Domů     Evropu před zemí půlměsíce zachránila husarská jízda
Evropu před zemí půlměsíce zachránila husarská jízda
24.11.2020

Mongolové vyženou ve 13. století turecké kmeny na západ až na území kolem dnešního města Konya ve středním Turecku. Hranici mezi novými osídlenci a Byzantskou říší vytvoří řeka Sakarya. Křesťané a muslimové spolu zpočátku v klidu obchodují. Ovšem idylka netrvá dlouho… 

 

Turecký vůdce Osman I. (1258–1326) jako zdatný válečník pochopí, že se křesťanům může postavit silou. Plení byzantská území, což si tamější císař Andronikos II. (1259–1332) nemůže nechat líbit. Posílá proti vetřelcům armádu o síle 2000 mužů, aby je vyhnala.

Jenže Turci mají více než dvojnásobnou přesilu a byzantské vojsko 27. července 1302 porazí v bitvě nedaleko Nikomédie (dnešní Izmit na severozápadě Turecka).

Následně obsadí Bythýnii (na severovýchodě Turecka), která se stává centrem vznikající Osmanské říše. Osmanův nástupce Orhan I. (1281–1362) upevňuje vnitřní správu státu, zavádí osmanskou měnu a posiluje vojsko. „V tomto vývoji osmanské armády lze vidět vliv bojovné náboženské ideologie, která měla za cíl dobytí světa nevěrců,“ uvádí současný francouzský historik Frédéric Hitzel. 

Osman I. se odvážně postaví křesťanům.
Osman I. se odvážně postaví křesťanům.

 

Setne mu hlavu 

Orhan i jeho následovník Murad I. (1326–1389) pokračují v bojích proti Byzantské říši. Daří se jim dobývat další a další města. V roce 1371 porazí u řeky Marica (v dnešním Ŕecku) spojenou armádu Srbů a Bulharů.

Nepřátelské koalici se postaví také v červnu 1389 na Kosově poli (nedaleko dnešní kosovské Prištiny). Srbský bojovník Miloš Obilić (†1389) zraní v předvečer bitvy tureckého sultána, který záhy umírá. Vypadá to, že smrt vojevůdce znamená pro Turky konec.

Opak je však pravdou. Muradův nevlastní syn Bajezid I. (asi 1354–1403) se do čela osmanské armády postaví dřív, než v jejích řadách vypukne panika.

V nastalém boji pomstí sultánovu smrt, když zajme srbského knížete Lazara Hrebeljanoviće (* asi 1329) a nad Muradovým tělem mu 28. června 1389 setne hlavu. Bajezidovým dalším dobyvatelským choutkám ale udělá čáru přes rozpočet turkický vládce Tamerlán († 1405), který osmanského vládce v červenci 1402 v bitvě u Ankary zajme a na svobodu už ho nepustí.  

Bajezidův syn Mehmed I. (1382/1390–1421) a vnuk Murad II. (1404–1451) navážou na úspěchy svých předchůdců a zálusk si začínají dělat i na samotné centrum Byzantské říše – Konstantinopoli.

Válečnou výpravu s cílem ji dobýt však zorganizuje až další z tureckých panovníků.  

Sultán Mehmed II. právě vstupuje do Konstantinopole.
Sultán Mehmed II. právě vstupuje do Konstantinopole.

 

Vojáci plení Konstantinopoli 

„Čeká nás krutá a potupná smrt,“ šeptají si křesťané, kteří si 29. května 1453 vybrali jako své poslední útočiště chrám Hagia Sofia v Konstantinopoli. Ani mohutné zdi svatostánku je neochrání před řáděním Osmanů… Obrovská turecká armáda čítající zhruba 200 000 mužů obléhá město od 6. dubna 1453. K branám Konstantinopole ji přivede mladý sultán Mehmed II. (1432–1481). 29. května dává povel k dalšímu útoku a konečně se mu podaří prolomit hradby.

Tři dny jeho vojáci plení město. Byzantská říše je v troskách, z Konstantinopole se stává Istanbul a Mehmeda II. neopouští touha dobývat další území. Své výboje směřuje na Balkán.

Už o tři roky později zamíří k Bělehradu, kde ho však zastaví sedmihradský kníže János Hunyadi (asi 1387–1456). Další ránu mu v roce 1462 zasadí kníže Vlad III. Dracula (1431–1476). Ovšem v Malé Asii a Řecku se Mehmedovi daří.

Roku 1480 pak osmanská armáda zaútočí na Itálii, její tažení ale o rok později ukončí sultánova smrt. 

Papež Pius V. kvůli zahnání společného nepřítele zakládá Svatou ligu.
Papež Pius V. kvůli zahnání společného nepřítele zakládá Svatou ligu.

   

Překvapí je sněhová nadílka 

Rozšířit území své říše se chystá i sultán Sulejman I. (1494–1566), přezdívaný Nádherný. Osmané znovu zamíří do Evropy a na podzim 1529 se dostanou až k hradbám Vídně. V rakouské metropoli panují velké obavy.

Podaří se město uhájit? Jeho obranou je pověřen rakouský vojevůdce Mikuláš ze Salmu (1459–1530). Uspěje 70letý stařec?

Vždyť úkol odrazit 120 000 armádu by nebyl snadný ani pro výrazně mladšího válečníka. Mikuláš si přesto ví rady. Do sklepů u hradeb dá nalít vodu a hlídky sledují její hladinu.

Jakmile dojde k jejímu pohybu, je jasné, že nepřátelé kopou pod hradbami tunely pro uložení střelného prachu, aby opevnění vyhodili do povětří.

Obránci se jim v tom snaží všemožně zabránit. „Do útoku!“ nařizuje konečně 14. října 1459 Sulejman I. a Turci se vrhají vpřed. Marně. Zásobování osmanské armády v tu dobu už výrazně vázne a vojáci mají hlad.

A když navíc napadne sníh, rozhodne se Sulejman I. od dalšího obléhání raději upustit.  

Bitva u Vídně přinese Osmanům debakl.
Bitva u Vídně přinese Osmanům debakl.

Velitelova hlava jako trofej 

Klidu si však Evropa moc dlouho neužije. Již v roce 1565 obklíčí osmanská flotila se 40 000 válečníky ostrov Malta a maltézští rytíři musejí napnout všechny síly, aby toto nebezpečí zažehnali.

Papež Pius V. (1504–1572) vzápětí pochopí, že porazit tak mocného nepřítele se podaří jenom společnými silami. Roku 1571 proto zakládá Svatou ligu, kterou tvoří Španělsko, Benátky a Janov. Úkolem této koalice je vyhnat dotírající Osmany ze Středomoří. 

K rozhodujícímu střetu dochází 7. října 1571 poblíž Lepanta na řeckém pobřeží. „Bude to snadné,“ myslí si turečtí velitelé, když uvidí na moři nepřátelské galeasy, původně obchodní lodě přestavěné na válečné.

Vrhnou se na ně, ale odpovědí je jim mohutná kanonáda z děl. Něco podobného nečekali.

Nastává krvavá řež, v níž přichází o život i turecký velitel Ali Paša. „Nabodněte jeho hlavu na kopí,“ napadne kohosi z námořníků Svaté ligy. Když to zjistí Osmané, jejich bojová morálka prudce klesne a Svatá liga nakonec v bitvě vítězí.   

Polský král Jan III. Sobieski se svými jednotkami přispěchá na pomoc na poslední chvíli.
Polský král Jan III. Sobieski se svými jednotkami přispěchá na pomoc na poslední chvíli.

 

Přichází další debakl 

O století později je však zase všechno jinak – Turci znovu začínají hrozit. V letech 1669–1670 úspěšně dobývají Krétu a poté zamíří do nitra Evropy.

Dostávají se až na území dnešního Polska, kde si však s nimi v roce 1673 hladce poradí budoucí polský král Jan III. Sobieski (1629–1696). O deset let později se pak osmanská armáda opět objeví u Vídně.  

Tentokrát jí velí velmi schopný Kara Mustafa Paša (1634/1635–1683) a zdá se, že rakouská metropole padne. V nejtěžší chvíli ji však přispěchá na pomoc Sobieski se svojí husarskou jízdou.

12. září 1683 vypuká bitva, v níž dlouhým obléháním unavení Turci nedokážou vzdorovat mužům polského krále.

Vezmou nohy na ramena a Sobieski si své vítězství jaksepatří vychutná. „Vídeň odolala jedině díky mně,“ prohlásí a získává právo vzít si svoji kořist z nepřátelského tábora. Osmanská říše tak utrpí další debakl. 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
svět zločinu
Charles Whitman a jeho závěrečný akt: Jak padl střelec z texaské věže
Po hodinách hrůzy přišla chvíle konfrontace. Ozbrojené síly obklíčily věž, kde se zabarikádoval Charles Whitman. Následovala dramatická přestřelka, která ukončila jeho krvavou mstu. Až zelený ručník ukončí hrozný masakr K věži dorazí každý místní policista, který má ruce a nohy. Podobné manévry ozbrojených složek nemají v prostorách univerzity obdoby. Městské strážce pořádku doplní šerifovi zástupci i […]
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka. V roce 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a místu se začalo říkat Nová Hůrka. V roce 1789 dal Ignác […]
Čtyři nejpalčivější otázky ohledně Sfingy: Koho vlastně zobrazuje?
Napoleonští vojáci do sebe obracejí další měch vína. „Že tam neprolezeš?“ hecují se u z metr širokého vchodu do nitra sochy. Jeden odvážlivec se najde. O hodinu později již stojí uvnitř Velké pyramidy. Když se zdá vše prozkoumané, přijde na řadu dělostřelecká soutěž: Kdo ustřelí téhle gigantické soše nos?     Je to největší socha […]
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz