Fluorizovaná voda má snížit kazivost zubů. Kvůli tomuto důvodu se do vody začaly přidávat další látky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby konspirátoři nepřišli s myšlenkou, že se tak mocní snaží otupit lidstvo. Jsou tedy fluoridy ve vodě opravdu bezpečné?
Přidávání fluoridů do vody bývalo po celém světě zcela běžné včetně našeho území. S touto praxí se začalo ve 40. letech 20. století na území Spojených států amerických. Hlavním důvodem bylo zjištění, že fluor snižuje kazivost zubů u dětí.
Už v 50. letech souhlasila s takovým rozšířením i Světová zdravotnická organizace. Americké studie totiž ukázaly, že se díky tomu snižuje kazivosti zubů u dětí až o polovinu.
A co u nás?
Fluoridace se nevyhnula ani Československu. V roce 1958 se začalo testovat v Brně a v Táboře, a na základě výsledku ministerstvo zdravotnictví tento postup doporučilo.
Následně byl vydán metodický návod, ve kterém se doporučoval obsahu fluoridů v pitné vodě v koncentraci 1 miligram na litr. Už v 80. letech tak pilo vodu se zvýšeným obsahem fluoru okolo tří milionů Čechů a Slováků.
![Při čištění vody jsou likvidovány hlavně nebezpečné bakterie, mnohé jiné druhy v ní však stejně zůstanou.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/shutterstock-1927651715-768x453.jpg)
Nežádoucí účinky
Vědecký výzkum se však zaměřil i na studie, které upozorňovaly na možné nežádoucí účinky vyšších dávek fluoru na lidské zdraví. Jedna z nich naznačila, že by tento prvek mohl mít negativní účinky na vývoj mozku.
Děti, používající fluorizovanou vodu, totiž statisticky vykazovaly významně nižší IQ ve srovnání s vrstevníky, kteří takto upravovanou vodu nepili.
Dlouhodobý příjem fluoru se navíc začalo projevovat nežádoucím zabarvením zubů, nebo dokonce fluorózou kostry, což je bolestivé onemocnění, které se projevuje deformacemi kostí a kloubů.
Voda nebo pasta
Případem fluoridace se zabýval i Vědecký výbor pro zdravotní a environmentální rizika, který potvrdil, že fluoridace pomáhá snižovat riziko zubního kazu u dětí i při tvorbě trvalého chrupu, a nejvíc se projevuje u skupin obyvatel s nižším socioekonomickým postavením.
Navíc jasná výhoda v porovnání s používáním zubní pasty se nepotvrdila. Jako efektivnější se jevila správná zubní hygiena.
Hlídají nás elity
Vzhledem k tomu, že se však u dětí, používajících fluorizovanou vodu, prokázala nižší inteligence, jsou konspirátoři přesvědčení, že pitím fluorizované vody nás chtějí elity otrávit, manipulovat s námi a učinit z lidí poslušné a snadno ovladatelné stádo.
Podle nich se fluor řadí do skupiny chemických zbraní, neboť se dá aplikovat na celé národy a dá se lehce zacílit na obrovské množství lidí najednou.
Řízený počet obyvatel
Snad nejčastěji se v souvislosti s fluoridací vody zmiňuje i populační expanze, která probíhala v 50. až 70. letech. Podle konspiračních teorií v místech s více fluorizovanou vodou probíhalo větší množství předčasných porodů.
Cílem mělo být snížit počet obyvatel na planetě. Jenže tato teorie má však své trhliny. V té době se totiž na celém světě porodnost dětí naopak zvyšovala.
![Do vody se dostávají i chemikálie, které byly původně součástí léků, například antibiotik či antikoncepce.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/shutterstock-1211592892-768x512.jpg)
Otrava vodou
I kdyby všechny konspirační teorie o přidávání fluoridů do vody byly jen výmysly, fakta ukazují, že i tak může být obohacování pitné vody nebezpečné.
V USA se mezi roky 1991 a 1998 odehrály celkem tři hromadné otravy kvůli vysoké koncentraci této látky v pitné vodě.
V roce 1992 onemocnělo akutními příznaky 262 lidí a jeden z nich na otravu zemřel. Příčinou byly závady či lidské pochybení, kdy se zásoby fluoridů dostaly do vody v mnohem větší míře, než měly.
A co rakovina?
Ohledně fluoridace vzniklo také několik desítek studií, které se zaměřovaly na to, zda fluoridy nezpůsobují rakovinu.
Retrospektivní studie porovnávaly míru rakoviny v komunitě před fluoridací vody a po ní a srovnávaly míru rakoviny v komunitách s nižšími hladinami fluoridu v pitné vodě. Většina z nich však žádný silný vztah fluoru k rozvoji rakoviny nenašla.