Domů     Franklinova expedice: Kanibalismus, olovo i tubera
Franklinova expedice: Kanibalismus, olovo i tubera
27.10.2024

Už chvíli po 14. narozeninách slouží Královskému námořnictvu. V letech 1801 až 1803 míří pod vedením úspěšného mořeplavce Matthewa Flinderse (1774–1814) ke břehům Austrálie, aby zažil její vůbec historicky první obeplutí a identifikování ji coby kontinentu.

21. října 1805 se hrdinně účastní poslední velké námořní bitvy plachetnic u Trafalgaru a v letech 1819 až 1822 vede expedici od západního pobřeží Hudsonova zálivu až k Severnímu ledovému oceánu.

O tři roky později je v terénu zase – zkoumá severozápadní pobřeží Ameriky. Není se co divit, že právě jemu, Siru Johnu Franklinovi (1786–1847), spadne do klína úkolu najít severozápadní cestu kolem pobřeží Kanady a proplout tak z Atlantiku do Pacifiku.

Hlavně žádné Iry!

„Je moc mladý. A ten zase starý,“ váhá 82letý Sir John Barrow (1764–1848), komu svěřit expedici. „A tenhle? Vždyť je to Ir!“ rozčílí se. Užším výběrem projde pět mužů. Bývalého guvernéra Tasmánie Franklina jmenuje Barrow mužem číslo jedna.

James Fitzjames (1813–1848) spadající do škatulky „schopný, ale mladý“ bude velet 378tunové lodi HMS Erebus a kapitán Francis Crozier (1796–1848) dostane na povel 331tunový HMS Terror. Původně jde o válečné lodě, které ale mají speciální úpravy:

parní pohon s lodními šrouby, takže brázdí oceán závratnou rychlostí až 7,4 km/h, přídě ztužené železnými pláty, vnitřní parní topení a zařízení na odsolování mořské vody. V podpalubí je zásoba jídla, která by měla stačit na tři roky.

Něco nasolené, většina konzervovaná. A to je svízel – z konzerv se bude uvolňovat do jídla olovo.

Nashledanou! Nebo spíš sbohem…

Na molu v anglickém Greenhithu se 19. května 1845 tlačí davy. Franklinova expedice odplouvá! Přes Atlantik ji doprovodí dvě plavidla, poté je mise v rukou 24 důstojníků a 110 námořníků.

Před rozloučením v grónské zátoce Disko porazí na doprovázejícím plavidle 10 volů. Vše nasvědčuje tomu, že o něco do pusy nouze hned tak nebude. Pět námořníků zamíří z místa rozlučky zpět domů a s nimi i vůbec poslední dopisy rodinám.

Koncem června se s expedicí potkají poslední Evropané: „Máme jídla na 5 let,“ směje se Franklin, když si povídá s kapitánem velrybářské lodi Enterprise Robertem Martinem. „Z celé posádky plál horečnatý optimismus,“ zavzpomíná později Martin.

Kapitán John Franklin
Kapitán John Franklin

Tajemná pyramida

Pyramida z konzerv naplněných štěrkem, základy tábora, sudy k umývání. K čemu ta pyramida? Netušíme. Stávala na Beecheyho ostrově jako tiché memento po Franklinově výpravě.

Když se podíváte na mapu, Beecheyho ostrov najdete v rámci arktického souostroví Nunavut. A dnes tu také najdete Erebus Harbour a Terror Bay, coby památku na to, že právě tohle místo zvolí Franklin jako zimoviště. Výprava tu přijde o hlavního topiče Johna Torringtona a další dva námořníky.

Olovo versus nemoci

Respirační nemoci skáčou z jedné oběti na druhou. A pak je tu to proklaté olovo, které je pomalu dovádí k šílenství. Jedí ho v jídle, pijí v pití – z olova je totiž sestavená i značná část destilačního zařízení na vodu!

V 80. letech minulého století prozkoumá ostatky výpravy kanadský forenzní antropolog Owen Beattie (*1949). Zjistí, že většina výpravy doplatí na plicní onemocnění. Otrava olovem není přímým důvodem úmrtí. Jedna zásadní věc ale chybí:

Deník výpravy, který měla pečlivě psát… a až na úryvkovité zkazky se tak z neznámého důvodu nestane.

Když už není koho zachraňovat

Uběhnou dva roky od vyplutí a o výpravě není ani zmínka. Veřejnost v čele s Franklinovou manželkou Jane (1791–1875) volá po záchranné misi. Členové parlamentu i tisk stojí na její straně.

První vyrážejí tři záchranné výpravy a roku 1850 se počet lodí na 13. 11 je britských, dvě americké. Téhož roku se najdou hroby tří nešťastníků, kteří nepřežijí první přezimování.

O další čtyři roky později vyráží britský námořní důstojník a hydrograf Edward Belcher (1799–1877) dokonce s pěti loděmi! Čtyři z nich mu ale zamrznou.

Pozůstatky po Franklinově expedici
Pozůstatky po Franklinově expedici

Kanibalismus? Nemožné!

Skotský chirurg a muž, který zmapuje velkou část Severozápadních teritorií Kanady, John Rae (1813–1893), nevěřícně pokyvuje hlavou. I on se zapojí do záchranných misí a napadne ho poklábosit s Inuity.

Ti na Ostrově krále Viléma narazí na skupinu asi 40 bělochů. „Dál bylo tábořiště a asi 30 mrtvých, v kotlících byly zbytky jídla, jedli z hladu mrtvé,“ líčí. Raeho zprávám v Británii věří jen málokdo.

Britská admiralita pošle kontrolní výpravu… a ta jejich slova potvrdí. Jednu z výprav financuje za pomoci sbírek i Jane. Expedici se podaří nalézt u jednoho z mrtvých tubus s podivnými zprávami psanými pozadu: „K snídani budou menší příděly. Koho je káva?

Tábor Terroru je prázdný.“ Až roku 1859 je nalezena řada věcí expedice a také střídmě vedený deník. Z něj je jasné, že prvního muže výpravy již není třeba hledat: „Sir John Franklin zemřel 11. června 1847.“

Trnitá cesta na jih

Jak vypadá konec slovutné výpravy? Crozier a Fitzjames zamíří s několika muži na jih, ale cesta je nad jejich síly. Nepomůže ani několik sebou tažených mrtvol, které slouží zřejmě jako zásobárna jídla.

Někteří námořníci se vrátí na Erebus a doplují zhruba o 160 km jižněji. Ani to je nezachrání. A jejich lodě?

K objevu dojde teprve nedávno, 8. září 2014 podmořská kamera objeví pouhých 11 metrů pod ledovou hladinou trosky lodě HMS Erebus a 12. září 2016 je konečně nalezen i vrak lodi HMS Terror…

Zdroje informací: Záhada Franklinovy výpravy vyřešena: Za kanibalismem a šíleným chováním stála otrava olovem [online]. Český rozhlas, 28. ledna 2015, Mays, S., et al., New light on the personal identification of a skeleton of a member of Sir John Franklin's last expedition to the Arctic, 1845, Journal of Archaeological Science (2011), Farrer, K. T. H. (1993). "Lead and the Last Franklin Expedition". Journal of Archaeological Science
Foto: 1-3 CC volné dílo
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz