Domů     Egon Schiele: Byl propagátor nahoty na plátnech pedofil?
Egon Schiele: Byl propagátor nahoty na plátnech pedofil?
16.4.2023

Zemřel mlád, osmadvacet let. Naděje rakouského umění Egon Schiele (1890–1918) toho ale za svůj poměrně krátký život stihne hodně. Třeba pobouřit konzervativní a zkostnatělou Vídeň, centrum habsburského soustátí.

Expresivními obrazy vyděsí kdekoho, rozhodně ale ne svého učitele Gustava Klimta (1862–1918).

„Až umřu, dříve nebo později budou mě lidé ctít a obdivovat mé umění. Tak jako mě dříve hanobili, pohrdali mým dílem a odmítali ho, budou ho snad velebit. Neporozumění může potkat každého.

Co se stane?“ táže se prorocky Schiele v posledním psaní svému příteli a výtvarnému kritikovi Arturu Roesslerovi.

I na smrtelném loži, kdy umírá v horečkách na  následky španělské chřipky, je přesvědčený, že za pobouřením veřejnosti nad jeho díly je prosté neporozumění.

Známý a neznámý

Dlouhou dobu provinčně vnímaný nadějný umělec přitom boří staré pořádky. Je smutnou skutečností, že jeho expresionistické dílo intenzivně vnímá zejména Rakousko. České země, ač v nich prostřednictvím Českého Krumlova hojně působí, ho téměř ignorují.

Možná ale není divu, v nově vzniklé republice je třeba zamést stopy po všem, co byť jen zdáli připomíná nenáviděné císařství.

Psychicky nemocný otec

Malý Egon vyrůstá v malebném rakouském Tullnu na Dunaji v rodině české ženy, jejímž rodištěm je Český Krumlov. Její manžel, Rakušan, se ale na výchově mladého umělce podílí možná mnohem víc, než by si sám přál.

Trpí totiž vážnou duševní poruchou a umírá v roce 1905 jako zlomený a duševně zcela zchátralý muž. A jak už to tak bývá, dětství významně a zcela zásadně formuje lidskou osobnost. A o to více to platí ve chvíli, kdy je bouřlivé a nestabilní.

Po smrti svého otce se tak o výchovu Schieleho stará převážně Egonova matka, kterou možná za odměnu ve svých sedmnácti letech v souladu s dobovou secesí ztvární na portrétu.

Na sklonku života Egon svou matku ztvární znovu, tentokrát jako starou prostou paní plnou starostí. Posun k expresionismu je zjevný.

Vnímají ho jako holčičku

Egon by nikdy nemohl dosáhnout svého významu, nebýt jeho povahy. Mladík toužící po absolutní volnosti a svobodě to v tradičním mocnářství nemá jednoduché.

Jeho tvrdohlavost a umanutost snoubená s prostředím domova, kde navíc vyrůstá se třemi sestrami, které s ním mnohdy jednají jako s holčičkou, je pro něj klíčovým koktejlem. Okolí ho totiž vnímá jako nadaného a jedinečného chlapce, a tak s ním také zachází.

Přesto se záhy stává neřízenou střelou a postrachem svých blízkých. Třeba ve svých šestnácti letech vezme svou teprve dvanáctiletou milovanou sestřičku Gerti do města zamilovaných na Jadranu, do Terstu.

Pár si zamluví hotel, na němž Egon svou sestru zvěční na plátno s nepokrytě erotickým nádechem. Kdyby se s tímto vytasil například velikán Vincent van Gogh (1853–1890), skandál by byl na světě. Ale Egonova chvíle má teprve přijít…

Schiele rád odhaloval krásy ženského těla. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Schiele rád odhaloval krásy ženského těla. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Co je dětská láska

V prvních malbách a kresbách Egon nenápadně poodhaluje něco do té doby zcela neprozkoumaného a pro mnohé i neexistujícího. Dětskou lásku a erotiku. Zejména u dívek. Inspirace opět pochází z Egonova dětství se sestrami.

Jejich vzájemná láska se prý dá připodobnit k lásce lesbické. V Egonovi se v této době probouzí nezměrná touha poznávat a objevovat krásy ženského těla. To se píše rok 1906 a Egon studuje na malířské akademii ve Vídni.

Paradoxně ve stejné době se na akademii hlásí i ne příliš výrazný Adolf Hitler (1889–1945), kterému ale brány umělecké instituce zůstanou zavřené. Sám Egon ale na škole není spokojený.

Tvorba a výuka je zastaralá a je patrné, že uvázla někde na počátku 19. století. Egon žádá víc. A má také co nabídnout.

Proto raději pracuje ve svém prvním ateliéru a seznamuje se se svým velkým učitelem, velikánem rakouské secese Gustavem Klimtem.

Moderní outfity

Svá díla začne Egon prezentovat v roce 1908 na několika výstavách a krátce nato akademii opustí. Stane se svobodným malířem. Ve svém novém, designově originálním černém ateliéru autor usedá před malířský stojan v bílém rouše. Umělecký rituál může začít.

Navenek ale Egon vystupuje jinak. Jako moderně oděný (s pestrými kostkovanými košilemi), dohladka oholený mladík. Knírek, hůlka, vesta nebo císařský kabátek? Neexistuje! Egon se pak specificky rád ztvárňuje na svých autoportrétech.

Ty ale nevzbudí tolik rozruchu jako moderní ztvárnění žen, ze kterých erotično a vášeň prosakují i ven z plátna. A vzorem pro skandální výtvory mu není nikdo jiný než Klimt a jeho zpodobnění nahé ženy na obraze Wasserschlange.

Nutno říct, že žena na obraze neodhaluje zdaleka vše, na rozdíl od pozdějšího Schieleho…

Pobouřeni v Krumlově

Doslova tvůrčí žně přicházejí v roce 1910, Egona neopouští chuť tvořit autoportréty, na mnohých z nich se ale vyobrazuje jako muž se specifickými škleby plnými emocí. Přichází ale i erotično.

Egonovi hraje do karet výzkum psychoanalytika Sigmunda Freuda (1856–1939), který zkoumá sexuální úchylky, hysterii a neurózy – jevy do té doby přísně zamlčované.

Největší inspirací je Egonovi paradoxně pobyt v Českém Krumlově, konkrétně v dnešní ulici Masná, kam přijíždí se svým kamarádem, scénografem Erwinem Dominikem Osenem (1891–1970).

Jeho exotická přítelkyně a tanečnice Moa se stane načas i Egonovou modelkou. Tu ale krátce nato vystřídá přítelkyně Egona – Wally Neuzil (1894–1917), zřejmě s českými kořeny, kterou Schiele ztvární několikrát.

Wally je tak Egonovou družkou, milenkou i modelkou v jedné osobě. V Krumlově tak vzniká zvláštní, do jisté míry buřičská čtveřice, která znepokojuje místní společnost. V létě 1911 musí Schiele město opustit. Proč?

Mohou za to zřejmě kresby malých děvčátek s lehkým erotickým nábojem. Obrázky lolitek nejsou něčím, co by společnost tolerovala. Mnozí by s nimi měli potíž jistě i dnes.

Kreslí jen hlupáky

„Děti mě nazývají pánembohem, protože po zahradě chodím v malířské košili, kreslím děti a staré ženy, kožené obličeje, hlupáky a podobně,“ míní Schiele. Přesné zdůvodnění Schieleho vyhnání ale s jistotou neznáme.

Sám umělec rád vysedával v místní kavárně a na desky stolů kreslil drobné erotické malůvky. „Teď už zde nemohu pobývat, lidé nás bojkotují, protože jsme rudí,“ dodává malíř. Vyhnání z milovaného města je ale jen slabým odvarem toho, co mělo přijít záhy.

Schieleho náměty přivedly umělce až před soud. FOTO: Directmedia / Creative Coommons / volné dílo
Schieleho náměty přivedly umělce až před soud. FOTO: Directmedia / Creative Coommons / volné dílo

Je to pedofil?

Po přestěhování do města Neulengbach ho 13. dubna 1912 čeká zatčení. Ve vazbě se umělec dozvídá, že jej policie zadržuje kvůli přečinům nemravnosti a únosu. Zabavena mu je většina kreseb. Následuje soudní stání v St.

Pöltenu, kde je malíř odsouzen na celé tři roky za mřížemi. Nakonec si ale Schiele odsedí pouhých 24 dní a začátkem května už je propuštěn na svobodu. A jaký je oficiální důvod zákroku? Předně úřadům vadí skica – poloakt – nezletilé dívky.

Skicu také soudce přímo v síni teatrálně spálí! Únosem úřady kvalifikovaly údajné podněcování jisté patnáctileté dívky k útěku od své rodiny. Schiele jí měl zakoupit lístek na cestu.

Zcela otřesený umělec po čtyřiadvaceti dnech opouští vězení a stále nemůže pochopit, co se to vlastně stalo. Co na něm společnosti tolik vadí?

Bažení po nahotě

Dodnes není zcela jasné, jaký vztah k dětem Schiele skutečně zastával. Jedno je ale jisté. Na povrchu zatuchlé mocnářství s centrem ve Vídni bylo prosáklé erotikou a sexem! Vůdčí postavy secese a expresionismu včetně Schieleho a Klimta toho využívají.

A není divu. Po malbách a kresbách s primárně erotickou tematikou je po roce 1900 obrovská sháňka!

Morální stavidla běžných lidí se uvolňují v rozporu s tím, co by si přál tradicionalistický vůdce svých národů císař František Josef I. (1830–1916). Odpradávna zpravidla chudí umělci tak část své tvorby věnují tomu, co si ulice žádá.

A mají za to pěkné peníze. Máme-li porovnat podíl Schieleho a Klimta na těchto dílech, není to Schiele, kdo vede. Skandály a vlnu nenávisti mají na kontě jeho obrazy, kdy i oblečené ženy vzbuzují pobouření!

Animální ideál krásy

Přesto existuje mezi Klimtem a Schielem nepatrný rozdíl. Klimt se soustředí na na první pohled důstojné salonní ženy secese, kdežto Schiele se nebojí zobrazování obyčejných žen a dívek, klidně i z ulice. Čím víc animálně a divoce působí, tím lépe.

To může bohatě doložit i Egonova přítelkyně Wally, která se ale do vzezření rakouských prostitutek sama stylizuje, když ji chce její drahý namalovat. Navíc červené nebo černé punčochy jsou maličkostí.

Výslednicí je několik děl nahých jedinců, žen i mužů, kteří neskrývají absolutně nic. V danou dobu neexistuje předepsaný ideál krásy, což Schieleho dílům jenom nahrává.

Na plátnech je perfektně znázorněn snad každý sval těla, ženské poprsí, mužské pohlavní orgány zarostlé ochlupením a ochlupení ženských pohlavních orgánů.

Z ústraní do světových síní

Schiele se po soudním skandálu načas společně s Wally stahuje do ústraní, navštíví i svůj milovaný Terst, kde mu jako modelka stála vlastní sestra. Poté se malíř přestěhuje do Vídně, alespoň zde je přece do jisté míry anonymní.

Sláva (doprovozená „zaručenými“ drby o autorových lolitkách) si ho ale najde i ve Vídni. A poté na výstavách v uherské Budapešti, v bavorském Mnichově nebo i v Kolíně nad Rýnem. A sám malíř si ve Vídni najde svůj poslední ateliér. Usazuje se.

To už se ale nad Evropou smráká, v Sarajevu padne několik výstřelů a rozpoutá se do té doby konflikt nevídaných rozměrů.

Svou ženu Edith zachytil na portrétu v roce 1918. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Svou ženu Edith zachytil na portrétu v roce 1918. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Zlatá tečka ve Vídni

Expresionistický malíř však v prvních válečných letech nezahálí. Naopak. Jeho dílo se šíří napříč Evropou až do Paříže nebo do švýcarského Curychu.

V roce 1915, kdy už velikán není po boku Wally, se ožení s jinou ženou, s Edithou Harms (1893–1918). Ve stejné době je však Schiele odveden do armády.

Chvíli působí v Praze, následně absolvuje výcvik v Jindřichově Hradci, který popisuje jako jeden z nejtěžších okamžiků svého života. Věrnou oporou mu je milovaná Editha, jíž věnuje většinu obrazů válečné doby.

V roce 1917 vznikne erotický, ale zároveň silně emocionálně nabitý obraz Objetí. Nahý Schiele stojí nad nahou Edithou, u jejíchž nohou posedává malý chlapec – jejich budoucí děťátko.

Svůj poslední hvězdný okamžik pak Schiele zažívá v roce 1918 na 49. výstavě Vídeňské secese. Jeho 18 obrazů a 30 kreseb obdivuje vídeňská smetánka poté, co jeho přítel Klimt zemře v lednu 1918. O pár měsíců později odchází i Schiele. Umělec, kterému jako modelky posloužily věrně jak přítelkyně, tak prostitutky.

Foto: Dorotheum / Creative Commons / volné dílo, Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h