„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“
Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu se snaží lovit duchy a objasňovat všemožné paranormální jevy. Nebo to alespoň předstírají.
10 000 nebo nic
Jako manželé Ed a Lorraine Warrenovi, kteří už desítky let ze zásob svých zážitků zásobují Hollywood náměty pro duchařské i jiné horrory.
Pátrají, radí a informují o strašidlech a jiných paranormálních jevech od roku 1952 a údajně vyřeší přes 10 000 případů, mezi nimiž nechybí démoni, duchové, posedlé hračky ani vlkodlaci. A některé jsou opravdu celosvětově slavné.
Neradi bereme iluze jejich fandům, ale pravdou je, že většinu z nich si tato kontroverzní dvojice prostě vymyslela.
Pilní jako včeličky
Oba budí dojem obyčejných až usedlých lidí. Ed je veterán 2. Světové války a dlouholetý policista, který se v roce 1952 rozhodne vyměnit pronásledování lumpů z masa a kostí, za pronásledování lumpů z úplně jiných substancí.
Na věc jde podle svých slov „přísně vědecky“. Lorraine je jeho protipólem. Seriózní dáma, která do boje s duchy a démony vyráží po manželově boku coby samozvaná jasnovidka a médium. Jejich aktivita je obdivuhodná.
200 případů ročně
V průměru šetří 200 případů ročně, zakládají nejstarší spolek parapsychologů v Nové Anglii – New England for Psychic Research, píší knihy o svých případech a spravují vlastní muzeum strašidelných artefaktů.
Najdete tu i slavnou panenku posedlou údajně duchem mrtvé dívky Annabelle Higginsové. V dnešní době patří, i díky filmům, které podle jejich případů vznikly, k nejpopulárnějším lovcům duchů na světě. Což je vzhledem k jejich pověsti tak trochu paradox.
Bratři Grimmové by mohli závidět
K nejslavnějším případům patří například farma v Harrisville, kde duchové dlouhých deset let trápí rodinu Perronových. Jsou také mezi prvními, kdo se pustí do zkoumání domu v Amityville.
Oba případy bohužel mnoho skeptiků zpochybní a posléze nezávislé vyšetřování řady vědců vyvrátí jako pouhé smyšlenky. V případě Amityville vše v roce 1979 potvrdí právník William Weber:
„Všechno jsme si to vymysleli za účasti mnoha lahví vína.“ A nejenže jsou smyšlené paranormální události, ale pravdě neodpovídají ani jejich podklady. Třeba Bathsheba Shermanová (1812-1885).
Údajná čarodějnice, která měla obětovat své dítě satanovi, oběsit se a pak strašit obyvatele farmy v Harrisville. Skutečně žila, ale dožila se požehnaného věku, vychovala syna Herberta a byla řádně a bez námitek pohřbena do svaté půdy.
Jak se dělá poltergeist
Lépe na tom není ani jejich třetí nejznámější případ, Enfieldský poltergeist. „Objevili se sami, bez pozvání, zůstali jeden den, naaranžovali si vlastní paranormální důkazy, vyfotili se a jeli domů.
Jen na tom chtěli vydělat,“ prozradí jeden z hlavních vyšetřovatelů případu Guy Lyon Playfair (*1935). Jasno má také americký neurolog Steven Novell (*1964), šéf Skeptical Society:
„Warrenovi jsou příjemní lidé, ale není jediný důvod domnívat se, že na jejich historkách je něco pravdy.“