Skip to content

Efekt motýlích křídel: Dokáží rozpoutat tornádo?

Efekt motýlích křídel je jednou z nejtajemnějších vědeckých teorií. Skutečně jsou různé události na celé planetě vzájemně propojené, jak tvrdí její zastánci?

„Motýlek padl k zemi, jemňoučká maličká věcička, která dokázala porušit rovnováhu a srazit jednu linii drobných stavebních kostek, jež vytvářejí osud, pak velkých kostek a nakonec obrovských kostek a to všemi obdobími času,“ píše v roce 1952 ve své povídce známý americký spisovatel Ray Bradburry.

Ray Bradburry.
Ray Bradburry.

Dává tak základ tzv. teorii motýlích křídel, která říká, že i ten nejmenší podnět, jako je třeba mávnutí motýlích křídel, může ovlivnit běh událostí na opačném konci planety. Oficiálním autorem teorie je v 70.

letech minulého století americký meteorolog Edward Lorenz. Vše vychází z teorie chaosu, která (velmi zjednodušeně řečeno) hovoří o tom, že veškeré dění je v konečném principu naprosto náhodné.

Je všechno v přírodě propojené?
Je všechno v přírodě propojené?

I s touto náhodností lze prý ale matematicky počítat a zasazovat ji do různých meteorologických modelů. Jenže další badatelé věří, že butterfly effect platí ve všech oblastech – v evoluci, v mezilidských vztazích, v medicíně či ekonomice.

Nastane jednou čas, kdy dokážeme onen dnes náhodný vzorec číst a tím předvídat budoucnost?

Edward Lorenz
Edward Lorenz
Foto: ledaza.com, www.giantfreakinrobot.com , www.stichtingklean.nl, openculture.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …