Domů     F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
31.5.2022

Svému jménu, které v překladu znamená dravec, dělá čest. Je jednou z nejvyspělejších a nejmodernějších sériově vyráběných stíhaček na světě. Ve vzdušném prostoru nemá konkurenci.

Navíc může být použit i jako bombardér s neuvěřitelným doletem přes 2500 kilometrů!

Radar je na něj krátký

F-22 Raptor vyniká především svou neviditelností – nezachytí ho radary protivzdušné obrany, ani stíhačky nepřítele. Technologii stealth bylo při konstruování trupu podřízeno vše.

Vnější i vnitřní kovové části trupu jsou pokryté materiály a nátěrem pohlcujícím radarové záření. Neviditelnosti pomáhá i tvar letounu – trup je vytvarován tak, aby měl co nejmenší radarový odraz.

Při čelním pohledu má trup pětiúhelníkový průřez, který by měl rozptylovat radarové záření dopadající radiálně na trup. A myslelo se i na takové maličkosti, že hydromotory křidélek a klapek jsou schovány pod kryty, aby nenarušily stealth technologii.

Z tohoto důvodu má Raptor i veškerou výzbroj uschovánu ve svých útrobách. Maximální neviditelnosti pomáhají i palubní přístroje, které v případě nutnosti mohou pracovat v pasivním režimu.

S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo
S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo

Nadzvuková rychlost? Žádný problém!

Pohon Raptoru mají na starosti dva dvouproudové motory Pratt & Whitney F119. Jsou uloženy vedle sebe ve střední části trupu hned za velkou zbraňovou šachtou. Motor byl vyvinut speciálně pro Raptora.

Stíhačka díky němu dokáže létat nadzvukovou rychlostí, a to bez přídavného spalování! Raptor je jediným bojovým letounem, který to umí.

Díky dvojici motorů tak pilot Raptoru může uhánět (stálou) nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování až do rychlosti mach 1,72. Trysky motoru jsou navíc vektorovatelné – to znamená, že mohou měnit vektor tahu o 20 stupňů, díky čemuž pilot může se stíhačkou nevídaně manévrovat.

I tady byl kladen důraz na maximální utajení letounu. Trysky jsou chlazené a mají plochý tvar, čímž se snižuje nejen infračervené vyzařování, ale i hluk. Kvůli možnosti „naklánění“ trysek ale nejsou motory, ani trysky zezadu kryty.

Pokropit a zpátky do šachty

Hlavní „pevnou“ zbraní Raptora je rotační šestihlavňový kanon M61A2. Jedná se o zmodernizovanou verzi – tento typ kanonu se totiž používá už od konce 50. let. Kanon má ráži 20 milimetrů a bez nabíjecího systému váží 92 kilogramů.

Tenhle drobeček dokáže protivníka pokropit kadencí 100 ran za sekundu. Pilot má k dispozici 480 kusů munice. Kanon je s ohledem na maximální radarovou neviditelnost ukrytý ve vlastní šachtě v kořeni pravého křídla.

Těsně před střelbou se kanon vyhoupne, odvede svou práci a zase se schová do šachty.

Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo
Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo

Pekelná přesnost

Základní výzbroj Raptoru se umisťuje do hlavní zbraňové šachty. Sem se dokáže vměstnat až šest řízených raket s krátkým doletem. Jedná se o rakety vzduch-vzduch a kvůli technologii stealth jsou i ony „vystrčeny“ ze šachty těsně před útokem.

Raptor má ještě dvě pumovnice na bocích pro další dvě rakety. Stíhačka ale může být využita jako bombardér.

V centrální šachtě může nést dvě 450kilogramové pumy, které jsou naváděny na cíl pomocí GPS. U Raptora, který je až po okraj nabušený výkonnou elektronikou, se bavíme o smrtící přesnosti – udává odchylka sedm až 13 metrů!

Raptor navíc může proti pozemním cílům nést i rakety vzduch-země, ty by ale musely být umístěny na pylonech pod křídly, čímž by se rapidně snižovala neviditelnost letounu.

V březnu 2012 byl Raptor vylepšen tak, aby mohl nést až osm 113kilogramových bomb naváděných GPS, které dokáže navést na čtyři různé cíle.

Křeslo se šesti LCD

Jednodílný kokpit se odklápí směrem dozadu. Pilot si tu hoví na vystřelovacím sedadle sklopeném o 65 stupňů dozadu. Důvod? Zlepšuje to odolnost pilota při velkých přetíženích. Na přístrojové desce najdete minimum klasických přístrojů.

Veškeré informace potřebné pro řízení letu a bojovou činnost se zobrazují na šesti barevných LCD. Ty podle potřeb pilota ukazují vzdušnou situaci včetně identifikace cílů, letové údaje, stav výzbroje, digitální mapu s orientačními body, data naváděcího systému atd.

Objevují se tu i informace výstražných přijímačů o hrozbě, které pilot navíc slyší i ve svých sluchátkách. Kromě šesti LCD musí pilot sledovat i čelní průhledový displej, kam se promítají informace o průzkumu, o cíli a pro řízení palby. Raptora i všechny zbraně ovládá pilot pomocí řídicí a plynové páky.

K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo
K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo

10,5 miliardy operací za sekundu

Pilot Raptoru má k dispozici tu nejlepší avioniku. Vše bylo navrženo tak, aby se mohl maximálně soustředit na plnění úkolů, ať se již jedná o boj či průzkum.

Pokročilé navigační, řídicí a útočné systémy používají pro analýzu dat umělou inteligenci, a snižují tak pracovní zátěž pilota.

V „čumáku“ má Raptor vícefunkční radiolokátor nové generace, který dokáže sledovat až 20 cílů najednou v okruhu 240 kilometrů, přičemž na čtyři cíle současně může navádět řízené rakety.

Propojením několika dalších systémů (zjišťování sledování cílů, pro elektronický boj, komunikační, navigační a identifikační atd.) vzniká nejmodernější integrovaný radioelektronický systém označovaný jako Pave Pillar.

Většinu funkcí letadla bude obstarávat počítač na bázi procesoru Intel 80960, který dokáže zpracovat 10,5 miliardy operací za sekundu! Počítač vyhodnotí data ze všech systémů Raptora a během boje pilotovi nabídne další postup.

I avionika Raptora je podřízena neviditelnosti. Pilot si může zvolit stupeň utajení – v podstatě určí množství emisí, které budou tyto systémy vyzařovat.

Foto: U. S, Air Force / Creative Commons / volné dílo, DoD / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz