Skip to content

Džungle na pobřeží

Mangrovy jsou rostlinná společenstva keřů, která lze hledat v brakických vodách, tedy vodách, které mají koncentraci solí mezi mořskou a sladkou vodou. Řadí se mezi nejzajímavější biotopy s pestrou škálou živočichů a rostlin.

Halofilní rostliny neboli halofyty jsou porosty snášející vysokou salinitu, tedy vysoký obsah soli v půdě či vodě. Foto: Quangpraha / pixabay

Mangrovy, nebo také mangrovové lesy, se nacházejí na hranici mezi vodou a souší. Přirozeně lemují pobřeží, které ochraňují proti přírodním katastrofám, jakými jsou např. hurikány a vlny tsunami. Jedná se o nejproduktivnější ekosystém světa.

Jejich pokrytí zabírá přes 150 000 km2 zemského povrchu. Vyskytují se pouze v nejteplejších oblastech, v chladnějších místech není možné nalézt jejich obdobu.

Jak vznikají?

Mangrovy vznikají na mělkých pobřežích na bahnitých sedimentech. Jejich způsob rozmnožování spočívá v tom, že na konci jejich větviček se nalézají krátké semenné výhonky zvané propagule, sloužící k šíření a reprodukci.

Tyto výhonky klíčí již na stromech a poté, co se dostanou do vody, okamžitě zakořeňují v bahně. Na pobřeží dochází k efektu přílivu a odlivu, což způsobuje, že část rostlin je potopená pod vodou a část je na suchu.

blank
Mořské zasolení se pohybuje v rozmezí 3-4 %, půdní zasolení může přesahovat 6 %. Foto: hbieser / pixabay

Přežijí i v nehostinných podmínkách

Lesy se skládají z 54 nejrůznějších druhů stromů, které se adaptovaly na život v tvrdých podmínkách, mezi které patří vysoká slanost, na kyslík chudé půdy, příliv a odliv vody a další. Fosilní nálezy dokládají, že rozkvět mangrovových lesů nastal od konce třetihor.

Mangrovy se dělí se na bílé (Conocarpus, Languncularia, Lumnitzera), černé (Avicennia), červené (Bruguiera, Ceriops, Kandelia, Rhizophora), mangrovovou palmu (Nypa) a na mangrovová jablka – kuželovníky (Sonneratia).

Vzdušné kořeny

Mangrovové porosty lze hledat v tropických a subtropických oblastech na pobřeží moří a oceánů. Pro život s brakickou či slanou vodou se musela tato vegetace adaptovat. Zelenými listy jsou schopny aktivně vylučovat sůl.

Listy také slouží lidem k léčení ran a křečí nebo si z nich dělají čaj. Rostliny potřebují dýchat, avšak bahnité půdy jsou neprovzdušněné. Hustá spleť kořenů, vyrůstající přímo z vody, jim napomáhá přežívat v půdách s nedostatkem kyslíku.

Dokážou totiž absorbovat kyslík, proto si vysloužily označení tzv. pneumatofory – vzdušné kořeny. Spleť, připomínající neupravený plnovous, se stala domovem pro ústřice, sasanky, mlže, hvězdice a jiné živočichy.

blank
Speciálním typem halofytů jsou tzv. mangrofyty neboli mangrovy, které jsou pravidelně zaplavovány slanou vodou. Foto: TanjaC / pixabay

Bohatší než korálové útesy

Mangrovy se mohou chlubit pestrým životem. V porostech žije až 25krát více druhů ryb než v korálových útesech. Až 75 % komerčně lovených ryb prožije část života v mangrovových lesích. Mezi obyvateli mangrovů se řadí např.

kapustňák senegalský (Trichechus senegalensis), krokodýl štítnatý (Mecistops cataphractus), vydra africká (Aonyx capensis), veverka rudohlavá (Funisciurus pyrropus) či chřestýš diamantový (Crotalus adamanteus). Zástupci z ptactva jako např. volavčík člunozobý (Cochlearius cochlearius) či pisila čáponohá (Himantopus himantopus) v mangrovech hnízdí a nalézají zde potravu.

Co způsobuje jejich úbytek?

Ohrožení způsobuje převážně rychlý populační růst místních komunit a nadužívání lesů, vedoucí k jejich degradaci. V posledních letech jsou mangrovy ohrožovány zejména nadměrnou těžbou cenných dřev. Dále jim příliš neprospívají plastové předměty a jiný odpad, kterého se objevuje stále více, zejména při pravidelných záplavách krajiny.

Škodí jim i usazování kalů a sedimentů nebo také splachy dusíkatých a fosforečných látek z polí.

blank
Kůra rostlinného společenstva obsahuje barvivo, s nímž si dřívější obyvatelé barvili kůži. Foto: Ravini / pixabay
Foto: Úvodní foto: Patjosse / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Přelivový bazén Albixon potěší i jako vánoční dárek
iluxus.cz

Přelivový bazén Albixon potěší...

Existuje jeden naprosto originální vánoční...
Domácí sekaná
tisicereceptu.cz

Domácí sekaná

Suroviny ½ kg vařené vepřové plece ¼ kg...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Antioxidanty na talíři
panidomu.cz

Antioxidanty na talíři

Termín „antioxidanty“ se do obecného...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...