Domů     Emil Holub: Čech, který zmapoval Afriku!
Emil Holub: Čech, který zmapoval Afriku!
2.12.2019

Není mnoho cestovatelů s českými kořeny, kteří by se zapsali do historie tak jako Emil Holub. Původem lékař se proslavil po celém světě, ale ani tak nenašel ve své domovině úplné pochopení. Jaké nástrahy provázely Holuba na jeho cestách?

Jeden z našich nejslavnějších cestovatelů se narodil v roce 1847 v Holicích do rodiny lékaře Františka Holuba a jeho manželky Anny.

Už jako malý se zajímal o cestování, zvláště když se mu ve 13 letech dostala do ruky kniha skotského misionáře a cestovatele Davida Livingstona.

První ročník studoval na německém reálném gymnáziu v Praze, další studia absolvoval v Žatci, kde maturoval v roce 1866. Už v těchto mladých letech se hodně zajímal o přírodní vědy, kartografii a archeologii.

Jeho rodiče ale měli podmínku, že musí vystudovat medicínu. Proto na přání otce vystudoval lékařskou fakultu na Karlo-Ferdinandově univerzitě.

Holub by se bez pomoci přítele do Afriky nedostal.
Holub by se bez pomoci přítele do Afriky nedostal.

Bez peněz na cestu

Srdce ho stále táhlo do neznámých končin, přidal si tedy ještě ke studiu zeměpis, zeměměřičství, a prozíravě také kreslení. A zřejmě už tehdy tušil, jak se mu povolání lékaře bude na cestách hodit.

V kapse měl ale jen malý obnos peněz, proto se ho v roce 1872 rozhodl podpořit Vojtěch Náprstek. A tak se Emil Holub vypravil na svou první cestu do jižní Afriky.

Vyplul z anglického Southamptonu a po krátkém mezipřistání v Kapském Městě se 8. července 1872 vylodil v Port Elizabeth.

Holub pracoval jako lékař na diamantových polích.
Holub pracoval jako lékař na diamantových polích.

Lékař na diamantových polích

Zde ho přijal rakouský konzul Viktor Adler, který mu vyjednal lékařskou práci v evropských rodinách. Holub se ale za krátkou dobu přemístil do města Dutoitspan, kde začal pracovat jako lékař na diamantových polích. Léčil burské usedlíky.

Za našetřené peníze pak po osmi měsících konečně zamířil z jihu kontinentu do jeho nitra. Během svého sedmiletého pobytu podnikl tyto výpravy celkem tři.

Cestovatel se přidal k domorodému kmeni, kde získal cenné zkušenosti.
Cestovatel se přidal k domorodému kmeni, kde získal cenné zkušenosti.

Vzácný materiál

Už v březnu 1873 se přidal ke konvoji místních lovců na dvouměsíční cestu do nitra africké divočiny, kde získal drahocenné zkušenosti s domorodým bečuánským kmenem. Tyto cesty nesly honosné označení „vědecké safari“, jednalo se ale o pouhý lov pro zábavu.

Během této mise se seznamoval s africkou přírodou a vše, co vypozoroval, si pečlivě zapisoval a zakresloval do svého deníku. V té době sestavil první přírodovědnou sbírku, jež ve dvaceti bednách odeslal Vojtěchu Náprstkovi do Prahy.

K významným nálezům patří hlavně „křovácké rytiny“. Ty Holub nejen obkreslil, ale také vylámal ze skal.

Holub zakreslil velmi podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.
Holub zakreslil velmi podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.

Mapa podle kompasu

V listopadu 1873 pak prozkoumal východní okraj pouště Kalahari a dostal se až do Šošongu, centra kmene Bamangwantů. Při této expedici zakreslil pouze za pomoci kompasu velmi podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.

Tímto počinem se zapsal do cestovatelské historie. Při průzkumu Viktoriiných vodopádů se spřátelil s králem kmene Loziů, který se jmenoval Sipope.

Na řece došlo k nehodě a utopila se řada jeho sbírek.
Na řece došlo k nehodě a utopila se řada jeho sbírek.

Smrtelná cesta po řece

Krutý tyran si českého cestovatele velmi oblíbil a poskytl mu prostředky a materiál pro nebezpečnou plavbu po řece Zambezi. Ta ale skončila velmi nešťastně, neboť Holub i se svým domorodým doprovodem ztroskotal v peřejích.

Bohužel se s touto nehodou se utopily i jeho sbírky, řada cestovních deníků, ale také několik domorodých veslařů. Po tomto nebezpečném zážitku se rozhodl vrátit domů. Do Prahy dorazil 18. října 1879.

