Příběh Applu je učebnicovým příkladem splněného amerického snu. V roce 1976 tři vizionáři – Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne – položili základy společnosti, která dnes definuje globální trendy v elektronice a pyšní se miliardovými zisky.
Od skromných začátků v garáži Jobsových rodičů až po dominanci na světovém trhu, Apple neustále posouval hranice inovací a revolučním způsobem ovlivnil, jak vnímáme technologie.
Pojďme se podívat na neobyčejnou historii této slavné firmy, od jejího zrodu až po strmý vzestup.
Když Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v roce 1976 založili Apple, nemohli tušit, že jednou bude mít tato společnost miliardové zisky a bude udávat celosvětové trendy v oblasti elektroniky.
Produkty značky Apple – jako Macintosh, iPhone, iPad nebo Apple Watch – v mnoha ohledech způsobily doslova revoluci. Společnost Apple přitom vznikla ve velmi skromných podmínkách.
Seznámení Stevea Jobse (1955–2011) a Steva Wozniaka (⃰1950) můžeme považovat bez nadsázky za osudové. Skvěle se doplňovali a jeden bez druhého by jen stěží dosáhli takového úspěchu. Jejich první výrobna počítačů přitom byla v garáži Jobsových rodičů.
Už druhý model jejich počítače – Apple II. z roku 1977 (tedy jen rok po založení společnosti) – byl na trhu nesmírně úspěšný.
Skutečným technologickým i komerčním průlomem však bylo především uvedení osobního počítače Macintosh v roce 1984. Pojďme si představit neobyčejnou historii této slavné firmy!

Steve a Steve
Vše začalo v roce 1970. Steve Jobs tehdy studoval na vyšší střední škole Homestead High a náhodou se seznámil a spřátelil s absolventem této školy, který se na ní stal legendou pro své znalosti v oboru elektroniky – Stevem Wozniakem.
Ve světě elektroniky to bylo asi nejvýznamnější setkání od chvíle, kdy se o dvaatřicet let dříve setkali Hewlett a Packard a založili počítačovou firmu. Jobs a Wozniak si hned padli do noty a zjistili, že toho mají mnoho společného.
Jobs o Wozniakovi později řekl, že to byl první člověk, který toho věděl o elektronice více než on. Mimochodem, kromě zájmu o počítače spolu sdíleli i vášeň k hudbě.
Wozniak přivedl Jobse k poslechu Boba Dylana (⃰1941) a stali se z nich skalní fanoušci tohoto slavného muzikanta.
Třetí muž
Wozniak mezitím nastoupil na Berkley a Jobs na soukromou školu Reed College. Škola ale Jobse brzy začala nudit, v roce 1974 se vrátil domů k rodičům v Los Altos a nastoupil jako technik do firmy Atari, která vyráběla videohry.
Zkušenosti z Atari pomohly Jobsovi získat vztah k podnikání a k designu. Kromě toho se Jobs v Atari skamarádil s kreslířem Ronem Waynem (⃰1934). Jobs Waynovi navrhl, že by si mohli otevřít společný podnik.
Wayne ale odmítl, protože už jednou s vlastní firmou zkrachoval. Steve Wozniak mezitím začal pracovat pro počítačovou firmu Hewlett-Packard a po nocích se pokoušel sestrojit vlastní počítač. Brzy mu s tím začal pomáhat Jobs.
Zrození Applu
Přišel rok 1976. Aby Jobs a Wozniak získali potřebné peníze na provozní kapitál pro výrobu vlastního počítače, prodal Wozniak za 500 dolarů svůj kalkulátor HP 65 a Jobs za 1500 dolarů svůj mikrobus Volkswagen.
Část peněz musel Jobs novému majiteli auta ale nakonec vrátit, protože ho po dvou týdnech vyhledal s tím, že se mu rozbil motor. Výsledná částka nakonec dělala 1300 dolarů. Pro svou počítačovou firmu potřebovali ještě vymyslet název.
Jobs zrovna odjel na návštěvu farmy All One Farm, kde pomáhal prostřihávat jabloně, a Wozniak ho po návratu vyzvedl na letišti. Už druhý den museli vyplnit dokumenty k založení firmy a čas je tlačil. Jobs nakonec navrhl Apple Computer.
Kromě toho, že se zrovna vrátil z jablečné firmy, držel navíc ovocnou dietu. Wozniaka nic lepšího nenapadlo, a tak zůstali u Jobsova nápadu.

Wayne odchází
Jobs oslovil svého kamaráda Rona Wayna, inženýra v Atari, aby se k nim přidal, a hlavně mu pomohl přesvědčit Wozniaka, aby přestal pracovat pro Hewlett-Packard a věnoval se jen jejich nové firmě.
Dne 1. dubna 1976 Jobs a Wozniak podepsali ve Waynově bytě smlouvu o partnerství. Jobs poté začal plánovat půjčku většího množství peněz a Ron Wayne dostal strach – znovu si připomněl krach své dřívější firmy a nechtěl něčím podobným projít znovu.
O 11 dní později se proto Wayne obrátil na místní úřad v Santa Claře s prohlášením o odchodu z firmy. Za desetiprocentní podíl ve společnosti obdržel 800 dolarů.
Kdyby býval zůstal, jeho desetiprocentní podíl by měl na konci roku 2010 hodnotu přibližně 2,6 miliardy dolarů.
Garážová dílna
Krátce poté, co vznikl Apple, vystoupili Jobs a Wozniak v klubu Homebrew před odborníky z oblasti elektroniky a představili svůj budoucí počítač Apple I. Zaujali tím Paula Terrella, který vlastnil několik obchodů s počítači.
Terrell si u nich objednal 50 počítačů. Montážní dílna pro 50 základních desek Applu I. vznikla v garáži domu Jobsových v Los Altos. Montovat přitom pomáhal kdekdo – přátelé i Jobsova těhotná sestra Patty.
Paul Jobs, Steveův otec, dočasně přestal opravovat auta, aby měla parta kolem Applu k dispozici celou garáž. Poté, co Jobs a Wozniak odevzdali Terrellovi 50 základních desek počítačů, získali dalších 50 zájemců z klubu Homebrew.
Cena počítače Apple I. přitom byla v roce 1977 přesně 666,66 dolaru. V roce 2010 se jeden z těchto originálních počítačů Apple I. prodal v aukci za 213 600 dolarů.
Zrod Applu v garáži Jobsových rodičů je inspirativním příběhem o vizionářství, houževnatosti a neochvějné víře ve vlastní schopnosti.
Od prvních experimentů s Apple I. až po prodej miliardového majetku, cesta Applu je poznamenána klíčovými momenty a osudovými setkáními. I když Ronald Wayne z firmy odešel, jeho počáteční podíl a role v raných fázích Applu zanechaly trvalou stopu.
Tento garážový start dal vzniknout gigantu, který dodnes udává směr celému technologickému světu.