Domů     Fotografie, které pohnuly dějinami!
Fotografie, které pohnuly dějinami!
18.7.2020

Některé fotky toho řeknou více než tisíce slov. Které se staly ikonami světových událostí?

Oběd na vrcholu mrakodrapu

Fotografie je často považována za podvrh. Ve skutečnosti byla vyfocena v roce 1932 při stavbě Rockefellerova Centra v New Yorku.

Je na ní zachyceno celkem 11 pomocných dělníků, kteří si vychutnávají oběd, klábosí a kouří cigarety, aniž by je jakkoli znepokojovalo, že sedí na traverze ve výšce asi 260 metrů na Manhattanem.

Snímek pořídil fotograf (není jistě, který ze tří, jež toho dne fotili) v 69. patře budovy na 30 Rockefeller Plaza při focení kampaně na tento mrakodrap.

Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.
Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.

Zkáza Hindenburgu

LZ-129 Hindenburg byla německá vzducholoď, největší létající stroj všech dob. Jméno nesla po říšském prezidentovi Paulu von Hindenburgovi (1847–1934). V roce 1935 ji sestrojila firma Luftschiffbau Zeppelin.

Znamenala převrat v cestách přes Atlantik, interiér navíc nabízel nebývalý luxus včetně teplých jídel, sprch s teplou vodou či přítomnost pianisty během letu. Ke katastrofě, která znamenala absolutní ztrátu důvěry ve vzducholodě, došlo dne 6. května 1937.

V zadní části vzducholodi vypukl požár.
V zadní části vzducholodi vypukl požár.

Shořel během 34 sekund

Hindenburg odstartoval o tři dny dříve z německého Frankfurtu a absolvoval let přes oceán. Když se blížil nad New York, zuřila zrovna bouře, kvůli které musela vzducholoď dvakrát obkroužit město, než byla zahájena přistávací operace.

Po sedmé večer bylo shozeno první přistávací lano, když znenadání vzplanul v zadní části lodi požár a během 34 sekund celá vzducholoď shořela. Z 36 pasažérů a 61 členů posádky zahynulo 13 cestujících a 22 členů posádky. Příčiny vznícení jsou dodnes nejasné.

Vztyčení vlajky nad Berlínem

Při bitvě o Berlín se Sovětům podařilo dne 30. dubna 1945 v podvečer, tedy v den, kdy Adolf Hitler spolu se svojí již manželkou Evou spáchal sebevraždu, postoupit k budově Říšského sněmu. Němci budovu zapálili v naději, že se Sověti nedostanou dovnitř. Marně.

Už ve 22.40 vyvěsili čtyři sovětští vojáci na střeše sněmu sovětskou vlajku, jejich akt ale upadl v zapomnění. Oficiálně ji tak na střechu Říšského sněmu umístili kolem třetí ráno až seržanti Michail Jegoroc a Muliton Kantaria.

Akt znovu zopakovali za denního světla pro fotografa Jevgenije Khaldeie. Ten snímek následně mírně upravil, aby mu přidal na dramatičnosti.

Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.
Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.

Atomový hřib nad Nagasaki

Dne 9. srpna 1945 shodili Američané druhou atomovou bombu na Japonsko, přesněji na město Nagasaki. První, přezdívaná Little Boy (Chlapeček), dopadla o tři dny dříve na Hirošimu.

Nagasaki zasáhl Fat Man (Tlouštík), který uvolnil 13 000 metrů vysoký sloupec radioaktivního prachu a trosek. Zaznamenat se ho povedlo poručíkovi Charlesi Levymu: „Mrak hýřil barvami – fialová, červená, bílá, všechny bary.

Připomínalo to vařící kávu.“ Exploze o síle odpovídající 21 000 tunám TNT okamžitě usmrtila asi 40 000 lidí, dalších 25 000 zahynulo na nemoc z ozáření. Celkem zemřelo na 74 000 obyvatel města.

Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.
Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.

Den vítězství na Times Square

Fotografie Alfreda Eisenstaeda zobrazuje amerického námořníka, jak líbá cizí dívku v bílých šatech během oslav vítězství nad Japonskem na newyorském náměstí Times Square dne 14. srpna 1945. Zatímco v Evropě skončily boje 2. světové války už v květnu, Američané si na vyhlášení konce války s Japonskem museli počkat až do srpna.

V sedm hodin večer 14. srpna jej konečně oznámil americký prezident Harry S. Truman (1884–1972). Když fotku zveřejnil o týden později časopis Life, přihlásila se řada mužů i žen, kteří tvrdili, že na snímku jsou zachyceni právě oni.

Námořník líbal úplně cizí ženu.
Námořník líbal úplně cizí ženu.

Kdo byl skutečně na fotografii?

Pravda nakonec vyšla najevo. Dívkou v bílém byla Greta Zimmer Friedmanová, která tehdy pracovala jako sestřička v zubní ordinaci. Pocházela z Rakouska, odkud v 15 letech utekla. „Ten chlap prostě přišel a chytil mě!“ řekla a dodala: „Byl velmi silný.

Já ho nelíbala. To on líbal mě.“  Oním mužem byl George Mendosa, původně rybář, během války námořník na torpédoborci. Přiznal, že toho dne už něco vypil, a tak líbal všechny ženy na ulici, i když tam s ním byla jeho manželka Rita. Greta mu v bílém navíc připomínala válečnou ošetřovatelku.

Východ Země

Tuto ikonickou fotografii pořídil na Štědrý den, tedy 24. prosince, roku 1968 americký astronaut William Anders (*1933) z paluby kosmické lodi Apollo 8, když se zrovna nacházela na oběžné dráze Měsíce.

Snímek zachycuje výřez měsíčního povrchu a v pozadí osvětlenou část planety Země. Z povrchu Měsíce ovšem nemůže být „východ“ Země pozorován, protože poloha naší planety se na měsíčním nebi mění jen minimálně, takže ji lze v této pozici vidět neustále.

Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.
Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.

Muž na Měsíci

Tuto fotografii pořídil americký astronaut Neil Armstrong (1930–2012), první člověk na Měsíci.

Dne 20. července 1969 na povrchu věrného souputníka Země zvěčnil svého kolegu, Buzze Aldrina (*1930), se kterým v rámci mise Apollo 11 společně na povrchu Měsíce přistáli a zkoumali ho.

Po 21 hodinách průzkumu Moře klidu oba odletěli zpět k lodi kroužící na orbitě Měsíce, kde na ně čekal kolega Michael Collins (*1930). Společně pak s kabinou lodě přistáli po letu dlouhém 195 hodin v Tichém oceánu.

Fotografii pořídil Neil Armstrong.
Fotografii pořídil Neil Armstrong.

Hrůzy Vietnamské války

Napalm (Naptheric Petrol Acid Palmitate) je hořlavina, původně vyvinutá pro zemědělce, aby mohli vypalovat pole před novým zasetím. Jeho účinků si ale všimla americká armáda a využila jej během válečných konfliktů včetně války ve Vietnamu.

Dne 8. června 1972 spatřil fotograf Nick Ut nahou vietnamskou dívku, obklopenou dalšími dětmi a vojáky běžet k němu po dálnici. Byla zasažena napalmem. Fotograf ji polil vodou. Utrpěla popáleniny 3. stupně na 30 % těla. Fotograf ji následně vzal do nemocnice.

Jeho snímek změnil veřejné mínění Američanů na konflikt ve Vietnamu, o rok později se proto jejich jednotky ze země stáhly.

Vietnamské děti byly zasažené napalmem.
Vietnamské děti byly zasažené napalmem.

Hladovějící dítě a sup

Autorem fotografie je Kevin Carter, jeden ze čtyř fotografů, kteří podávali svědectví o apartheidu (rasové segregaci) na jihu Afriky. V roce 1993 se vydal do Súdánu, aby díky svým fotografiím informoval o tamním hladomoru.

Když unavený po celodenní práci zamířil do buše, nalezl v ní odpočívat vyčerpané a hladové batole, jež se snažilo dostat do zdravotnického centra, kde vydávali jídlo. Dítě odpočívalo, když tu vedle něj přistál sup.

Carter ho úspěšně odehnal, na batole se ale sáhnout neodvážil, bál se nákazy. Dítě nicméně po chvíli samo pokračovalo v cestě. Nakonec se dožilo 14 let, pak zemřelo na malárii.

Carter za fotku obdržel Pulitzerovu cenu, ale za to, že dítěti nepomohl, se na něj snesla vlna kritiky.

Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.
Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.

Madona 17. listopadu

Svoji ikonickou fotografii má i sametová revoluce, která se u nás odehrála 17. listopadu 1989. Je na ní zachycena mladá dívka se svíčkou, symbol nevinnosti a odhodlání.

Tou byla tehdy osmnáctiletá Helena Vodenková, která se v onen významný den ocitla uprostřed vřavy na Národní třídě. Sestra ji přemluvila, aby se spolu s ní zúčastnila akce na uctění památky Jana Opletala.

Na místě zasahovaly obrněné transportéry, policisté bili lidi. Heleně se sestrou se naštěstí podařilo utéct.

Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h