Po návratu začal Holub velmi aktivně publikovat.
Po návratu začal Holub velmi aktivně publikovat.

Úspěch i za hranicemi

Holub začal na území Rakouska-Uherska přednášet a velmi aktivně publikoval. Seznamoval veřejnost se svými cestovatelskými zážitky, s jihoafrickou přírodou, kulturou domorodců, ale také svým odlišným pohledem na africkou zemi.

Výsledkem se stala kniha Sedm let v jižní Africe a dočkala se uznání i u světoznámého přírodovědce Darwina. Česká společnost ale jeho cestovatelské úspěchy příliš nadšeně nepřijala.

Růžena Holubová byla velmi cennou členkou výpravy.
Růžena Holubová byla velmi cennou členkou výpravy.

Africká svatební cesta

Pro svoji druhou cestu do Afriky ale přece jen získal podporu u veřejnosti, a dokonce i u císařského dvora. V té době za ním přišla mladá Růžena Hofová, která ho poprosila o to, aby ji na příští cestu vzal s sebou. O čtyři roky později se konala svatba.

Po ní zamířil manželský pár opět do Afriky. Měli jasný plán: dostat se z jihoafrického Kapského Města napříč celou Afrikou k severu, až do Káhiry. V případě komplikací se pak měli obrátit k východu k pobřeží Indického oceánu.

Ve skupině kromě domorodých průvodců šli také další dva Češi, tři Rakušané a jeden Maďar. Na cestu do Kapského Města vypluli 22. listopadu 1883.

Na výpravě čelili cestovatelé mnoha nebezpečím.
Na výpravě čelili cestovatelé mnoha nebezpečím.

Na cestě číhá smrt

Holubova manželka Růžena ale nebyla pouhým členem expedice. Velmi rychle se naučila místní jazyky, zvládala i dlouhé pochody divokým terénem, střílení, ale i vaření z toho, co místní příroda nabízela.

Výpravu stíhalo jedno neštěstí za druhým včetně úmrtí několika jejich členů. Josef Špíral a Karel Bukač se nakazili malárií a zemřeli nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Pošli také tažní voli, kteří sežrali jedovaté rostliny – expedice tak byla odkázána na služby ne příliš spolehlivých domorodých nosičů.

První Evropané

Další člen výpravy, Antonín Halouska, rovněž velmi vážně onemocněl a musel se vrátit domů. Emil Holub byl ale i tak prvním Evropanem, který toto území navštívil.

Dne 2. srpna 1886 bojovníci kmene Mašukulumbů přepadli Holubův tábor a zabili dalšího člena skupiny, Osvalda Söllnera. Domorodci také ukradli podstatnou část zásob, vybavení, a zničili i část sbírek a deníkové záznamy.

Tím tragédie nekončily, Ignáce Leeba napadl levhart a Holub, stejně jako jeho žena, onemocněli malárií. Výprava se přesunula na území kmene Tongů, odkud to bylo do civilizace blíž. Na konci září roku 1887 se Holubovi vrátili do Čech.

Po návratu měl velký úspěch v podobě výstav v Praze a Vídni.
Po návratu měl velký úspěch v podobě výstav v Praze a Vídni.

Velké výstavy i pád

Po svém návratu Emil Holub představil sbírku etnografických a přírodovědných exponátů, kterým se dostalo ocenění ve vědeckých kruzích v celé Evropě. A také vydal další knihu Druhá cesta po Africe – Z Kapského Města do země Mašukulumbů.

Uspořádal dvě velké výstavy, v Praze a ve Vídni, které zhlédlo neuvěřitelných 190 000 lidí. Kvůli nízkému vstupnému ale skončily obě výstavy velkou finanční ztrátou.

Většinu sbírky musel rozprodat.
Většinu sbírky musel rozprodat.

Třetí výprava už neproběhla

I přesto, že dal dohromady tak unikátní sbírku, se mu doma bohužel nepodařilo získat adekvátní prostory, kde by ji mohl vystavit. Proto ji musel nakonec rozprodat nebo darovat evropským muzeím, vědeckým institucím a školám.

V dalších letech žil a přednášel ve Spojených státech. Stále dostával nové nabídky dalších velmocí, které chtěly českého cestovatele angažovat pro nové výpravy. Všechny ale odmítal. I přesto měl naplánovanou poslední cestu do Belgického Konga.

Tu už ale nikdy neuskutečnil. Dne 21. února 1901 zemřel ve věku 54 let ve Vídni a stal se, stejně jako jeho vzor David Livingstone, cestovatelskou legendou. Inspiroval další generace objevitelů, výzkumníků a dobrodruhů.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h