 zejména mladých lidí. To, že by snad Sauckel prováděl něco zločinného, mu nikdy nevytane na mysl.

Hitlerovi jej s ne příliš oslnivou výškou doporučí v březnu 1941 ministr zbrojení Albert Speer (1905–1981) Jeho oficiální pracovní náplní je doslova „poskytnutí tak velkého množství pracovní síly, aby byla uspokojena poptávka“. Podle všeho se úkolu zhostí dokonale a nebere si při tom servítky.

Odvedenci ze sovětských teritorií například nesmějí mít sex s Němci a Němkami, jinak poputují automaticky do koncentračního tábora. Průměrná doba denní práce (pracuje se i o víkendu) se pohybuje kolem deseti hodin a několika minut.

„Z pěti milionů pracovníků, kteří přišli do Německa, přišlo rozhodně méně než 200 000 dobrovolně,“ přiznává v roce 1944 sám Sauckel.

Ruský pracovník v hlavním závodě Volkswagenu
Ruský pracovník v hlavním závodě Volkswagenu

Poslední zákopy

Právě rok 1944 je pro říši krizový. Bombardování průmyslových komplexů je na svém vrcholu a mladí odvedenci často využívají situace a snaží se uprchnout. Mnohým se to skutečně podaří, doma se nicméně musejí ukrývat před německým gestapem.

Jiní jsou vyhnáni z fabrik a putují na stále se zmenšující hranici německé říše, kde budují poslední zákopy, které mají zabránit postupu sovětských a spojeneckých vojsk z východu i západu.

Totální nasazení si za dobu války vybírá životy 6000 Čechů z protektorátu. Mezi šťastlivci, kteří přežijí neutěšené podmínky, se nicméně najde dalších 60 000 Čechů, kteří si svůj návrat domů neužívají příliš dlouho.

Zemřou krátce po příchodu na následky vyčerpání nebo infekční choroby, jež si z nuzných podmínek přinesou…

Ani vlastní obhajoba u soudu Sauckelovi nepostačí a ten tak končí s oprátkou kolem krku.
Ani vlastní obhajoba u soudu Sauckelovi nepostačí a ten tak končí s oprátkou kolem krku.

Nespravedlivý trest?

Sauckel se po válce dostává před norimberský soudní tribunál jako válečný zločinec. Za zločinný je ostatně označen celý systém totálního nasazení a nucených prací. Strůjce odvodů se brilantně hájí a veškerá pochybení svádí umně na vykonavatele jeho příkazů.

Svou nevinnou si je jistý. A to až do konce. Tribunál se totiž nenechá zmanipulovat a Sauckela odsoudí k trestu nejvyššímu. Oběšen je 16. října 1946. Ještě před utažením oprátky zvolá: „Umírám nevinný, můj rozsudek je nespravedlivý! Bůh ochraňuj Německo!“

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet