Domů     Fantom opery: Skutečně žil tajemný přízrak?
Fantom opery: Skutečně žil tajemný přízrak?
23.1.2022

Je to zcela jistě jeden z nejslavnějších příběhů historie. Vypráví o velké lásce, žárlivosti, nenávisti a hudbě, která prostupuje mnoha životy.

V hlavních rolích hraje hrůzně znetvořený muž v masce, žijící v temných katakombách pařížské Opéry Garnier, a pak taky krásná zpěvačka Christine…

Když v roce 1911 vyjde poprvé knižně román Fantom opery, jeho autor, Francouz Gaston Leroux (1868–1927), ještě netuší, že právě spustil lavinu, na kterou se v příštích desetiletích nabalí celá řada filmových, muzikálových, operních, baletních, ale třeba také komiksových adaptací.

I přesto, že je Lerouxovo dílo považováno za umně napsanou fikci, on sám až do své smrti tvrdošíjně tvrdí, že tajemný Fantom existoval. Že skutečně žil!

Hluboké oči, žlutá kůže

Fantom opery existoval. Vůbec to nebyla, jak se dlouho věřilo, jen inspirace umělců, pověra ředitelů a směšný výtvor vznětlivých mozků slečen z baletního sboru, jejich matek, uvaděček, šatnářek a vrátné. Ano, existoval. Z masa a kostí.

Ačkoli budil všechna zdání opravdového fantomu, totiž stínového přízraku,“ upozorní Leroux čtenáře ještě předtím, než před nimi předestře první kapitolu svého nejznámějšího spisovatelského počinu.

Jeho ruku při psaní prý vede skutečný příběh tajemného muže jménem Erik, po jehož stopách se vydal, a našel několik svědků, kteří mu jeho fascinující životní osudy barvitě vylíčili.

Podle popisu fiktivního vrchního kulisáka Opéry Garnier, jakéhosi Josepha Buqueta, je Fantom opery nešťastný, znetvořený hudební génius. „Úžasně hubený a černý kabát mu plandá kolem kostry.

Oči má hluboké, jsou vidět jen dvě velké černé díry jako na lebkách mrtvol. Kůži má na kostře napjatou jako kůži na bubnu. K tomu ještě ne bílou, ale odporně žlutou. Nos má tak maličký, že není z profilu vidět… Tři nebo čtyři dlouhé hnědé kadeře na čele a za ušima, to je celý jeho účes.“

Takto si Fantoma opery v minulosti představovali filmaři. Foto: pxfuel
Takto si Fantoma opery v minulosti představovali filmaři. Foto: pxfuel

Kostra jako důkaz

Vedení slavného francouzského domu hudby sice existenci osoby, která ve své době obývá podzemní katakomby a sběrnou vodní nádrž, připustí, nic víc se však nadšení fanoušci Lerouxova románu nedozvědí.

Musí vzít zavděk pověrami, které si mezi sebou šeptají zaměstnanci a které se pravděpodobně dostanou až k uším Gastona Lerouxe.

„Ve skutečnosti jsou historické a fiktivní události v Lerouxově příběhu natolik rozmazané, že mohl ve své předmluvě (a na smrtelné posteli) tvrdit, že Fantom opery skutečně existoval,“ konstatuje Lucinda Everettová, novinářka z britského deníku The Telegraph.

Jedním z důkazů, jimiž se francouzský spisovatel a novinář v knize ohání, je zetlelá kostra, údajně nalezená na začátku 20. století v podzemí operního domu a novináři nesprávně přisuzována oběti Komuny.

„Jsem si jist, opravdu jist, že jsem se tenkrát modlil nad jeho mrtvolou, když ho vykopali. Byla to jeho kostra. Nepoznal jsem ho podle ošklivé hlavy, protože všichni lidé tak dlouho mrtví jsou oškliví, ale podle zlatého prstenu.

Jistá Christine mu ho přišla navléci na prst, než ho pochovala, jak slíbila.“

Poselství doby

V roce 1993, 66 let po Lerouxově smrti, přiživí jeho historku bývalá zaměstnankyně pařížské opery Renata de Waelová. Kostlivec byl údajně skutečně nalezen.

Měl prý znetvořenou lebku a na levé ruce masivní zlatý prsten s iniciálami C. D. „Očividně se jednalo o pozůstatky Erika, jehož nazývali Fantomem opery.

Musel žít v bytě, na jehož zařízení měl dostatek času během stavby operního domu, kdy pracoval na základech… Tahle skutečnost inspirovala Gastona Lerouxe k napsání jeho románu.“ De Waelová navíc prohlásí, že pokud někdy existovaly nějaké písemné dokumenty o Erikově existenci, vedením pařížské opery byly dávno zničeny.

Její slova spustí další vlnu dohadů a spekulací, spolu s nimi se ale vyrojí i řada pochybností o hodnověrnosti jejího prohlášení. Jisté je jedno: v roce 1907 je v útrobách opery opravdu živěji než obvykle.

Do olověných uren jsou tu totiž ukládány záznamy hlasů nejslavnějších operních pěvců své doby – Nellie Melbaové (1861–1931), Emmy Calvéové (1858–1942) nebo Enrica Carusa (1873–1921) jako poselství budoucím generacím, referující o úrovni „mluvících přístrojů“ a velkých umělcích tehdejšího světa.

Když se vedení opery odmítne řídit jeho příkazy, shodí Fantom do hlediště křišťálový lustr. Foto: unsplash
Když se vedení opery odmítne řídit jeho příkazy, shodí Fantom do hlediště křišťálový lustr. Foto: unsplash

Co se skrývá v podzemí?

Jedna z nejdramatičtějších pasáží celého románu přichází na řadu v osmé kapitole. V ní se do hlediště mezi diváky zřítí obří křišťálový lustr, jako Fantomův trest za to, že se vedení opery neřídilo jeho příkazy. Na místě usmrtí starší ženu.

Inspiraci na její napsání načerpá Leroux ze skutečné události z 20. května 1896. Tehdy v pařížské Opeře skutečně dojde k neštěstí, do hlediště se však nezřítí celý lustr, ale pouze utržené protizávaží, které zabije 56letou domovnici madame Chomette (některé zdroje však uvádějí jako oběť jednoho ze zaměstnanců opery).

Nehoda není nikdy objasněna. Reálné kořeny má také tajemné „Fantomovo jezero“. Nedlouho poté, co v roce 1861 započnou stavební práce na pompézní budově opery Garnier, narážejí dělníci při pokládání základů na podzemní vodu.

Několik dní v kuse se snaží parními pumpami vody zbavit. Bez úspěchu. A tak mladý architekt Charles Garnier (1825–1898) vymyslí rozsáhlé sběrné nádrže obehnaná dvojitou zdí. Kromě toho, že vyrovnává vnější tlak, slouží také jako zásobárna vody v případě požárů.

Je pravidelně kontrolována a odčerpávána hasiči, kteří v ní trénují plavání ve tmě. Pod hladinou navíc nebývají sami. V temnotách tu žije velký sumec bílý a další ryby.

Z prstu vycucané není ani pětipatrové podzemí, skutečně připomínající příbytek nějakého tajemného přízraku, a také skutečně existuje rod de Chagny. Z něho pochází Fantomův rival v lásce, vikomt Raoul de Chagny.

Christine podle Kristiny

Nejednalo se však o hrabata, ale pouze o barony. Sídlili v městečku Chagny v departementu Saône-et-Loire, kde dodnes najdeme zámek de Chagnyů.

Samostatnou kapitolou je pak skutečná identita překrásné mladé zpěvačky Christiny Daaé, do které se Erik bezhlavě zamiluje.

Jejím předobrazem je s největší pravděpodobností švédská operní sopranistka Christina Nilssonová (1843–1921), jejíž životní peripetie jsou až nápadně podobné osudu pěvkyně v Lerouxově příběhu. Společnou mají nejen zemi původu.

Nilssonová přijde na svět v srpnu 1843 nedaleko švédského města Växjö jako Kristina Jonasdotterová. Už od útlého dětství ohromuje okolí pěveckým talentem. Sama se naučí hrát na housle a spolu se svým bratrem putuje od veletrhu k veletrhu, kde zpívá rolníkům.

Je jí 14 let, když ji při jednom z vystoupení na trhu v Ljungby „objeví“ prominentní státní úředník. Stane se jejím patronem a umožní jí rozjet kariéru.

Znetvořenou tvář zakrývá tajemný Erik bílou maskou. Foto: pxfuel
Znetvořenou tvář zakrývá tajemný Erik bílou maskou. Foto: pxfuel

Hraběnka de Casa Miranda

Po čtyřletém studiu v Paříži debutuje v roce 1864 v operním světě jako Violetta ve Verdiho La traviatě v pařížském Théâtre-Lyrique. Má úspěch. Za chvíli už zpívá ve významných operách v Londýně, Petrohradě, ve Vídni a v New Yorku.

Vrcholem je 22. října 1883 postava Markétky v premiéře Gounodova Fausta v Metropolitní opeře v New Yorku. Podle historiků měla neuvěřitelný hlasový rozsah a diváky doslova hypnotizovala svým půvabem a jasně modrýma očima. V roce 1887 se podruhé vdá.

Jejím vyvoleným se stane hrabě rodiny Mirandů, Angel Ramón Maria Vallejo y Miranda. Zajímavostí je, že v korespondenci často píše své křestní jméno s „e“ na konci – tedy Christine.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse