Skip to content
reklama

Filmový průmysl drží krok s pokrokem

Byla doba, a není to zas tak dávno, kdy lidé ve filmech zastávali role robotických zařízení. V budoucnu s postupným vývojem umělé inteligence budou roboti hrát roboty. Japonští kybernetici z Osacké univerzity vytvořili humanoidní stroj, jenž bude debutovat v připravovaném snímku.

Robot je stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly. Foto: pixabay

Nejen fanoušci filmové série Hvězdné války mohou obdivovat, jakým způsobem se tvůrci popasovali se ztvárněním humanoidním robota C-3PO, kterého skvěle zahrál Anthony Daniels. Filmová sága byla na tomto poli průkopníkem a záhy ji následovaly stovky dalších snímků, které roli robota dovedly k dokonalosti.

O vědci a robotce

Současná doba filmovému průmyslu příliš nepřeje, přesto se najdou i nějaká ta pozitiva, jako je tomu v případě natáčení velkorozpočtového sci-fi snímku s AI herečkou, robotkou Erikou, která je vůči onemocnění covid-19 zcela imunní.

Film b sleduje příběh vědce, jenž odhaluje nebezpečí spojená s programem, který vytvořil pro zdokonalení lidské DNA, a pomáhá uniknout androidce Erice, jíž sám navrhl. Rozpočet filmu byl odhadnut na 70 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun).

blank
Robot vykonává vše předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem. Foto: pixabay

V reálu za vytvořením Eriky stojí vědecké duo Hiroshi Ishiguro a Kohei Ogawa. Při vytváření stroje byly využity principy metodického jednání. A výsledek? Erika je zcela autonomní, umí mluvit s lidmi v japonském jazyce – odpovídá na otázky a zapojuje se do konverzace – a díky neustálému připojení k počítačovému systému je stroj schopen skenovat své okolí.

Herci obvykle během své role využívají vlastní životní zkušenosti. Ale Erika nemá žádné životní zkušenosti. Prostřednictvím individuálních sezení jsme tak museli simulovat její pohyby a emoce,“ řekl filmový producent Sam Khoze.

blank
Pro humanoidní roboty podobající se ženě se v češtině též používá výraz robotka. Foto: pixabay

Zaujímá druhé místo

Ishiguro Eriku označil za „nejkrásnějšího a nejinteligentnějšího“ androida na světě. „Princip krásy je zachycen v průměrné tváři, a tak jsem použil obrázky třiceti krásných žen, promíchal jejich rysy a použil průměr pro každou z nich k vytvoření nosu, očí atd.

,“ vysvětlil Ishiguro, jak bylo docíleno výsledku. Než nastoupila na hereckou dráhu, působila Erika nějakou dobu jako hlasatelka v japonské Nippon TV. V případě Eriky se jedná o odvážný experiment, který by filmový průmysl mohl posunout na zcela novou úroveň, alespoň co se robotů týče.

Je nutno zmínit, že Erika není prvním robotem na velkém plátně. V roce 2015 se v postapokalyptickém japonském filmu Sayonara objevil vůbec první humanoidní filmový robot na světě – Geminoid F, za jehož návrhem stál rovněž Hiroshi Ishiguro.

Bude patřit svět robotům?

Nomura Research Institute ve své zprávě informoval o tom, že téměř polovina všech pracovních míst v Japonsku může být do roku 2035 vykonávána roboty. „Roboti jsou zrcadlem pro lepší porozumění sobě samým.

V robotech vidíme lidské vlastnosti a začínáme přemýšlet o skutečné povaze lidského srdce, o touze, vědomí a záměru,“ sdělil Ishiguro důvody, proč jsou lidé vůči robotům stále skeptičtí a nedůvěřiví.

blank
Robot je schopen své okolí vnímat pomocí senzorů, reagovat na něj, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu, model. Foto: pixabay

Ne každému se líbí, když je mu nastaveno zrcadlo, pro řadu lidí je to silně znepokojující. Čím více se budou androidi „polidšťovat“, tím více se budou smazávat rozdíly mezi nimi a lidmi a kdo ví, třeba v budoucnu nastane i jejich soužití, jako tomu bylo v kultovním snímku Andrew – člen naší rodiny.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Plačící madona z Argentiny: Krvavé slzy léčí těžce nemocné!
enigmaplus.cz

Plačící madona z Argentiny:...

V roce 2017 začíná sošky Panny Marie v...
Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
panidomu.cz

Opary: Hlavní sezónu mají v...

Příčinou je vyšší intenzita UV záření a...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz

V soutěži o největší počet...

Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců...
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz

Thajská polévka s kokosovým...

Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků...
Byly jsme kamarádky, až děti nás rozeštvaly
skutecnepribehy.cz

Byly jsme kamarádky, až děti...

Dnes si to nedokážu vysvětlit. Jak nás...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Hledání Golgoty a Ježíšova hrobu: Kde leží místo spjaté s Kristovou smrtí?
enigmaplus.cz

Hledání Golgoty a Ježíšova...

Horu, na kterou Ježíš z Nazaretu musel během svých...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha