Domů     Elizabeth Taylorová: Zbožňovaná kráska, se kterou se život nemazlil
Elizabeth Taylorová: Zbožňovaná kráska, se kterou se život nemazlil
14.10.2016

 „Na tom dítěti není vůbec nic. Oči působí staře a má nedětský obličej,“ prohlásí o ní během jejích prvních kamerových zkoušek šéf castingu ze společnosti Universal Pictures. Nemůže se mýlit víc. Z  dívenky, kterou má před sebou, vyroste hvězda první velikosti.

Málokterá hvězda Hollywoodu dokázala na filmovém nebi zazářit tak oslnivě jako Elizabeth Taylorová (1932–2011).

„Myslím, že dokonalé štěstí může člověk poznat jen tehdy, když poznal největší bolest,“ prohlásí jednou a do citátu přitom ukryje celý svůj život. Posbírá dva Oscary za role ve snímcích Telefon Butterfield 8 (1960) a Kdo se bojí Virginie Woolfové?

(1966), osmkrát se vdá, bojuje s alkoholem i rakovinou a poslední roky stráví na invalidním vozíku.

Zrozena ke slávě

Její matka se kvůli rodinnému životu vzdá kariéry divadelní herečky, a tak promítne své nenaplněné ambice do své dcery. Ze všech sil se snaží proklestit malé Elizabeth cestu do showbyznysu.

Na počátku roku 1941 uspořádá v Los Angeles odpolední čajovou párty, na kterou pozve pár vlivných lidí. Šikovná okatá dívenka, už tehdy oplývající mimořádným půvabem, na ně udělá silný dojem. Výsledkem je smlouva se společností Universal Pictures.

Na konci léta 1941, v devíti letech, točí svůj první film. Není nijak povedený, Elizabeth to však nijak nepoznamená. Narodila se pro stříbrné plátno. V roce 1943 okouzlí diváky ve filmu Lassie se vrací.

Zatímco kolie v hlavní roli dostává 250 dolarů týdně, Liz musí stačit stovka. To se však záhy změní. Z epizodních rolí se brzy stávají hlavní. Po filmu O Velkou cenu roste v hlavní dětskou hvězdu studia MGM, kde zakotví po vyhazovu od Universalu.

Při natáčení spadne z koně a poraní si páteř. Nešťastná událost ji pak pronásleduje celý život. Léky, které užívá proti bolesti, vedou k její pozdější drogové závislosti. Už tehdy jí muži leží u nohou.

Výjimečnému vzhledu pomáhá i vrozená anomálie, díky které jsou její modré oči lemovány řasami hned ve dvou řadách nad sebou.

V mužské společnosti

Média propírají její milostný život ze všech stran. Nad články o zrušených zasnoubeních, zlomených srdcích a střídání mužů se Elizabeth jen usmívá:

„Kdybych byla taková, jak mě vylíčili, nenáviděla bych se.“ V 15 letech svede o 21 let staršího herce Ronalda Reagana (1911–2004), budoucí hlavu USA. „Chtěl mě, ale zdráhal se udělat první krok.“ Tak ho udělá sama.

Chvíli se osahávají na pohovce, pak se přesunou do ložnice. Prvním mužem, který ji dožene k oltáři, je v květnu 1950 dědic hotelového impéria Nicky Hilton (1926–1969).

Se zhýčkaným milionářem se zálibou v hazardu, alkoholu, lehkých ženských a agresi však vydrží jen pár měsíců. Poslední výprask, který jí uštědří, má za následek potrat. Než oslaví třicítku, stihne se vdát ještě třikrát.

Vztah s druhým manželem, hercem Michaelem Wildingem (1912–1979), nezachrání ani dvě společné děti. Další muž jejího srdce, producent Michael Todd (1909–1958), zase rok po svatbě zahyne při leteckém neštěstí.

Žal nad jeho ztrátou ji dožene k myšlenkám na sebevraždu. Bolest nakonec zažene v náručí zpěváka Eddieho Fishera (1928–2010). Vydrží spolu celých pět let.

Pak do jejího života vstoupí osudový muž, britský herec Richard Burton (1925–1984).

Zničující láska

Seznámí se při natáčení velkofilmu Kleopatra. On je ženatý, ona vdaná. Vzájemná přitažlivost je však silnější než rodinný stav. Vášeň a erotické napětí, které mají předvádět před kamerou, brzy přestává být jen hrané.

Jednoho rána Burton nakráčí do přívěsu a bez servítků prohlásí: „Pánové, včera večer jsem přeřízl Elizabeth Taylorovou na zadním sedadle svého cadillaku.“ Na spadnutí je prvotřídní skandál.

Když Burton Liz jednoho dne náhle sdělí, že je mezi nimi konec, pokusí se herečka o sebevraždu. V březnu 1964 nakonec hodí oba minulost za hlavu a vydají se k oltáři.

Tak je úředně posvěcen vztah plný vášně, nenávisti, drsných hádek, vroucího usmiřování, závislosti na sexu i alkoholu. Trvá 10 let. „Buď se líbali, nebo mlátili. Nic mezi tím,“ vzpomínají jejich přátelé. Bouřlivý vztah končí v roce 1974 rozvodem.

Stejně jako ale nedokážou vydržet spolu, nedokážou být ani bez sebe. O pár měsíců později společně rozehrají nové melodrama. Znovu se vezmou. Vzkříšené manželství však nevydrží ani rok.

„Chtěla jsem konečně získat vládu nad vlastním životem a jedinou možností bylo nechat Richarda jít. Miluji ho každým vláknem své duše, ale nemůžeme spolu žít. Máme na sebe příliš zničující vliv.“ 

Přece nebudu spát sama!

Rozvodem skončí i sedmé manželství Elizabeth s vysokým důstojníkem americké armády Johnem W. Warnerem (*1927).

Neskončí však její vleklé zdravotní potíže a problémy se závislostí na lécích a alkoholu, které se pokouší zbavit na proslulé klinice Betty Fordové. Tam se seznamuje s o 20 let mladším stavebním dělníkem Larrym Fortenskym (*1952).

Vezmou se v roce 1991, když jí táhne na 60 let. Nesourodý svazek však vydrží jen pět let. Společnou mají jen lásku k alkoholu. „No a co, to čekáte, že budu spát sama?“ vzkáže kritikům, kteří nad počtem jejích sňatků kroutí hlavami.

Po rozvodu se stáhne do ústraní. Věnuje se charitě, angažuje se především v boji proti AIDS. V roce 1997 je jí odstraněn nezhoubný nádor na mozku. Bojuje s plicními potížemi, rakovinou kůže či osteoporózou.

Kvůli skolióze páteře musí být připoutána na invalidní vozík. Někdejší obletovaná krasavice se postupně mění ve svou vlastní karikaturu. Své 79. narozeniny stráví v losangeleské nemocnici, kam ji doženou potíže se srdcem.

To se definitivně zastaví ve středu, 23. března 2011. „Moje matka byla neobyčejná žena, která prožila život naplno, s velkou vášní, humorem a láskou.

Její trvalý příspěvek k našemu světu nás bude stále inspirovat,“ prohlásí po jejím skonu nejstarší z jejích potomků Michael Wilding.

Foto: en.wikipedia.org, classiccinemagold.com, cz.pinterest.com, dailymail.co.uk
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz