Domů     Fascinující fakta o dvojčatech: Tohle Vás překvapí
Fascinující fakta o dvojčatech: Tohle Vás překvapí

Dvojčata nepřestávají udivovat lékaře, vědce, své blízké a někdy dokonce překvapí i sami sebe. Dokáží spolu sdílet bolest a pocity nebo uhodnout, co si ten druhý zrovna myslí. 

Jakkoliv se to zdá být neuvěřitelné, u dvouvaječných dvojčat se to v některý případech stát může. Pokud má žena během jednoho měsíce pohlavní styk s více muži, mohou jejich spermie oplodnit obě vajíčka.

To však znamená, že žena musí během jednoho cyklu dvakrát ovulovat, což není úplně běžné. Normální je tento jev například u koček nebo psů, u lidí se však jedná o něco extrémně vzácného a je zaznamenáno jen několik málo případů.

Vzácně se mohou lišit i rasou

Šance na to, aby jedno z dětí mělo tmavou pleť a druhé pleť bílou, je jedna ku milionu. Ale i tento případ se už stal. Pokud jsou rodiče míšenci, mají ve svých pohlavních buňkách uloženou genetickou informaci jak pro bílou, tak pro tmavou pleť.

To samé ale platí pro narození jednoho dítěte, kdy se dvěma bílým rodičům může narodit černošské dítě. Stačí, aby jeden z nich měl černošské předky.

Geny hrají velkou roli i v barvě pleti.
Geny hrají velkou roli i v barvě pleti.

Vyšší maminky mají větší šanci

Zplodit dvojčata není jen tak, často jsou k tomu potřeba genetické předpoklady. Pokud tedy někdo v rodině už dvojčata má, dá se očekávat, že tuto „vlastnost“ zdědí i někdo další. Obecně však dvojčata na svět přivádějí vysoké ženy kolem 35. roku života.

Tyto ženy se také často dožívají vyššího věku, jedná se totiž o silné a zdravé jedince. V současné době se rodí až dvakrát více dvojčat, než tomu bylo před třiceti lety. Nejčastěji se však jedná o výsledky umělého oplodnění.

Vytvářejí si vlastní řeč

Dvojčata spolu jistým způsobem komunikují už v děloze. Přibližně od 18. týdne těhotenství se začínají jeden druhého dotýkat. Až 40 % dvojčat, převážně jednovaječných, spolu po narození komunikuje svou vlastní řečí. Mluví spolu vymyšlenými slovy, kterým ale vzájemně rozumí.

Pro ostatní je však tato řeč nesrozumitelná. Tato schopnost jim často vydrží jen do doby, než se začnou učit normální řeč a více komunikovat s okolím.

Prozradí je otisky prstů

Nikdo na světě nemůže mít stejné otisky prstů jako vy, dokonce ani vaše jednovaječné dvojče. Taková dvojčata sice mají z 99,9 % shodnou DNA, od 13. týdne těhotenství se jim však otisky prstů začnou úplně měnit.

Pokud by tedy jeden z nich spáchal trestný zločin bez rukavic, nemohl by místo něj jít do vězení ten druhý. Bez zanechání otisků se ale těžko dokazuje, které z dvojčat trestný čin spáchalo, právě díky totožnému DNA.

Ani dvojčata nemají identické otisky prstů.
Ani dvojčata nemají identické otisky prstů.

Ovčáci je vyčenichají

V testech DNA se jednovaječná dvojčata sice nedají spolehlivě rozlišit, čeští kriminalisté však našli zcela jiný způsob. Vycvičili skupinku německých ovčáků, aby rozpoznala pachovou stopu dvojčat jednovaječných i dvouvaječných.

Jednoduše nechali psa očichat jednoho z dvojčat a vyslali ho k sadě vzorků, mezi kterými měl osobu identifikovat. Mezi vzorky byly pachy cizích lidí i druhého dvojčete. Všichni psi v testech uspěli, a tak se Čechům povedlo to, co nikomu jinému na světě.

Poznávací znamení: pupík

Rozpoznat od sebe jednovaječná dvojčata je těžký úkol i pro novopečené rodiče. Své okolí matou stejným vzhledem, hlasem, způsobem chůze i stejnými gesty. Přesto se však dá najít několik odlišností.

Většinou prvním poznávacím znakem je pupík jako jediná část těla, jejíž vzhled není podmíněn geneticky. Ani tomu nejšikovnějšímu lékaři se totiž nepodaří zakončit pupeční šňůru tak, aby byly pupíky na chlup stejné. Pak už si stačí jen zapamatovat, které z dětí je vlastníkem hezčího pupíčku.

Zrcadlové kopie

Až 25 % jednovaječných dvojčat je zrcadlovou kopií svého sourozence. Stává se to v případech, kdy se již oplodněné vajíčko rozdělí později, než je obvyklé.

Jedno z dvojčat má potom mateřské znaménko na pravém koleni a jeho sourozenec má totéž znaménko na levém koleni. Jedno z dětí je pravák, druhé je levák.

V extrémních případech mohou být zrcadlově otočené i vnitřní orgány, kdy jedno z dětí může mít srdce na pravé straně a játra na straně levé.

Ovládají telepatii?

Jednovaječná dvojčata mají kromě stejného vzhledu i stejnou strukturu mozku a tím pádem i stejnou mysl.

Zatímco dvouvaječná dvojčata jsou v podstatě obyčejní sourozenci narození několik minut po sobě, jednovaječná dvojčata mezi sebou mají velmi zvláštní vztah, dalo by se říct až magický.

Z jednovaječných dvojčat pochází i český olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.
Z jednovaječných dvojčat pochází i český olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Mají stejný vkus, stejně se oblékají, mají stejné IQ, poslouchají stejnou hudbu a často i trpí stejnými nemocemi. A to i v případech, kdy vyrůstají odděleně.

Bratři Jimové

Často se totiž stává, že jedno z dětí musí být dáno k adopci, protože by rodina dvě děti najednou neuživila. Podobně tomu bylo u Jima Springera a Jima Lewisa, jejichž příběh je známý po celé Americe.

Narodili se patnáctileté imigrantce a pár dní po porodu byli adoptováni každý jinou rodinou. Shodou náhod dostali oba jméno Jim a v dětství měli psa jménem Toy. Oženili se a obě jejich první ženy nesly jméno Linda, druhé ženy byly pro změnu Betty.

Své prvorozené syny pojmenovali také shodně. Oba nesnášeli baseball a dovolenou trávili na Floridě. V roce 2002 zemřeli ve stejný den na stejnou nemoc.

Příběh rozdělených dvojčat fascinoval celý svět.
Příběh rozdělených dvojčat fascinoval celý svět.

Neuvěřitelná souhra náhod

Podobných případů dvojčat, která jsou vychovávána odděleně, ale mají stejné návyky, jsou stovky. Například bratři Mark a Garry, kteří se setkali až v dospělosti.

Oba dva si podpírají plechovku od piva malíčkem, nosí klíče na stejné straně kalhot, mají stejný smysl pro humor a navíc jsou oba dva dobrovolnými hasiči. Na to, že se spolu bratři desítky let neviděli, je to poměrně dost podivných náhod najednou, nemyslíte?

Všechno nasvědčuje tomu, že mezi jednovaječnými dvojčaty existuje pouto, které přesahuje vědecké možnosti a chápání.

Dvojitý porod

Další zvláštnost mají sestry pocházející z jednovaječných dvojčat. Velmi často totiž otěhotní ve stejný den a kolikrát ve stejný den i porodí. To je případ Aimee a Ashlee Nelsonových.

Devatenáctileté dívky porodily své syny 31. prosince 2012 nemocnici v Ohiu, přestože původně měly jejich termíny týdenní rozestup. Jako první začala rodit Aimee a její sestra byla z této zprávy natolik překvapená, až jí praskla voda.

Chlapečky porodil ten samý lékař a mezi porody byl nakonec jen dvouhodinový odstup.

Vycítí nebezpečí

Nejhorší ze všeho je pro dvojčata cítit bolest  nebo utrpení toho druhého. Často se jeden ze sourozenců z ničeho nic cítí mizerně, podrážděně nebo má nevysvětlitelný strach. Děje se to většinou v případech, kdy je druhé dvojče v depresi nebo v ohrožení života.

Ztráta jednovaječného dvojčete je vůbec to nejbolestivější, co je může v živote potkat. Je to horší než odchod kohokoliv jiného blízkého. V takových případech pak pozůstalá dvojčata upozorňují na to, že se cítí poloviční.

Krista a Tatiana Hoganovy
Krista a Tatiana Hoganovy

Vidí si do hlavy

Zvláštním případem jsou takzvaná siamská dvojčata. Ta jsou srostlá ve stejné části těla, nejčastěji v oblasti hlavy, hrudníku nebo dolní části zad.

Kromě společného krevního oběhu spolu dvojčata sdílejí i životně důležité orgány, a tak je často nemožné je od sebe oddělit. Pokud jsou dvojčata spojená hlavami, dokáží si dokonce vzájemně číst myšlenky. Stejně jako Kanaďanky Krista a Tatiana Hoganovy.

Ty jsou spojeny zadní částí mezimozku, takže společně vnímají například chuť. To znamená, že když jí Krista svačinu, Tatiana vnímá chuť jídla. Tohle jedinečné spojení jim umožňuje i vidět navzájem svýma očima, vlastně vidí až za roh.

Na různé podněty může reagovat každá zvlášť, když se ale jedna z nich směje, ta druhá cítí radost.

Město dvojčat

Brazilskému městečku Candido Godoi se oprávněně říká Město dvojčat, jedno z pěti těhotenství tu končí porodem dvojčat.

Místní obyvatelé tvrdí, že v tom má prsty nacistický doktor Josef Mengele, který se po druhé světové válce ukrýval v Argentině a následně Paraguayi. Městečko pravidelně navštěvoval a podle všeho sledoval těhotné ženy a podával jim nejrůznější léky.

Dokonce mluvil i o umělém oplodnění, které bylo v té době neznámé. Mengele byl dvojčaty fascinován, v Osvětimi jeho pokusy prošlo na 3000 dvojčat, přežilo jich asi dvě stě.

Spíše než Mengele může za vysoký počet narozených dvojčat v městečku dědičnost a příbuzenské sňatky.

Foto: wikimedia.org, wstwinregistry.org, ripleys.com
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan