Domů     Fascinující fakta o dvojčatech: Tohle Vás překvapí
Fascinující fakta o dvojčatech: Tohle Vás překvapí

Dvojčata nepřestávají udivovat lékaře, vědce, své blízké a někdy dokonce překvapí i sami sebe. Dokáží spolu sdílet bolest a pocity nebo uhodnout, co si ten druhý zrovna myslí. 

Jakkoliv se to zdá být neuvěřitelné, u dvouvaječných dvojčat se to v některý případech stát může. Pokud má žena během jednoho měsíce pohlavní styk s více muži, mohou jejich spermie oplodnit obě vajíčka.

To však znamená, že žena musí během jednoho cyklu dvakrát ovulovat, což není úplně běžné. Normální je tento jev například u koček nebo psů, u lidí se však jedná o něco extrémně vzácného a je zaznamenáno jen několik málo případů.

Vzácně se mohou lišit i rasou

Šance na to, aby jedno z dětí mělo tmavou pleť a druhé pleť bílou, je jedna ku milionu. Ale i tento případ se už stal. Pokud jsou rodiče míšenci, mají ve svých pohlavních buňkách uloženou genetickou informaci jak pro bílou, tak pro tmavou pleť.

To samé ale platí pro narození jednoho dítěte, kdy se dvěma bílým rodičům může narodit černošské dítě. Stačí, aby jeden z nich měl černošské předky.

Geny hrají velkou roli i v barvě pleti.
Geny hrají velkou roli i v barvě pleti.

Vyšší maminky mají větší šanci

Zplodit dvojčata není jen tak, často jsou k tomu potřeba genetické předpoklady. Pokud tedy někdo v rodině už dvojčata má, dá se očekávat, že tuto „vlastnost“ zdědí i někdo další. Obecně však dvojčata na svět přivádějí vysoké ženy kolem 35. roku života.

Tyto ženy se také často dožívají vyššího věku, jedná se totiž o silné a zdravé jedince. V současné době se rodí až dvakrát více dvojčat, než tomu bylo před třiceti lety. Nejčastěji se však jedná o výsledky umělého oplodnění.

Vytvářejí si vlastní řeč

Dvojčata spolu jistým způsobem komunikují už v děloze. Přibližně od 18. týdne těhotenství se začínají jeden druhého dotýkat. Až 40 % dvojčat, převážně jednovaječných, spolu po narození komunikuje svou vlastní řečí. Mluví spolu vymyšlenými slovy, kterým ale vzájemně rozumí.

Pro ostatní je však tato řeč nesrozumitelná. Tato schopnost jim často vydrží jen do doby, než se začnou učit normální řeč a více komunikovat s okolím.

Prozradí je otisky prstů

Nikdo na světě nemůže mít stejné otisky prstů jako vy, dokonce ani vaše jednovaječné dvojče. Taková dvojčata sice mají z 99,9 % shodnou DNA, od 13. týdne těhotenství se jim však otisky prstů začnou úplně měnit.

Pokud by tedy jeden z nich spáchal trestný zločin bez rukavic, nemohl by místo něj jít do vězení ten druhý. Bez zanechání otisků se ale těžko dokazuje, které z dvojčat trestný čin spáchalo, právě díky totožnému DNA.

Ani dvojčata nemají identické otisky prstů.
Ani dvojčata nemají identické otisky prstů.

Ovčáci je vyčenichají

V testech DNA se jednovaječná dvojčata sice nedají spolehlivě rozlišit, čeští kriminalisté však našli zcela jiný způsob. Vycvičili skupinku německých ovčáků, aby rozpoznala pachovou stopu dvojčat jednovaječných i dvouvaječných.

Jednoduše nechali psa očichat jednoho z dvojčat a vyslali ho k sadě vzorků, mezi kterými měl osobu identifikovat. Mezi vzorky byly pachy cizích lidí i druhého dvojčete. Všichni psi v testech uspěli, a tak se Čechům povedlo to, co nikomu jinému na světě.

Poznávací znamení: pupík

Rozpoznat od sebe jednovaječná dvojčata je těžký úkol i pro novopečené rodiče. Své okolí matou stejným vzhledem, hlasem, způsobem chůze i stejnými gesty. Přesto se však dá najít několik odlišností.

Většinou prvním poznávacím znakem je pupík jako jediná část těla, jejíž vzhled není podmíněn geneticky. Ani tomu nejšikovnějšímu lékaři se totiž nepodaří zakončit pupeční šňůru tak, aby byly pupíky na chlup stejné. Pak už si stačí jen zapamatovat, které z dětí je vlastníkem hezčího pupíčku.

Zrcadlové kopie

Až 25 % jednovaječných dvojčat je zrcadlovou kopií svého sourozence. Stává se to v případech, kdy se již oplodněné vajíčko rozdělí později, než je obvyklé.

Jedno z dvojčat má potom mateřské znaménko na pravém koleni a jeho sourozenec má totéž znaménko na levém koleni. Jedno z dětí je pravák, druhé je levák.

V extrémních případech mohou být zrcadlově otočené i vnitřní orgány, kdy jedno z dětí může mít srdce na pravé straně a játra na straně levé.

Ovládají telepatii?

Jednovaječná dvojčata mají kromě stejného vzhledu i stejnou strukturu mozku a tím pádem i stejnou mysl.

Zatímco dvouvaječná dvojčata jsou v podstatě obyčejní sourozenci narození několik minut po sobě, jednovaječná dvojčata mezi sebou mají velmi zvláštní vztah, dalo by se říct až magický.

Z jednovaječných dvojčat pochází i český olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.
Z jednovaječných dvojčat pochází i český olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Mají stejný vkus, stejně se oblékají, mají stejné IQ, poslouchají stejnou hudbu a často i trpí stejnými nemocemi. A to i v případech, kdy vyrůstají odděleně.

Bratři Jimové

Často se totiž stává, že jedno z dětí musí být dáno k adopci, protože by rodina dvě děti najednou neuživila. Podobně tomu bylo u Jima Springera a Jima Lewisa, jejichž příběh je známý po celé Americe.

Narodili se patnáctileté imigrantce a pár dní po porodu byli adoptováni každý jinou rodinou. Shodou náhod dostali oba jméno Jim a v dětství měli psa jménem Toy. Oženili se a obě jejich první ženy nesly jméno Linda, druhé ženy byly pro změnu Betty.

Své prvorozené syny pojmenovali také shodně. Oba nesnášeli baseball a dovolenou trávili na Floridě. V roce 2002 zemřeli ve stejný den na stejnou nemoc.

Příběh rozdělených dvojčat fascinoval celý svět.
Příběh rozdělených dvojčat fascinoval celý svět.

Neuvěřitelná souhra náhod

Podobných případů dvojčat, která jsou vychovávána odděleně, ale mají stejné návyky, jsou stovky. Například bratři Mark a Garry, kteří se setkali až v dospělosti.

Oba dva si podpírají plechovku od piva malíčkem, nosí klíče na stejné straně kalhot, mají stejný smysl pro humor a navíc jsou oba dva dobrovolnými hasiči. Na to, že se spolu bratři desítky let neviděli, je to poměrně dost podivných náhod najednou, nemyslíte?

Všechno nasvědčuje tomu, že mezi jednovaječnými dvojčaty existuje pouto, které přesahuje vědecké možnosti a chápání.

Dvojitý porod

Další zvláštnost mají sestry pocházející z jednovaječných dvojčat. Velmi často totiž otěhotní ve stejný den a kolikrát ve stejný den i porodí. To je případ Aimee a Ashlee Nelsonových.

Devatenáctileté dívky porodily své syny 31. prosince 2012 nemocnici v Ohiu, přestože původně měly jejich termíny týdenní rozestup. Jako první začala rodit Aimee a její sestra byla z této zprávy natolik překvapená, až jí praskla voda.

Chlapečky porodil ten samý lékař a mezi porody byl nakonec jen dvouhodinový odstup.

Vycítí nebezpečí

Nejhorší ze všeho je pro dvojčata cítit bolest  nebo utrpení toho druhého. Často se jeden ze sourozenců z ničeho nic cítí mizerně, podrážděně nebo má nevysvětlitelný strach. Děje se to většinou v případech, kdy je druhé dvojče v depresi nebo v ohrožení života.

Ztráta jednovaječného dvojčete je vůbec to nejbolestivější, co je může v živote potkat. Je to horší než odchod kohokoliv jiného blízkého. V takových případech pak pozůstalá dvojčata upozorňují na to, že se cítí poloviční.

Krista a Tatiana Hoganovy
Krista a Tatiana Hoganovy

Vidí si do hlavy

Zvláštním případem jsou takzvaná siamská dvojčata. Ta jsou srostlá ve stejné části těla, nejčastěji v oblasti hlavy, hrudníku nebo dolní části zad.

Kromě společného krevního oběhu spolu dvojčata sdílejí i životně důležité orgány, a tak je často nemožné je od sebe oddělit. Pokud jsou dvojčata spojená hlavami, dokáží si dokonce vzájemně číst myšlenky. Stejně jako Kanaďanky Krista a Tatiana Hoganovy.

Ty jsou spojeny zadní částí mezimozku, takže společně vnímají například chuť. To znamená, že když jí Krista svačinu, Tatiana vnímá chuť jídla. Tohle jedinečné spojení jim umožňuje i vidět navzájem svýma očima, vlastně vidí až za roh.

Na různé podněty může reagovat každá zvlášť, když se ale jedna z nich směje, ta druhá cítí radost.

Město dvojčat

Brazilskému městečku Candido Godoi se oprávněně říká Město dvojčat, jedno z pěti těhotenství tu končí porodem dvojčat.

Místní obyvatelé tvrdí, že v tom má prsty nacistický doktor Josef Mengele, který se po druhé světové válce ukrýval v Argentině a následně Paraguayi. Městečko pravidelně navštěvoval a podle všeho sledoval těhotné ženy a podával jim nejrůznější léky.

Dokonce mluvil i o umělém oplodnění, které bylo v té době neznámé. Mengele byl dvojčaty fascinován, v Osvětimi jeho pokusy prošlo na 3000 dvojčat, přežilo jich asi dvě stě.

Spíše než Mengele může za vysoký počet narozených dvojčat v městečku dědičnost a příbuzenské sňatky.

Foto: wikimedia.org, wstwinregistry.org, ripleys.com
Související články
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Zajímavosti
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Zajímavosti
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
reklama
lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz