Domů     Egon Schiele: Byl propagátor nahoty na plátnech pedofil?
Egon Schiele: Byl propagátor nahoty na plátnech pedofil?
16.4.2023

Zemřel mlád, osmadvacet let. Naděje rakouského umění Egon Schiele (1890–1918) toho ale za svůj poměrně krátký život stihne hodně. Třeba pobouřit konzervativní a zkostnatělou Vídeň, centrum habsburského soustátí.

Expresivními obrazy vyděsí kdekoho, rozhodně ale ne svého učitele Gustava Klimta (1862–1918).

„Až umřu, dříve nebo později budou mě lidé ctít a obdivovat mé umění. Tak jako mě dříve hanobili, pohrdali mým dílem a odmítali ho, budou ho snad velebit. Neporozumění může potkat každého.

Co se stane?“ táže se prorocky Schiele v posledním psaní svému příteli a výtvarnému kritikovi Arturu Roesslerovi.

I na smrtelném loži, kdy umírá v horečkách na  následky španělské chřipky, je přesvědčený, že za pobouřením veřejnosti nad jeho díly je prosté neporozumění.

Známý a neznámý

Dlouhou dobu provinčně vnímaný nadějný umělec přitom boří staré pořádky. Je smutnou skutečností, že jeho expresionistické dílo intenzivně vnímá zejména Rakousko. České země, ač v nich prostřednictvím Českého Krumlova hojně působí, ho téměř ignorují.

Možná ale není divu, v nově vzniklé republice je třeba zamést stopy po všem, co byť jen zdáli připomíná nenáviděné císařství.

Psychicky nemocný otec

Malý Egon vyrůstá v malebném rakouském Tullnu na Dunaji v rodině české ženy, jejímž rodištěm je Český Krumlov. Její manžel, Rakušan, se ale na výchově mladého umělce podílí možná mnohem víc, než by si sám přál.

Trpí totiž vážnou duševní poruchou a umírá v roce 1905 jako zlomený a duševně zcela zchátralý muž. A jak už to tak bývá, dětství významně a zcela zásadně formuje lidskou osobnost. A o to více to platí ve chvíli, kdy je bouřlivé a nestabilní.

Po smrti svého otce se tak o výchovu Schieleho stará převážně Egonova matka, kterou možná za odměnu ve svých sedmnácti letech v souladu s dobovou secesí ztvární na portrétu.

Na sklonku života Egon svou matku ztvární znovu, tentokrát jako starou prostou paní plnou starostí. Posun k expresionismu je zjevný.

Vnímají ho jako holčičku

Egon by nikdy nemohl dosáhnout svého významu, nebýt jeho povahy. Mladík toužící po absolutní volnosti a svobodě to v tradičním mocnářství nemá jednoduché.

Jeho tvrdohlavost a umanutost snoubená s prostředím domova, kde navíc vyrůstá se třemi sestrami, které s ním mnohdy jednají jako s holčičkou, je pro něj klíčovým koktejlem. Okolí ho totiž vnímá jako nadaného a jedinečného chlapce, a tak s ním také zachází.

Přesto se záhy stává neřízenou střelou a postrachem svých blízkých. Třeba ve svých šestnácti letech vezme svou teprve dvanáctiletou milovanou sestřičku Gerti do města zamilovaných na Jadranu, do Terstu.

Pár si zamluví hotel, na němž Egon svou sestru zvěční na plátno s nepokrytě erotickým nádechem. Kdyby se s tímto vytasil například velikán Vincent van Gogh (1853–1890), skandál by byl na světě. Ale Egonova chvíle má teprve přijít…

Schiele rád odhaloval krásy ženského těla. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Schiele rád odhaloval krásy ženského těla. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Co je dětská láska

V prvních malbách a kresbách Egon nenápadně poodhaluje něco do té doby zcela neprozkoumaného a pro mnohé i neexistujícího. Dětskou lásku a erotiku. Zejména u dívek. Inspirace opět pochází z Egonova dětství se sestrami.

Jejich vzájemná láska se prý dá připodobnit k lásce lesbické. V Egonovi se v této době probouzí nezměrná touha poznávat a objevovat krásy ženského těla. To se píše rok 1906 a Egon studuje na malířské akademii ve Vídni.

Paradoxně ve stejné době se na akademii hlásí i ne příliš výrazný Adolf Hitler (1889–1945), kterému ale brány umělecké instituce zůstanou zavřené. Sám Egon ale na škole není spokojený.

Tvorba a výuka je zastaralá a je patrné, že uvázla někde na počátku 19. století. Egon žádá víc. A má také co nabídnout.

Proto raději pracuje ve svém prvním ateliéru a seznamuje se se svým velkým učitelem, velikánem rakouské secese Gustavem Klimtem.

Moderní outfity

Svá díla začne Egon prezentovat v roce 1908 na několika výstavách a krátce nato akademii opustí. Stane se svobodným malířem. Ve svém novém, designově originálním černém ateliéru autor usedá před malířský stojan v bílém rouše. Umělecký rituál může začít.

Navenek ale Egon vystupuje jinak. Jako moderně oděný (s pestrými kostkovanými košilemi), dohladka oholený mladík. Knírek, hůlka, vesta nebo císařský kabátek? Neexistuje! Egon se pak specificky rád ztvárňuje na svých autoportrétech.

Ty ale nevzbudí tolik rozruchu jako moderní ztvárnění žen, ze kterých erotično a vášeň prosakují i ven z plátna. A vzorem pro skandální výtvory mu není nikdo jiný než Klimt a jeho zpodobnění nahé ženy na obraze Wasserschlange.

Nutno říct, že žena na obraze neodhaluje zdaleka vše, na rozdíl od pozdějšího Schieleho…

Pobouřeni v Krumlově

Doslova tvůrčí žně přicházejí v roce 1910, Egona neopouští chuť tvořit autoportréty, na mnohých z nich se ale vyobrazuje jako muž se specifickými škleby plnými emocí. Přichází ale i erotično.

Egonovi hraje do karet výzkum psychoanalytika Sigmunda Freuda (1856–1939), který zkoumá sexuální úchylky, hysterii a neurózy – jevy do té doby přísně zamlčované.

Největší inspirací je Egonovi paradoxně pobyt v Českém Krumlově, konkrétně v dnešní ulici Masná, kam přijíždí se svým kamarádem, scénografem Erwinem Dominikem Osenem (1891–1970).

Jeho exotická přítelkyně a tanečnice Moa se stane načas i Egonovou modelkou. Tu ale krátce nato vystřídá přítelkyně Egona – Wally Neuzil (1894–1917), zřejmě s českými kořeny, kterou Schiele ztvární několikrát.

Wally je tak Egonovou družkou, milenkou i modelkou v jedné osobě. V Krumlově tak vzniká zvláštní, do jisté míry buřičská čtveřice, která znepokojuje místní společnost. V létě 1911 musí Schiele město opustit. Proč?

Mohou za to zřejmě kresby malých děvčátek s lehkým erotickým nábojem. Obrázky lolitek nejsou něčím, co by společnost tolerovala. Mnozí by s nimi měli potíž jistě i dnes.

Kreslí jen hlupáky

„Děti mě nazývají pánembohem, protože po zahradě chodím v malířské košili, kreslím děti a staré ženy, kožené obličeje, hlupáky a podobně,“ míní Schiele. Přesné zdůvodnění Schieleho vyhnání ale s jistotou neznáme.

Sám umělec rád vysedával v místní kavárně a na desky stolů kreslil drobné erotické malůvky. „Teď už zde nemohu pobývat, lidé nás bojkotují, protože jsme rudí,“ dodává malíř. Vyhnání z milovaného města je ale jen slabým odvarem toho, co mělo přijít záhy.

Schieleho náměty přivedly umělce až před soud. FOTO: Directmedia / Creative Coommons / volné dílo
Schieleho náměty přivedly umělce až před soud. FOTO: Directmedia / Creative Coommons / volné dílo

Je to pedofil?

Po přestěhování do města Neulengbach ho 13. dubna 1912 čeká zatčení. Ve vazbě se umělec dozvídá, že jej policie zadržuje kvůli přečinům nemravnosti a únosu. Zabavena mu je většina kreseb. Následuje soudní stání v St.

Pöltenu, kde je malíř odsouzen na celé tři roky za mřížemi. Nakonec si ale Schiele odsedí pouhých 24 dní a začátkem května už je propuštěn na svobodu. A jaký je oficiální důvod zákroku? Předně úřadům vadí skica – poloakt – nezletilé dívky.

Skicu také soudce přímo v síni teatrálně spálí! Únosem úřady kvalifikovaly údajné podněcování jisté patnáctileté dívky k útěku od své rodiny. Schiele jí měl zakoupit lístek na cestu.

Zcela otřesený umělec po čtyřiadvaceti dnech opouští vězení a stále nemůže pochopit, co se to vlastně stalo. Co na něm společnosti tolik vadí?

Bažení po nahotě

Dodnes není zcela jasné, jaký vztah k dětem Schiele skutečně zastával. Jedno je ale jisté. Na povrchu zatuchlé mocnářství s centrem ve Vídni bylo prosáklé erotikou a sexem! Vůdčí postavy secese a expresionismu včetně Schieleho a Klimta toho využívají.

A není divu. Po malbách a kresbách s primárně erotickou tematikou je po roce 1900 obrovská sháňka!

Morální stavidla běžných lidí se uvolňují v rozporu s tím, co by si přál tradicionalistický vůdce svých národů císař František Josef I. (1830–1916). Odpradávna zpravidla chudí umělci tak část své tvorby věnují tomu, co si ulice žádá.

A mají za to pěkné peníze. Máme-li porovnat podíl Schieleho a Klimta na těchto dílech, není to Schiele, kdo vede. Skandály a vlnu nenávisti mají na kontě jeho obrazy, kdy i oblečené ženy vzbuzují pobouření!

Animální ideál krásy

Přesto existuje mezi Klimtem a Schielem nepatrný rozdíl. Klimt se soustředí na na první pohled důstojné salonní ženy secese, kdežto Schiele se nebojí zobrazování obyčejných žen a dívek, klidně i z ulice. Čím víc animálně a divoce působí, tím lépe.

To může bohatě doložit i Egonova přítelkyně Wally, která se ale do vzezření rakouských prostitutek sama stylizuje, když ji chce její drahý namalovat. Navíc červené nebo černé punčochy jsou maličkostí.

Výslednicí je několik děl nahých jedinců, žen i mužů, kteří neskrývají absolutně nic. V danou dobu neexistuje předepsaný ideál krásy, což Schieleho dílům jenom nahrává.

Na plátnech je perfektně znázorněn snad každý sval těla, ženské poprsí, mužské pohlavní orgány zarostlé ochlupením a ochlupení ženských pohlavních orgánů.

Z ústraní do světových síní

Schiele se po soudním skandálu načas společně s Wally stahuje do ústraní, navštíví i svůj milovaný Terst, kde mu jako modelka stála vlastní sestra. Poté se malíř přestěhuje do Vídně, alespoň zde je přece do jisté míry anonymní.

Sláva (doprovozená „zaručenými“ drby o autorových lolitkách) si ho ale najde i ve Vídni. A poté na výstavách v uherské Budapešti, v bavorském Mnichově nebo i v Kolíně nad Rýnem. A sám malíř si ve Vídni najde svůj poslední ateliér. Usazuje se.

To už se ale nad Evropou smráká, v Sarajevu padne několik výstřelů a rozpoutá se do té doby konflikt nevídaných rozměrů.

Svou ženu Edith zachytil na portrétu v roce 1918. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Svou ženu Edith zachytil na portrétu v roce 1918. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Zlatá tečka ve Vídni

Expresionistický malíř však v prvních válečných letech nezahálí. Naopak. Jeho dílo se šíří napříč Evropou až do Paříže nebo do švýcarského Curychu.

V roce 1915, kdy už velikán není po boku Wally, se ožení s jinou ženou, s Edithou Harms (1893–1918). Ve stejné době je však Schiele odveden do armády.

Chvíli působí v Praze, následně absolvuje výcvik v Jindřichově Hradci, který popisuje jako jeden z nejtěžších okamžiků svého života. Věrnou oporou mu je milovaná Editha, jíž věnuje většinu obrazů válečné doby.

V roce 1917 vznikne erotický, ale zároveň silně emocionálně nabitý obraz Objetí. Nahý Schiele stojí nad nahou Edithou, u jejíchž nohou posedává malý chlapec – jejich budoucí děťátko.

Svůj poslední hvězdný okamžik pak Schiele zažívá v roce 1918 na 49. výstavě Vídeňské secese. Jeho 18 obrazů a 30 kreseb obdivuje vídeňská smetánka poté, co jeho přítel Klimt zemře v lednu 1918. O pár měsíců později odchází i Schiele. Umělec, kterému jako modelky posloužily věrně jak přítelkyně, tak prostitutky.

Foto: Dorotheum / Creative Commons / volné dílo, Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Lifestyle
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Lifestyle
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Lifestyle
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
Faraon Achnaton, původce změn v egyptském umění
Dokud sir William Flinders Petrie nezačal na konci 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, faraon Achnaton pro archeology i historiky představoval zejména zdroj spekulací… Pod rouškou tajemství… Většinu faraonova života totiž zahalují nejasnosti. Je až zarážející, jak málo toho o něm víme. Důvodem je rovněž i skutečnost, že se jeho nástupci usilovně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej