Všichni jistě známe věhlasnou legendu o pražském golemovi, kterého měl sestrojit legendární rabbi Löw. Tělo nakonec deaktivovaného golema však nakonec nebylo nikdy objeveno…
Ať již to však se středověkými legendami o golemovi bylo jakkoliv, jisté je, že už odedávna se nejrůznější civilizace zabývaly myšlenkou na vytvoření živých bytostí nebo oživení bytostí neživých.
Dávný mýtus o golemovi se v dnešní době proměňuje v realitu, kdy již existují „golemové“ mnohem vyspělejší než jejich údajní původní hlinění představitelé.
V současné době se totiž už snad celý svět zabývá zdokonalováním umělé inteligence, jež se stala skutečností.
Robot jako uměle vytvořená bytost
Co se týče podobnosti mezi golemem a robotem, spočívá v jejich základním konceptu jako uměle vytvořených bytostí nebo strojů, plnících úkoly či příkazy svých tvůrců.
Oba jsou stvořeni člověkem a slouží k vykonávání funkcí, které by pro člověka mohly být obtížné, nebezpečné nebo i zcela nemožné.
Etické otazníky
Rozdíl pak spočívá v tom, že golem byl prý zhotoven z neživých materiálů, jako je hlína nebo prach, a údajně oživen magickými či mystickými metodami, zatímco robot je vytvořen z kovů, plastů a elektronických součástek a oživen je technickými a vědeckými postupy.
Obě tato umělá stvoření však mohou vyvolávat obavy a etické otázky ohledně svého vytvoření, využití a potenciálního zneužití, například když se dostanou mimo kontrolu svých tvůrců, jak se to ostatně údajně stalo i v případě pražského golema…