Domů     Dřevěná hradba na moři zastavuje perskou invazi
Dřevěná hradba na moři zastavuje perskou invazi
1.12.2022

Po masakru hrstky statečných přichází obrovská armáda perského krále do Athén, které chrání jen hrstka starců. Xerxés se už vidí jako pán Řecka a dává si připravit svůj trůn tak, aby dobře viděl na závěrečnou bitvu u ostrova Salamis.

K ruce má zapisovatele, kteří mají zaznamenat ty slavné okamžiky a panovníkovy citáty ke konečnému vítězství. Triumf ale toho dne nepřichází.

Athénskému admirálovi nezbývá než evakuovat centrum Attiky a spolu se spojenci znovu čelit barbarské hrozbě. Mají naštěstí své dřevěné hradby. Mocné triéry, na něž jsou cizinci krátcí.

K vítězství dopomáhá i Themistoklova lest, jež nepřítele dokonale zmate a navede jeho lodě na klouny řeckých korábů. Poražení vetřelci pak často dopadají jako ubozí tuňáci. Bitva ale znamená daleko víc. Rozhoduje o budoucnosti západní kultury vůbec.

Těžká situace po Thermopylách

Když jsou u Thermopyl Řekové zahubeni a Leonidova hlava končí na kopí perského krále, nezbývá athénskému loďstvu u Artemisia jiná možnost než ustoupit též.

Jako Sparťané se spojenci na pevnině, i admirál Themistoklés poráží po dva dny barbarskou armádu na moři a drží ji v úzkém místě, kde nemohou velké a nemotorné lodě příliš manévrovat.

Třetí den už tu nemá athénský vůdce důvod setrvávat, neboť Peršané mohou postupovat dál po pevnině k Athénám. Soustředí se proto na evakuaci a vyklizení Athén. Názor ale nemění.

Pokud chce vetřelce porazit, musí to být na moři, neboť tak odřízne celou invazní armádu od zásob.

Navzdory pochybnostem politiků, podřízených i spojenců přesvědčuje charismatický vojevůdce všechny o tom, že se musejí stáhnout na nedaleký ostrov Salamis, kde mohou společně rozvinout šiky loďstev proti perské flotile.

Bitvu u Salamíny zobrazuje rytina z roku 1785. FOTO: Barthelémy / Creative Commons / volné dílo
Bitvu u Salamíny zobrazuje rytina z roku 1785. FOTO: Barthelémy / Creative Commons / volné dílo

Dřevěné hradby a trůn ze zlata

Když Xerxés vstupuje do Athén, rychle dává zpacifikovat slabý odpor malého oddílu Řeků na Akropoli.

„Starci, schopní boje, se opevnili na Akropoli a při její obraně později zahynuli,“ vysvětluje historik Vojtěch Zamarovský.  A zatímco Peršané a jejich žoldnéři plení a vypalují centrum Attiky, Themistoklés vyšle svého otroka jako posla, jenž má předstírat, že je zběhem, a namluvit nepříteli, že mezi Řeky dochází k rozporům a část z nich chce odplout.

„Athéňan Themistoklés, jenž je tvým přítelem, ti vzkazuje, že se Helénové chystají rozejít. Chceš-li rychlé vítězství, obklič helénské loďstvo!“ sděluje tehdy Sikinnós Xerxovi.

Tyran z východu si je příliš jist, že jeho zlato a cennosti udělají z nepřátelských vůdců zrádce, a vzkazu uvěří. Nechává si dokonce postavit pozlacený trůn či nosítka na hoře Aegulas, aby na nadcházející střetnutí dobře viděl.

Athénský admirál naštěstí věří slovům věštby o následujícím boji, kde mají Athény zachránit dřevěné hradby. Těmi se nemyslí nějaká palisáda, ale lodě.

Dnešní pohled na dávné bojiště FOTO: Jona Lendering / Creative Commons / CC0
Dnešní pohled na dávné bojiště FOTO: Jona Lendering / Creative Commons / CC0

Nastává rozhodný boj

„V předvečer 29. září roku 480 př. n. l. Themistoklés už věděl, že jeho plán sjednotit Řeky silou nepřítele se zdařil: řecký přeběhlík z perské flotily hlásil, že Xerxés vydal svým lodím rozkaz, aby zablokovaly Řekům cestu k ústupu,“ pokračuje Zamarovský.

Válečná rada horečně připravuje plán střetnutí. Loďstvo se seřadí podél severovýchodního pobřeží Salamíny a vytvoří vyrovnanou formaci.

Na pravé křídlo se postaví Aigiňané, uprostřed stanou Sparťané a levé křídlo si ponechají Athéňané, mezi něž se mají začlenit spojenci z Megary a Peloponésu. Ostrov v zádech a stejně tak zálivy mají posloužit pro menší lodě, aby zachraňovaly ztroskotance.

Specifický úkol je určen Korinťanům, kteří mají předstírat útěk, obeplout ostrov a napadnout Peršany zezadu. Když noční mlhu protnou první paprsky slunce, stojí už admirál spojených flotil nad obětním oltářem a během oběti pronáší k posádkám:

„Vzhůru, synové Hellady! Vlast svou osvoboďte, osvoboďte své ženy a děti, svatyně bohů a hroby předků! Nastává rozhodný boj!“

Moderní repliky řeckých lodí. FOTO: EDSITEment / Creative Commons / volné dílo
Moderní repliky řeckých lodí. FOTO: EDSITEment / Creative Commons / volné dílo

Zmatek v bojové vřavě

Proti sobě stojí zhruba 200 až 350 řeckých lodí a možná až 900 plavidel perských. Řecké lodě vyplouvají, ale přibližně v polovině vzdálenosti před perskými koráby zpomalují, protože hradba dřevěných plavidel se zdá být nezdolná.

To už východní velkokrál sedí na svém zlatém trůnu a po ruce jsou mu k službám písaři, aby zaznamenali každé vladařovo slovo a každý dramatický okamžik námořního střetu.

Jakmile první z řeckých triér začne couvat, vyráží Athéňan Aimeniás se svou lodí kupředu, aby povzbudil morálku námořníků. Themistoklés dává smluvený signál Korinťanům k předstíranému ústupu, zatímco zbylé námořnictvo se vrhá proti nepříteli.

Peršané se nejprve drží v pevném šiku, ale v úžině jim najednou dochází prostor a některá plavidla se musejí oddělit od formace za velikého povyku. Velitel, zahajující boj, umírá v zápase s nepřítelem a ostatní velitelé nedokážou udržet pořádek.

„Mnozí totiž udíleli rozkazy, ale nerozkazovali všichni totéž. Proto také přestali plout kupředu, zarazili se, pak couvali na širší prostranství,“ vysvětlují odborníci.

Tlučou je jako tuňáky

Nadšení Athéňané a jejich spojenci vidí chaos mezi posádkami protivníků a využívají situace ve svůj prospěch. Některé lodě potápějí pomocí klounů, jimiž prorážejí trupy palub, jiným sčesávají lopatky vesel.

Takto odzbrojení veslaři nemohou s lodí hnout a takové koráby jsou pak snadným cílem pro proražení boků pomocí zobců pod příděmi triér. Po staletích píše o bitvě historik Diodóros Sicilský:

„Helénové tedy nabyli takto převahy a porazili barbary v přeslavné bitvě.

Za bojů bylo zničeno helénských lodí čtyřicet, perských však přes 200, nehledě k těm, jež byly zajaty s posádkou.“ Dramatik a účastník bitvy Aischylos přichází i s dalšími detaily utkání. Všechny břehy a skály byly prý plné padlých.

Zbylé barbarské lodě prchají ve zmatku pryč. Jako tuňáky je vojáci a námořníci řecké aliance tlučou úlomky vraků a pobíjejí vesly. Než přichází noc, nad mořskou hladinou zní vítězný jásot i nářek raněných a umírajících.

Jedna bitva ovlivní celý kontinent

Velkokrál Perské říše nemá na vybranou. Nezbývá mu nic jiného než vrátit se domů. Už se příliš dlouho zdržel ve válečné kampani, a to může přinést rozmíšky a vzpouru na vlastním území, i když porážku v centru mocného státu nikdo příliš neřeší.

Salamína je vnímána jako řadová bitva a na řeckém území zůstává stotisícová armáda pod velením generála Mardonia, aby dokončila pacifikaci Řecka.

Protože je o rok později poražena u Platají a Helénové přecházejí do ofenzivy, je už všem jasné, že se karta obrátila.

Trvá to ještě více než sto let, než je dokončeno sjednocení Řecka pod vládou Filipa Makedonského a později jeho syna Alexandra, jenž vyvrátí perskou mocnost.

Pro nás je hlavně důležité, že tato bitva zachraňuje nejen nejznámější středomořskou civilizaci a její výdobytky pro západní společnost, ale hlavně připravuje Persii o další vliv na Evropu celkově.

Pokud by bitva dopadla jinak, je možné, že by Persie, a nikoli Řecko, získala možnost uplatnit dominantní vliv na Evropu i západní svět.

Foto: Wilhelm von Kaulbach / Creative Commons / volné dílo, Barthelémy / Creative Commons / volné dílo, Jona Lendering / Creative Commons / CC0, EDSITEment / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz