Skip to content

Evropa zamíří k Jupiteru

Jupiter je bezesporu králem mezi planetami sluneční soustavy. Se svými mnoha měsíci v lecčems připomíná miniaturní sluneční soustavu. Zkrátka, největší planeta solárního systému badatele neustále přitahuje.

Ti evropští nejsou výjimkou. Momentálně připravují projekt nové sondy.

02
Král sluneční soustavy: planeta Jupiter

Příští rok dorazí k Jupiteru sonda Juno. Ta ještě ke svému cíli nedoletěla a již se chystá její následovník. Pochází z lůna naší, tedy Evropské kosmické agentury (ESA). Mise ponese jméno JUICE a jejím primárním cílem bude výzkum ledových světů, které se v blízkosti Jupiteru vyskytují.

03
Tak nějak by Jupiter mohl vypadat z povrchu měsíce Europa

Nový kosmický program je teprve v plenkách, sonda neodstartuje dříve než za deset let. Vydat na cestu vesmírem by se podle současných plánů měla v roce 2022 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně.

Ke svému cíli by aparát měl dorazit v roce 2030 a ve vzdálených končinách u Jupitera stráví tři roky.

04
Podle současných plánů by sonda měla v roce 2022 odstartovat z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně.

O měsících Europa, Ganymedes a Callisto vědci téměř stoprocentně vědí, že mohou nést pod svým povrchem oceány. Mise JUICE bude tyto ledové světy zkoumat i z pohledu potenciální příhodnosti pro život. Tím také odpoví na dvě základní otázky evropského programu Kosmické vize: jaké jsou podmínky pro formování planet a pro vznik života – a jak pracuje sluneční soustava?

Foto: ESA, POPSCI
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …