Koncem 20. století září v Hollywoodu hlavně jedna hvězda – Tom Hanks (*1956). Megahity seká jako Baťa cvičky. Apollo 13 (1995), Zachraňte vojína Ryana (1998), Zelená míle (1999). Co film, to kasovní trhák.
Přesto všechno herec neztrácí pokoru a na každou novou roli se svědomitě připravuje.
Když tedy dostane Trosečník po mnoha letech, vyplněných neustálým přepisováním scénáře, konečně zelenou, ví Hanks, co musí pro věrohodné ztvárnění muže, žijícího úspěšný, pohodlný život, než se s ním zřítí letadlo a on skončí jako trosečník na opuštěném ostrově, udělat.
Přibírání mu jde lehce
V první řadě musí přibrat. Hanks sice nikdy nebyl zrovna vzorem vysportované postavy, na Chucka Nolanda, tak jak je popsán ve scénáři v obrazech před nehodou, mu ale stále pár kilo schází.
A tak se herec začne jakémukoliv většímu pohybu vyhýbat jako čert kříži a místo toho se cpe fastfoodem a sladkostmi. Po natočení všech potřebných scén se natáčení na rok zastaví.
Zatímco režisér Robert Zemeckis (*1952) si odskočí natočit mysteriózní drama Pod povrchem (2000), na Hankse čeká daleko méně příjemnější práce.
Musí se proměnit ze spokojeného chlapíka na polodivokého trosečníka, který si pro jídlo nechodí do ledničky, ale loví ho pomocí improvizované harpuny v moři. A to už několik let.
S hubnutím je to horší
Hanks si tak nechává narůst vlasy a vousy, hlavně ovšem nasazuje drastickou dietu. Není to poprvé, co podobnou kůru absolvuje. Kvůli roli ve filmu Philadelphia (1993), kde hraje muže s AIDS, shodí 12 kilo. Tentokrát to ale musí být ještě víc.
A tak se herec z křesla přesune do posilovny, kde se šest dní v týdnu potí dvě hodiny při kardio tréninku, a milované hranolky vymění za zeleninu a ryby. Jediné, co si neodpustí, je káva.
I tak je v momentě, kdy se natáčení v dubnu 2000 opět rozjede, o 25 kg lehčí! Štáb tehdy zarostlého hubeňoura málem nepozná.
I díky fascinující proměně, podpořené působivým hereckým výkonem, si Tom Hanks vyslouží za Trosečníka nominaci na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli.