Domů     Fiasko u Jičína: Rozhodl o rakouské porážce zamilovaný kurýr?
Fiasko u Jičína: Rozhodl o rakouské porážce zamilovaný kurýr?
16.11.2020

Rakousko-saské velení sleduje, jak se pruské oddíly marně pokoušejí prorazit jejich obrannou linii.

„Jsme na ně dobře připraveni,“ pochvalují si, když v tom do velitelského stanu vejde posel se zprávou, ať se vojsko stáhne na východ a připojí se zde ke zbytku armády. Navzdory příznivému průběhu bitvy generál Clam-Gallas rozkaz uposlechne. Toto rozhodnutí jej stojí vítězství i pověst.

Střetnutí pruské a rakousko-saské armády u Jičína má svůj počátek v dlouhodobějším sporu Rakouska a Pruska o dominanci v Německém spolku.

Když pak Rakousku rupnou nervy a 17. června roku 1866 vyhlásí svému soupeři válku, rozhoří se mezi oběma zeměmi sedmitýdenní boj. Prusové mají od začátku navrch.

Rakušané, podpořeni spojenci ze Saska, však hodlají jejich postupu učinit přítrž a jako místo plánovaného obratu zvolí okolí severočeského Jičína, kde vybudují pevnou obrannou linii.

Pak už velitelé spojenecké armády, saský korunní princ Albert (1828–1902) a rakouský generál, hrabě Eduard Clam-Gallas (1805–1891), jen vyčkávají příjezd pruských vojsk.

Ani dobrá příprava ženijního vojska porážku neodvrátila.
Ani dobrá příprava ženijního vojska porážku neodvrátila.

Překvapení pro nepřítele

Pruská armáda vstoupí na území Čech 23. června ve třech proudech a rakouské oddíly jí hned vyrazí na zteč. Vojska se střetnou několikrát – u Náchoda, Podolí či Mnichova Hradiště, ve všech ale slaví vítězství Prusové.

Rakouská a saská armáda již nehodlá nechat nic náhodě a na rozjeté Prusy si počkají u Jičína. První výstřel padne kolem čtvrté hodiny odpolední a do večera se bojuje po celé délce obranné linie.

Překvapená pruská generalita se znepokojením zjišťuje, že tentokrát je na ně nepřítel důmyslně připraven. Rakušané si však pomyslně vrazí kudlu do vlastních zad…

S puškou Lorenz vzor 1854 rakouský voják dostřelil až do vzdálenosti 600 metrů.
S puškou Lorenz vzor 1854 rakouský voják dostřelil až do vzdálenosti 600 metrů.

Když povinnost velí

„Pane generále, nesu zprávu od polního zbrojmistra von Benedeka,“ oznámí posel a předává rakouskému generálovi obálku s dopisem.

Ten obálku otevře, dopis rozloží a začte se do něj. Jakmile od řádek odvrátí zraky, všichni přítomní vidí, že je něco v nepořádku. Clam-Gallas se právě dozvěděl, že se má vojsko stáhnout a připojit se ke zbytku armády seskupené asi 50 kilometrů na východ.

Ačkoliv se mu celá věc vůbec nechce líbit, rozkaz zní jasně. „Ústup!“ nese se bitevním polem a rakouští vojáci, mnohdy zrovna ve výhodných pozicích, si klepou na čelo. Cit k povinnosti jim však velí otočit se a svá stanoviště opustit.

Nějakou dobu se přesto ještě bojuje. Bitva symbolicky vrcholí přímo na jičínském náměstí, kde se Prusové střetnou se saskou brigádou plukovníka Maxe von Hausena (1846–1922).

Eduard Clam-Gallas byl válečným soudem zproštěn obvinění.
Eduard Clam-Gallas byl válečným soudem zproštěn obvinění.

Posel se zdržel

Po prohrané bitvě se na hlavu Clam-Gallase snese bouře kritiky. A nejenom to, ze své funkce je odvolán a následně i vyšetřován před vojenským tribunálem! Ačkoliv je všech obvinění zproštěn, fiasko u Jičína mu kazí jméno do konce života.

Nabízí se tedy otázka, kde vlastně vznikla chyba. „Kurýr, který vyrazil brzo ráno 29. června na trasu dlouhou asi 50 kilometrů, promarnil několik hodin na zámku v Milíčevsi…

K urgentnímu doručení depeše jej přiměla až dělostřelba, která byla slyšet od Jičína,“ vysvětluje současný český novinář Jakub Samek. Podle některých zdrojů se posel na zámku zdržel snad kvůli ženě.

Rozkaz zkrátka přišel pozdě, navíc nebral (a ani nemohl brát) v potaz vývoj událostí na bojišti. Slepé následování příkazu „shůry“ tak rakousko-saské armádě přivodilo další bolestivý políček.

Odhaduje se, že v bitvě u Jičína přijde o život na 5500 spojeneckých vojáků, z toho přes dvě stovky důstojníků. Prusové své mrtvé počítají na půl druhého tisíce.

Slavnou bitvu a její padlé dnes v Jičíně připomíná tento pomník.
Slavnou bitvu a její padlé dnes v Jičíně připomíná tento pomník.

Jako na střelnici

Někteří odborníci spatřují jako důvod zproštění viny hraběte Clam-Gallase v jeho společenském postavení. Jiní však poukazují na to, že kromě zmatku, který na bojiště generálův příkaz k ústupu jistě vnesl, existují ještě další příčiny zdrcující porážky.

Zmiňují například zastaralou taktiku rakouské armády a též fakt, že Prusové disponují modernějším arzenálem.

„Pruské jehlovky (novější typ pušek, které se nabíjely zezadu a vleže, pozn. red.) dělaly v řadách Rakušanů ohromné mezery, že tito ku strašnému upotřebení své zbraně, totiž k útoku bodákem, ani dostati se nemohli,“ popisuje pruskou zbrojní dominanci český historik Václav F. Bambas (1822–1904).

Porážka by Rakušany patrně čekala i proto, že Prusům přijely posily, zatímco Clam-Gallasovi muži, byť ve výhodnější pozici, byli na nepřítele sami.

Foto: Wikimedia Commons (Benutzer: Hejkal), vhu.cz, knihovnasobotka.cz
Související články
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz