Egypťané postavili více než 130 pyramid, dali světu úžasnou architekturu, umění, papyrus, písmo, mentolky i make-up. Geniální novátorské nápady Egypťanů zahrnují i obdivuhodnou hygienu a prevenci nemocí, které se i dnes leckde ve světě opomíjejí.
Parazité mohou přenášet spoustu nemocí. Ve snaze zbavit se vší si ženy, muži i děti holí hlavy. A kněží si obden vyholují celé tělo. Egypťané používají i prostředky, fungující jako repelenty. Sbírají užitečnou směs sody se solí ze dna vysušených jezer. Roztok sody se solí se rozstřikuje v domech, což pomáhá hubit parazity a hmyz.
Mýdlo a obřízka
Smíchaná soda s oleji představuje první mýdlo. Soda se užívá i k čištění zubů a úst i jako antiseptikum ke snížení rizika infekce na drobná poranění. Dalším prostředkem k zachování čistoty je obřízka.
Historici se zatím neshodli, kdo a kdy s ní poprvé přišel, jisté ale je, že ji používá mnoho starověkých národů. Egypťané obřezávají už 4000 let př. n. l.
Vonné deodoranty
Egypťanům jsou připisovány i vynálezy prvních deodorantů. Snaží se zbavit nepříjemného zápachu potu pomocí různých ingrediencí, jako jsou citrusové plody nebo skořice. Míšením vůní vyrábějí směsi, kterými si potírají podpaží.
Navíc si ho vyholují, čímž také snižují nepříjemný odér. Potrpí si i na vonný dech. Do medu přidávají různé vařené bylinky a koření jako skořici, mátu a myrhu a ze směsi vyrábějí pastilky na osvěžení dechu.
První zubní kartáčky
Také zubní hygiena je v Egyptě žádoucí nejméně 3 500 let před Kristem, jak dokládají zubní kartáčky nalezené v hrobkách.
Egypťané stejně jako Babylóňané mají vlastní verze kartáčků – jednoduše roztřepí konce vhodných klacíků. A zubní pastu používají ještě daleko dříve. Skládá se z vysušených květů kosatců, soli, pepře a máty.
Kosatce obsahují účinnou složku proti zánětu dásní, na což vědci přišli teprve nedávno!
Bez prevence ani ránu
Preventivní medicína je pro Egypťany stejně důležitá jako hygiena. Nejdůležitější je pro ně zdravá strava. Dělníci na stavbách pyramid mají jídelníček bohatý na cibuli a česnek, což jsou silná přírodní antibiotika.
Ani svůdný egyptský make-up očí – silné černé linky, obtahující celé oko, není jen marnivost. Obsahují velké množství oxidu dusnatého, který stimuluje imunitní systém. V bahnitých horkých oblastech Nilu se totiž často vyskytují oční infekce.