Domů     Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?
Dosahoval Václav Antonín Kounic diplomatické úspěchy díky pletkám se ženami?

Císařovna Marie Terezie roztrhne dopis s datem 9. září 1946. „Trpím horečkami. Otékají mi nohy. Strašně mě bolí hlava. Krvácím. Už rok nejsem schopen pořádné práce,“ líčí dramaticky hrabě Kounic. „Přehání.

Je to přecitlivělý hypochondr,“ pomyslí si znechuceně panovnice o svém nejlepším diplomatovi.

Císařovna Marie Terezie (1717–1780) už si zvykla odpouštět svému vyslanci Václavu Antonínu Kounicovi (1711–1794) jeho nejrůznější mouchy, ať už jde o neustálé stížnosti na jeho choroby, nebo zálibu v líčení, nákladném oblékání a ženách.

Bez jeho služeb se totiž neobejde. Roku 1749 proto rozhodne, že novým vyslancem rakouské monarchie u francouzského královského dvora se stane právě on.

Kounic předloží císařovně koncepci zahraniční politiky monarchie, ve které zdůrazňuje nový směr. Rakousko by se podle něj mělo odpoutat od námořních zemí Anglie a Holandska a naopak se sblížit s Francií proti Prusku. Jakmile se v Paříži zabydlí, začne svoje záměry uskutečňovat.

Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.
Když to nejde oficiální cestou, zkusí to Václav Antonín Kounic přes krásné ženy.

Ledy vysoké politiky roztávají

Když nemůže hrabě uspět oficiální cestou, hledá jinou možnost.

Urostlého, štíhlého a pohledného mladíka si na dvoře všimne šaramantní Jeanne Antoinette Poisson, madame de Pompadour (1721 –1764), milenka francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774), která tahá za nitky vysoké politiky.

Mladý vyslanec se její pozornosti nebrání a chová se k dámě jaksepatří. Když krásnou Jeanne provádí při tanci, ta mu nenápadně vsune do ruky lísteček. Václav ho stejně nenápadně rozbalí. „Večer v deset hodin v mé komnatě,“ tak zní vzkaz. Hrabě přikývne.

Stačí mu několik setkání během roku 1752 a nadchne ji pro svoje záměry. Madame de Pompadour se pak postará, aby ledy vůči Rakousku na francouzském královském dvoře rychle roztály.

Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.
Rozptýlení zažije Kounic i s madame de Pompadour. Především se ale oba postarají o zlepšení vztahů Rakouska a Francie.

Za vším hledej ženy

13. května 1753 si Kounic ve Vídni zálibně prohlíží jmenovací dekret, na kterém sotva oschnul inkoust. Právě slaví svoje šestatřicáté narozeniny a k nim dostal ten nejúžasnější dárek: císařovna ho jmenovala státním kancléřem.

Jeho úřad odpovídá funkci prvního ministra. Od téhle chvíle řídí zahraničně politické záležitosti monarchie. Svůj úkol, sblížit Rakousko a Francii, dotáhne úspěšně do konce.

1. května 1756 podepisují zástupci Francie a Rakouska Versailleskou smlouvu, která prolomí letité nepřátelství mezi Bourbony a Habsburky. Brzy se ke spojenectví přidává i Rusko.

„Pch, smlouva tří spodniček,“ opovržlivě poznamenává na adresu listiny pruský král Fridrich II. (1712–1786). Neopomene jízlivě zdůraznit, že zárukou spojenectví jsou tři ženy:

Marie Terezie, ruská carevna Alžběta Petrovna (1709–1762) a madame Pompadour.

Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.
Ministrovi zahraničí učaruje i krásná italská herečka Kateřina Gabrielli.

V aférách mu nezabrání ani sňatek

Jenže ve skutečnosti se otcem francouzsko-rakousko-ruského spojenectví stává hrabě Kounic, který ovšem jako nástroj svých diplomatických snah používá ženu.

Samozřejmě ne jedinou ve svém životě. Při získávání pozornosti něžného pohlaví vždy využívá svého příjemného zevnějšku a dobrých způsobů.

Ačkoli se už v dubnu 1736 oženil s Marií Ernestinou ze starého rakouského rodu Starhemberků, se kterou má šest synů a jednu dceru, usiluje o přízeň dalších krásek.

Jako pařížský vyslanec si například dopřeje rozptýlení s italskou zpěvačkou Kateřinou Gabrielli (1730–1796).

Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.
Marie Terezie svému nejlepšímu diplomatovi toleruje i dámské aféry.

O mých záležitostech se bavit nebudeme

Jeho diplomatické poslání ovšem milostnými aférami ovšem nijak neutrpí, spíše naopak. Ženy mu rozhodně nebrání soustředit ve svých rukou otěže rakouské politiky.

Když ho volají pracovní povinnosti, jednoduše nechá dámy svého srdce čekat v kočáře před branami paláce.

„Musíte mne omluvit, jenom se na několik okamžiků vzdálím,“ požádá milenku a vzápětí odspěchá na jednání k císařovně. Nepomohou ani výtky panovnice, jak nevhodně se k dámě chová.

„Budeme přece hovořit o záležitostech monarchie, ne o mých,“ odbude s vážnou tváří císařovnu. Ta mu na oplátku za politickou pomoc věnuje v roce 1763 knížecí titul.

Zahraniční politiku habsburské monarchie má kníže v rukou téměř čtyřicet let. Ze státních služeb ho na vlastní žádost propouští až 19. srpna 1792 rakouský císař František I. (1768–1835) a dva roky na to hrabě umírá.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz