Zatímco elektromobily je možné dnes již zcela běžně koupit, zrak se pomalu, ale jistě obrací k obloze. Podle vývojářů totiž neleží budoucnost létání v současných trendech letadel s konvenčním pohonem a fosilních palivech, ale v elektřině.
Vznést se k oblakům bylo snem lidí prakticky již v době, kdy se učili chodit, v průběhu historie se jim to nejen povedlo, navíc svůj um neustále zdokonalují. Nyní však přišel čas na změnu, létání by tak mělo být nejen bezpečné, ale navíc ekologicky čisté.
Letadel s elektrickým pohonem však na obloze stále není možné spatřit mnoho. Proč? Čeští konstruktéři Martin Štěpánek a Zdeněk Němec sice vidí budoucnost letecké dopravy právě v elektrickém pohonu, ale sami přiznávají, že potíže leží v kapacitě baterií.
Přesto se jim zhruba před dvěma roky podařilo světu představit vlastní letadlo – Φnix (Phoenix) je dvousedadlový ultralight, který vznikl proto, aby mohli jeho konstruktéři vykonávat svůj koníček létání, a to zcela bez emisí. Jedná se však jen o pouhou kapku v moři.
Boháči chtějí do vzduchu
Do vzduchu s elektrickým pohonem by se v brzké době rád vypravil také jeden z nejbohatších lidí světa a technologický vizionář Elon Musk (*1971).
V druhé polovině roku 2020 Musk na svém twitterovém účtu oznámil, že baterie do jeho elektrických letadel budou hotové do tří, maximálně do čtyř let.
Na bezemisních letadlech pracuje už několik společností, elektromobilka Tesla se však zavázala, že postaví své vlastní. Dálkové létání na baterie je podle odborníků stále ještě hudbou budoucnosti.