Skip to content

Filmový průmysl drží krok s pokrokem

Byla doba, a není to zas tak dávno, kdy lidé ve filmech zastávali role robotických zařízení. V budoucnu s postupným vývojem umělé inteligence budou roboti hrát roboty. Japonští kybernetici z Osacké univerzity vytvořili humanoidní stroj, jenž bude debutovat v připravovaném snímku.

Robot je stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly. Foto: pixabay

Nejen fanoušci filmové série Hvězdné války mohou obdivovat, jakým způsobem se tvůrci popasovali se ztvárněním humanoidním robota C-3PO, kterého skvěle zahrál Anthony Daniels. Filmová sága byla na tomto poli průkopníkem a záhy ji následovaly stovky dalších snímků, které roli robota dovedly k dokonalosti.

O vědci a robotce

Současná doba filmovému průmyslu příliš nepřeje, přesto se najdou i nějaká ta pozitiva, jako je tomu v případě natáčení velkorozpočtového sci-fi snímku s AI herečkou, robotkou Erikou, která je vůči onemocnění covid-19 zcela imunní.

Film b sleduje příběh vědce, jenž odhaluje nebezpečí spojená s programem, který vytvořil pro zdokonalení lidské DNA, a pomáhá uniknout androidce Erice, jíž sám navrhl. Rozpočet filmu byl odhadnut na 70 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun).

blank
Robot vykonává vše předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem. Foto: pixabay

V reálu za vytvořením Eriky stojí vědecké duo Hiroshi Ishiguro a Kohei Ogawa. Při vytváření stroje byly využity principy metodického jednání. A výsledek? Erika je zcela autonomní, umí mluvit s lidmi v japonském jazyce – odpovídá na otázky a zapojuje se do konverzace – a díky neustálému připojení k počítačovému systému je stroj schopen skenovat své okolí.

Herci obvykle během své role využívají vlastní životní zkušenosti. Ale Erika nemá žádné životní zkušenosti. Prostřednictvím individuálních sezení jsme tak museli simulovat její pohyby a emoce,“ řekl filmový producent Sam Khoze.

blank
Pro humanoidní roboty podobající se ženě se v češtině též používá výraz robotka. Foto: pixabay

Zaujímá druhé místo

Ishiguro Eriku označil za „nejkrásnějšího a nejinteligentnějšího“ androida na světě. „Princip krásy je zachycen v průměrné tváři, a tak jsem použil obrázky třiceti krásných žen, promíchal jejich rysy a použil průměr pro každou z nich k vytvoření nosu, očí atd.

,“ vysvětlil Ishiguro, jak bylo docíleno výsledku. Než nastoupila na hereckou dráhu, působila Erika nějakou dobu jako hlasatelka v japonské Nippon TV. V případě Eriky se jedná o odvážný experiment, který by filmový průmysl mohl posunout na zcela novou úroveň, alespoň co se robotů týče.

Je nutno zmínit, že Erika není prvním robotem na velkém plátně. V roce 2015 se v postapokalyptickém japonském filmu Sayonara objevil vůbec první humanoidní filmový robot na světě – Geminoid F, za jehož návrhem stál rovněž Hiroshi Ishiguro.

Bude patřit svět robotům?

Nomura Research Institute ve své zprávě informoval o tom, že téměř polovina všech pracovních míst v Japonsku může být do roku 2035 vykonávána roboty. „Roboti jsou zrcadlem pro lepší porozumění sobě samým.

V robotech vidíme lidské vlastnosti a začínáme přemýšlet o skutečné povaze lidského srdce, o touze, vědomí a záměru,“ sdělil Ishiguro důvody, proč jsou lidé vůči robotům stále skeptičtí a nedůvěřiví.

blank
Robot je schopen své okolí vnímat pomocí senzorů, reagovat na něj, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu, model. Foto: pixabay

Ne každému se líbí, když je mu nastaveno zrcadlo, pro řadu lidí je to silně znepokojující. Čím více se budou androidi „polidšťovat“, tím více se budou smazávat rozdíly mezi nimi a lidmi a kdo ví, třeba v budoucnu nastane i jejich soužití, jako tomu bylo v kultovním snímku Andrew – člen naší rodiny.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...