Skip to content

Friedrich Paulus: Osudová má jméno Stalingrad

V době německého přepadení Polska, 1. září 1939, zastává Friedrich Paulus místo náčelníka štábu v nově zformované 10. armádě v Lipsku. Je také jednou z prvních osob, zapojených do plánu invaze do SSSR, nazvaného operace Barbarossa.

2
Paulus bere Stalingrad jako výzvu, na které si ale vyláme zuby.

Stalingrad. V řeči vážné hudby Paulusova „Osudová“. Dne 23. srpna 1942 zahajuje německá armáda útok. Paulusovi muži (250 000 vojáků) s každým dalším krokem narážejí na tvrdý sovětský odpor, který v kombinaci s mrazivými podmínkami znamená jejich postupnou zkázu.

3
Bitva o Stalingrad probíhala mezi podzimem 1942 až zimou 1943 a vyžádala si na straně Němců 750 000 padlých, pohřešovaných či zraněných vojáků.

Dostanou se sice dovnitř města, zde však svádějí úmorný boj o každý metr půdy. Friedrich Paulus ztrácí několik tisíc vojáků týdně. Marně žádá svého vůdce o povolení ke kapitulaci. Hitler zakazuje jakékoliv přerušení odporu. Místo toho ho povýší do hodnosti polního maršála. Je to jednoznačný signál, že Paulus nesmí padnout do zajetí a v krajním případě má spáchat sebevraždu.

4
Paulus promlouvá na tiskové konferenci Výboru pro sjednocení Německa v únoru roku 1954.

Německá agonie tak trvá ještě tři dlouhé týdny. Až v posledním okamžiku bezvýsledné situace odepře Paulus poslušnost. Ráno 31. ledna 1943 se společně se svým štábem vzdává. Kolem nich jsou roztroušena těla padlých spolubojovníků. Jejich smrt je důsledkem Paulusova strachu spolehnout se na svůj rozum. Po porážce veřejně kritizuje Hitlera, svědčí i v norimberském procesu. Nakonec dožívá osamocen, v depresích z prožitých hrůz. Tíží ho zodpovědnost a výčitky svědomí. Je postižen laterální sklerózou a ve věku 67 let umírá.

Foto: Deutsches Bundesarchiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …