Skip to content

6 nejslavnějších osobních „tatrovek“

Jedna z nejslavnějších předválečných evropských automobilek byla v Kopřivnici založena v roce 1850 jako malá rodinná firma na výrobu kočárů a bryček. Přes několikrát změněné jméno i vlastníka je mezi veřejností slovo Tatra stále pojmem, i když na výrobu luxusních osobních automobilů společnost bohužel rezignovala.

Připomeňme si šestici slavných a hlavně krásných vozidel…

Präsident Sériová výroba od: 1898 Maximální rychlost: 22 km/hod.

Tzv. NW Präsident (Nesseldorfer Wagenbau) byl první sériově vyráběný vůz na území Česka. Jeho duchovním otcem byl automobilový vynálezce Leopold Sviták. V porovnání s Benzovým vozem Instructor, u nějž se inspiroval, vynikal nejen originální, ale i luxusní konstrukcí, jež v mnohém ještě připomínala kočár.

Krátce po dokončení uskutečnil první vyrobený vůz propagační cestu z Kopřivnice do Vídně. Trasu 328 km ujel za 24,5 hod., vlastní jízda pak trvala 14,5 hod., což představuje průměrnou rychlost 22,62 km/hod.

Originál je k vidění v pražském Národním technickém muzeu.

Tatra 11
Tatra 11

Tatra 11 Sériová výroba od: 1923 Maximální rychlost: 70 km/hod.

Slavný konstruktér Hans Ledwinka zde prvně použil základy tzv. tatrovácké koncepce, speciálního automobilového rámu s nezávislým zavěšením kol. Základem rámu je nosná roura s uvnitř uloženou hnací hřídelí, na kterou se připojují nápravové rozvodné skříně.

Celek tak slouží jako samonosná konstrukce podvozku. Pokroková konstrukce vynikala nejen pevností, ale i nízkou hmotností – vůz vážil jen 680 kg. Tatra 11 se vyráběla v různých provedeních s otevřenou i uzavřenou kabinou.

Speciálně upravené vozy řízené továrním jezdcem Aloisem Veřmiřovským se úspěšně účastnily i automobilových závodů.

T87
Tatra 87

Tatra 87 Sériová výroba od: 1937 Maximální rychlost: 160 km/hod.

Luxusní tatru proslavila především dvojice cestovatelů Hanzelka–Zikmund, kteří s tímto vzduchem chlazeným stříbrně natřeným automobilem projeli Afriku a Jižní Ameriku. Díky schopnosti dosáhnout až 160 km/hod.

, patřil tento vůz k nejrychlejším na světě. V hodnocení The New York Times se Tatra 87 stala v roce 2010 sběratelským vozem roku. Během 13 let bylo vyrobeno 3023 vozů, z nichž mnohé byly exportovány.

K jejich majitelům patřili například letecký konstruktér Ernst Heinkel, Eliška Junková, česká automobilová závodnice, spisovatel John Steinbeck, generál Erwin Rommel, Vítězslav Nezval, básník, a řada dalších osobností.

Tatraplan
Tatraplan

Tatraplan Sériová výroba od: 1947 Maximální rychlost: 130 km/hod.

Vývoj Tatraplanu byl zahájen již na konci druhé světové války a měl být pokračovatelem úspěšné Tatry 87. Vinou nekompetentních komunistických plánovačů byla v roce 1951 výroba převedena do Mladé Boleslavi a zde vyráběné vozy již kvalitou neodpovídaly těm původním kopřivnickým.

Původní značení vozu bylo Tatra 107, pozdější název vycházel z nové poválečné koncepce číslování. Název Tatraplan byl vytvořen na základě aerodynamické podobnosti vozu s letadlem. Později komunisté jméno v souvislosti s dvouletým plánem změnili na Tatraplán.

T603
Tatra 603

Tatra 603 Sériová výroba od: 1955 Maximální rychlost: 160 km/hod.

Populární šestsettrojka byla posledním tatrováckým vozem s proudnicovou karosérií. Vznikla jako výsledek poptávky po reprezentativním vozidle pro potřeby vlády, ministerstev a komunistické strany. První velký mezinárodní úspěch slavila Tatra 603 na světové výstavě Expo 58 v Bruselu.

Celkem bylo vyrobeno 20 422 vozů, z nichž jen minimum bylo exportováno do zemí bývalého východního bloku, jedna byla vyrobena s klimatizací speciálně pro kubánského vládce Fidela Castra. Využívaly je však takřka všechny československé zastupitelské úřady v zahraničí.

Tatra613
Tatra 613

Tatra 613 Sériová výroba od: 1974 Maximální rychlost: 190 km/hod.

Nástupce Tatry 603 byl určen především pro nejvyšší státní a stranické funkcionáře a nebyl volně prodejný. Vyráběl se v malých sériích s velkým podílem ruční práce, proto byla jeho výroba nákladná. Na designu karosérie se podílela italská firma Corrozzeria Vignale.

První vozy byly karosovány přímo v Itálii. Většinově vyráběným typem byla karosérie sedan, ale existovala i speciální provedení určená pro záchranáře a hasiče, sanitky, montážní a policejní vozy, V neposlední řadě byly postaveny i speciální přehlídkové vozy, tzv.

landaulety, tedy vozy se stahovací střechou nad zadními sedadly.

Foto: Pavel Šmejkal
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Žebříčky
Zobrazit více …