Pod pojmem elektrosmog se rozumí záření z počítačů, notebooků, wifi a mobilních telefonů. Kdo nás nejvíce ozařuje? Každý rok vychází nová studie, která se zaměřuje na mobilní telefony všech značek a měří intenzitu ozáření těla a hlavy.
Vědci se už dlouhá léta snaží najít souvislost mezi mobilním zářením a vznikem rakoviny – nově přišli s několika novými studiemi. Zatímco jedni tvrdí, že rakovina člověka pravděpodobně nezabije, druzí jsou přesvědčeni, že záření způsobuje nádorová onemocnění.
Kde je pravda? Jaká je souvislost se zvýšenou neplodností u lidí využívajících při práci notebook umístěný na klíně?
Záření je bezpečné a nezabíjí
Americká vláda si nechala od agentury NTP (Natioal Toxicology Program) vypracovat studii o dlouhodobém vlivu záření mobilních telefonů na zdraví lidí, kteří s nimi přicházejí do styku každý den.
Výsledky přinesly odborníkům očekávaný závěr – používání smartphonů není závadné při využití zdravého rozumu a obecně známých zásad. „Pokud je zde nějaké zdravotní riziko, je malé,“ řekl vedoucí výzkumník NTP, dr. John Bucher. Testování probíhalo na laboratorních myších, krysách a potkanech.
V rámci tohoto testovacího procesu byla zvířata vystavena po delší čas radiofrekvenčnímu záření, stejnému, jaké je typické pro mobilní telefony nebo mikrovlnné trouby.
Testované hlodavce následně porovnali s další skupinou zvířat, která nebyla záření vystavena, a zjistili, že po zdravotní stránce se všem zvířatům daří naprosto stejně.
Opatrnost je přesto namístě
Ačkoli bylo prokázáno, že ozářené myši se dokonce dožily vyššího věku, odborníci v čele s doktorem Bucherem jasně říkají, že je třeba dodržovat určitá pravidla při užívání zařízení, jež radiaci vydává.
Významné redukce se dá docílit, nedrží-li uživatelé smartphony příliš těsně a dlouho u ucha. Také se doporučuje, aby nebyly „zářící“ přístroje přítomny v místnosti, kde se spí a relaxuje.
Přestože se při opakovaných výzkumech sice objevily nálezy v oblasti určitých karcinogenních aktivit, výzkumníci uklidňují, že aby došlo ke zdravotnímu riziku, musel by se uživatel vystavovat vysokému záření z mobilních telefonů dlouhodobě a téměř nepřetržitě.
Ze získaných výsledků se navíc nepodařilo určit přímou vazbu mezi zářením a karcinogeny. Některé skupiny byly naprosto zdravé a některé byly negativně ovlivněny.