Domů     Fotografie, které pohnuly dějinami!
Fotografie, které pohnuly dějinami!
18.7.2020

Některé fotky toho řeknou více než tisíce slov. Které se staly ikonami světových událostí?

Oběd na vrcholu mrakodrapu

Fotografie je často považována za podvrh. Ve skutečnosti byla vyfocena v roce 1932 při stavbě Rockefellerova Centra v New Yorku.

Je na ní zachyceno celkem 11 pomocných dělníků, kteří si vychutnávají oběd, klábosí a kouří cigarety, aniž by je jakkoli znepokojovalo, že sedí na traverze ve výšce asi 260 metrů na Manhattanem.

Snímek pořídil fotograf (není jistě, který ze tří, jež toho dne fotili) v 69. patře budovy na 30 Rockefeller Plaza při focení kampaně na tento mrakodrap.

Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.
Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.

Zkáza Hindenburgu

LZ-129 Hindenburg byla německá vzducholoď, největší létající stroj všech dob. Jméno nesla po říšském prezidentovi Paulu von Hindenburgovi (1847–1934). V roce 1935 ji sestrojila firma Luftschiffbau Zeppelin.

Znamenala převrat v cestách přes Atlantik, interiér navíc nabízel nebývalý luxus včetně teplých jídel, sprch s teplou vodou či přítomnost pianisty během letu. Ke katastrofě, která znamenala absolutní ztrátu důvěry ve vzducholodě, došlo dne 6. května 1937.

V zadní části vzducholodi vypukl požár.
V zadní části vzducholodi vypukl požár.

Shořel během 34 sekund

Hindenburg odstartoval o tři dny dříve z německého Frankfurtu a absolvoval let přes oceán. Když se blížil nad New York, zuřila zrovna bouře, kvůli které musela vzducholoď dvakrát obkroužit město, než byla zahájena přistávací operace.

Po sedmé večer bylo shozeno první přistávací lano, když znenadání vzplanul v zadní části lodi požár a během 34 sekund celá vzducholoď shořela. Z 36 pasažérů a 61 členů posádky zahynulo 13 cestujících a 22 členů posádky. Příčiny vznícení jsou dodnes nejasné.

Vztyčení vlajky nad Berlínem

Při bitvě o Berlín se Sovětům podařilo dne 30. dubna 1945 v podvečer, tedy v den, kdy Adolf Hitler spolu se svojí již manželkou Evou spáchal sebevraždu, postoupit k budově Říšského sněmu. Němci budovu zapálili v naději, že se Sověti nedostanou dovnitř. Marně.

Už ve 22.40 vyvěsili čtyři sovětští vojáci na střeše sněmu sovětskou vlajku, jejich akt ale upadl v zapomnění. Oficiálně ji tak na střechu Říšského sněmu umístili kolem třetí ráno až seržanti Michail Jegoroc a Muliton Kantaria.

Akt znovu zopakovali za denního světla pro fotografa Jevgenije Khaldeie. Ten snímek následně mírně upravil, aby mu přidal na dramatičnosti.

Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.
Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.

Atomový hřib nad Nagasaki

Dne 9. srpna 1945 shodili Američané druhou atomovou bombu na Japonsko, přesněji na město Nagasaki. První, přezdívaná Little Boy (Chlapeček), dopadla o tři dny dříve na Hirošimu.

Nagasaki zasáhl Fat Man (Tlouštík), který uvolnil 13 000 metrů vysoký sloupec radioaktivního prachu a trosek. Zaznamenat se ho povedlo poručíkovi Charlesi Levymu: „Mrak hýřil barvami – fialová, červená, bílá, všechny bary.

Připomínalo to vařící kávu.“ Exploze o síle odpovídající 21 000 tunám TNT okamžitě usmrtila asi 40 000 lidí, dalších 25 000 zahynulo na nemoc z ozáření. Celkem zemřelo na 74 000 obyvatel města.

Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.
Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.

Den vítězství na Times Square

Fotografie Alfreda Eisenstaeda zobrazuje amerického námořníka, jak líbá cizí dívku v bílých šatech během oslav vítězství nad Japonskem na newyorském náměstí Times Square dne 14. srpna 1945. Zatímco v Evropě skončily boje 2. světové války už v květnu, Američané si na vyhlášení konce války s Japonskem museli počkat až do srpna.

V sedm hodin večer 14. srpna jej konečně oznámil americký prezident Harry S. Truman (1884–1972). Když fotku zveřejnil o týden později časopis Life, přihlásila se řada mužů i žen, kteří tvrdili, že na snímku jsou zachyceni právě oni.

Námořník líbal úplně cizí ženu.
Námořník líbal úplně cizí ženu.

Kdo byl skutečně na fotografii?

Pravda nakonec vyšla najevo. Dívkou v bílém byla Greta Zimmer Friedmanová, která tehdy pracovala jako sestřička v zubní ordinaci. Pocházela z Rakouska, odkud v 15 letech utekla. „Ten chlap prostě přišel a chytil mě!“ řekla a dodala: „Byl velmi silný.

Já ho nelíbala. To on líbal mě.“  Oním mužem byl George Mendosa, původně rybář, během války námořník na torpédoborci. Přiznal, že toho dne už něco vypil, a tak líbal všechny ženy na ulici, i když tam s ním byla jeho manželka Rita. Greta mu v bílém navíc připomínala válečnou ošetřovatelku.

Východ Země

Tuto ikonickou fotografii pořídil na Štědrý den, tedy 24. prosince, roku 1968 americký astronaut William Anders (*1933) z paluby kosmické lodi Apollo 8, když se zrovna nacházela na oběžné dráze Měsíce.

Snímek zachycuje výřez měsíčního povrchu a v pozadí osvětlenou část planety Země. Z povrchu Měsíce ovšem nemůže být „východ“ Země pozorován, protože poloha naší planety se na měsíčním nebi mění jen minimálně, takže ji lze v této pozici vidět neustále.

Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.
Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.

Muž na Měsíci

Tuto fotografii pořídil americký astronaut Neil Armstrong (1930–2012), první člověk na Měsíci.

Dne 20. července 1969 na povrchu věrného souputníka Země zvěčnil svého kolegu, Buzze Aldrina (*1930), se kterým v rámci mise Apollo 11 společně na povrchu Měsíce přistáli a zkoumali ho.

Po 21 hodinách průzkumu Moře klidu oba odletěli zpět k lodi kroužící na orbitě Měsíce, kde na ně čekal kolega Michael Collins (*1930). Společně pak s kabinou lodě přistáli po letu dlouhém 195 hodin v Tichém oceánu.

Fotografii pořídil Neil Armstrong.
Fotografii pořídil Neil Armstrong.

Hrůzy Vietnamské války

Napalm (Naptheric Petrol Acid Palmitate) je hořlavina, původně vyvinutá pro zemědělce, aby mohli vypalovat pole před novým zasetím. Jeho účinků si ale všimla americká armáda a využila jej během válečných konfliktů včetně války ve Vietnamu.

Dne 8. června 1972 spatřil fotograf Nick Ut nahou vietnamskou dívku, obklopenou dalšími dětmi a vojáky běžet k němu po dálnici. Byla zasažena napalmem. Fotograf ji polil vodou. Utrpěla popáleniny 3. stupně na 30 % těla. Fotograf ji následně vzal do nemocnice.

Jeho snímek změnil veřejné mínění Američanů na konflikt ve Vietnamu, o rok později se proto jejich jednotky ze země stáhly.

Vietnamské děti byly zasažené napalmem.
Vietnamské děti byly zasažené napalmem.

Hladovějící dítě a sup

Autorem fotografie je Kevin Carter, jeden ze čtyř fotografů, kteří podávali svědectví o apartheidu (rasové segregaci) na jihu Afriky. V roce 1993 se vydal do Súdánu, aby díky svým fotografiím informoval o tamním hladomoru.

Když unavený po celodenní práci zamířil do buše, nalezl v ní odpočívat vyčerpané a hladové batole, jež se snažilo dostat do zdravotnického centra, kde vydávali jídlo. Dítě odpočívalo, když tu vedle něj přistál sup.

Carter ho úspěšně odehnal, na batole se ale sáhnout neodvážil, bál se nákazy. Dítě nicméně po chvíli samo pokračovalo v cestě. Nakonec se dožilo 14 let, pak zemřelo na malárii.

Carter za fotku obdržel Pulitzerovu cenu, ale za to, že dítěti nepomohl, se na něj snesla vlna kritiky.

Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.
Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.

Madona 17. listopadu

Svoji ikonickou fotografii má i sametová revoluce, která se u nás odehrála 17. listopadu 1989. Je na ní zachycena mladá dívka se svíčkou, symbol nevinnosti a odhodlání.

Tou byla tehdy osmnáctiletá Helena Vodenková, která se v onen významný den ocitla uprostřed vřavy na Národní třídě. Sestra ji přemluvila, aby se spolu s ní zúčastnila akce na uctění památky Jana Opletala.

Na místě zasahovaly obrněné transportéry, policisté bili lidi. Heleně se sestrou se naštěstí podařilo utéct.

Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Lifestyle
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Lifestyle
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Lifestyle
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
reklama
věda a technika
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Tvar vesmíru: Může ovlivnit, jak vesmír zanikne!
Zdá se, že vesmír je nekonečný prostor. Ale může mít nějaký tvar? Může. A není to zanedbatelná věc, protože právě od jeho podoby se podle vědců budou odvíjet další osudy kosmu včetně způsobu jeho zániku. Zjistěte, k čemu astrofyzikové došli a co se podle nich jednoho dne stane s vesmírem. Jaké jsou vyhlídky? Vesmír pravděpodobně […]
Zakázané knihy: Keplerův spis nesměl nikdo číst dlouhých 200 let
Představte si, že půjdete do knihovny, Nepřivítá vás tam klimatizované prostředí a blikající obrazovky počítačů, na kterých si elektronicky objednáte, na co si vzpomenete Atmosféra bude ponurá. Mnich, kterého o knihu požádáte, se zamračí a nedůvěřivě si vás prohlédne. Fikce? V 16. století realita. Chcete totiž zakázanou knihu a moc vám nepomůže ani to, že […]
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz