Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav.
Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si.
Vytvořte si příjemnou atmosféru
Ukliďte věci na své místo, ztlumte světla a zapalte svíčky. Vedle vany si připravte osušku, župan či oblečení na převlečení, případně knihu, časopis. Všechno budete mít hezky po ruce.
Doporučujeme ještě malý ručník, který si můžete složit pod hlavu, aby se vám relaxovalo ještě pohodlněji. Nezapomeňte také na kobereček či koupelnovou podložku, ať při vylézání z vany neuklouznete a neťapkáte po studené podlaze.
Po koupeli se natřete tělovým mlékem, zabalte do župánku a ještě relaxujte nějakou dobu například na pohovce. Účinky koupele tak ještě znásobíte. A jaké konkrétně koupele si z léčivých bylinek můžete připravit?
Solná detoxikační koupel
Složení detoxikačních koupelí, které si můžete namíchat v klidu domova, je různorodé. Základní je s mořskou solí, další možností je komplexní solná detoxikační koupel, ke které už budete potřebovat více přísad.
Epsomská sůl obsahuje hořčík a sulfáty, které pomáhají vyplavovat toxiny z těla. Jedlá soda očistí pleť a má i protiplísňové účinky, mořská a himalájská sůl dodají minerály.
Jablečný ocet je zase zdrojem vitaminů a minerálů, bojuje proti bakteriím a posiluje imunitní systém. Co tedy potřebujete?
Dva hrnky epsomské soli, jeden hrnek jedlé sody, čtvrt hrnku mořské nebo himalájské soli, čtvrt hrnku jablečného octa a lžičku aromaterapeutického oleje. Uvedené ingredience postupně vsypte či vlijte do vany a lázeň zamíchejte.
Majoránková koupel
Chcete regenerovat pleť a kůži celého těla? Vezměte sušenou majoránku a nasypte pár lžic do horké koupele. Pleť úžasně zklidní, provoní nejen koupelnu, ale i pokožku a zároveň důkladně vyživí kůži. V koupeli zůstaňte asi 20 minut, nakonec se pouze osprchujte. Neomývejte kůži mýdlem a nechte ji volně dýchat.
Relaxace v heřmánku
Heřmánek má silně dezinfekční účinky. Kromě toho zmírňuje křeče a napětí. Je tedy nejlepší, abyste si koupel dopřála ve chvíli, kdy procházíte obdobím stresu nebo pokud trpíte vyrážkami, případně vás trápí akné. Připravíte ji jednoduše.
Spaříte asi dvě hrsti sušených květů heřmánku v litru vařící vody a necháte 15 minut louhovat. Odvar následně přilijte do vany s teplou vodou. Ve vodě buďte opět asi 20 minut. Pak můžete nechat na pokožce vodu zaschnout.
Koupel z hořčičných semínek
Hořčičná semínka jsou skvělá jako první pomoc. Třeba, když máte pocit, že na vás jde nějaká nemoc dýchacích cest a podobně. Semínka podporují celkové prokrvení organismu a vyvolávají proces pocení.
Dojde tedy přirozenou cestou k vyplavení škodlivých látek z těla ven. Semínka se dají běžně sehnat v lékárně nebo v květinářstvích. Asi dvě hrstky semínek rozemelte v mixéru nebo mlýnku a vzniklý prášek nasypte do co nejteplejší vody, kterou vaše tělo snese. Vydržte ve vaně alespoň 15 minut.
Medová lázeň
Med do svých koupelí používala již Kleopatra, aby si udržela nádhernou pokožku. Med je přirozeně antibakteriální, působí jako prevence proti akné, obsahuje celou řadu antioxidantů, což je dobré pro zpomalení procesu stárnutí.
Pomáhá pročišťovat kůži, neboť otevírá póry. Pokožku hydratuje a udržuje ji vláčnou. Pokud v zimě bojujete se suchou kůží, medová koupel je ideální pomocník.
Do koupele přidejte jeden šálek medu a pro větší relaxaci můžete přidat několik kapek levandulového esenciálního oleje.
Zázvorová koupel
Kořen zázvoru je jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit toxiny z těla. Je to vynikající přírodní léčba, když máte ucpaný nos. Koupel poskytuje silné protizánětlivé účinky, je skvělá pro zmírnění bolestí svalů a dokonce pomáhá zmírňovat artritické bolesti.
Pokud koupel využijete před spaním, pomůže zajistit lepší spánek. Stačí přidat půl šálku oloupaného a jemně nastrouhaného zázvoru do vody.
Olejové pohlazení
Většina z nás používá olivový olej při přípravě všelijakých pokrmů. Olej však nabízí i celou řadu kosmetických výhod. Po smíchání s vodou je schopen se vsáknout hluboko do pokožky a snaží se ji oživit.
Olivová lázeň pomáhá posilovat imunitní systém, díky čemuž tělo dokáže lépe odolávat virovým i bakteriálním infekcím. Také zachovává v kůži kolagen a ta je pak vláčná a pružnější a snižuje se výskyt jemných linek a vrásek. Do koupele přidejte asi pět lžic extra panenského olivového oleje a zamíchejte.
Koupel z ovesných vloček
Je velmi oblíbená u lidí s ekzémem nebo lupénkou a skvěle působí i na velmi suchou pokožku. Jeden šálek vloček rozvařte v litru vody a nechte asi 15 minut odstát. Pak tekutinu slijte přes cedník přímo do teplé lázně.
Levandulová lázeň
Už naše prababičky věděly o skvělých účincích levandule, a využívaly ji všude, kde to bylo možné. Levandule pomáhá zklidnit mysl a působí výborně i při nespavosti a pomůže vás ukolébat k vytouženému spánku.
Do zavařovací sklenice nasypte minimálně 250 gramů hrubozrnné soli z Mrtvého moře a smíchejte s jednou vrchovatou lžící levandulových květů.
Celý obsah pořádně protřepejte, a pokud možno nechte nějaký čas uležet, aby mohla do sebe sůl absorbovat nádhernou vůni levandulových květů. Vanu naplňte teplou vodou a nasypte do ní připravenou směs. Řádně rozmíchejte.
Mátové uvolnění
Mátová koupel působí proti virům, revmatismu, zažene bolest hlavy, podpoří imunitní systém, zlepší náladu a rozzáří pleť. Máta má navíc deodorační účinky, takže vás zbaví i tělesných pachů.
Do tří litrů studené vody nasypte 200 gramů čerstvých mátových lístků a směs přiveďte k varu. Po 15 minutách odstavte a odvar přilijte do připravené koupele.
Rajčatová koupel
Lázeň z rajčat má silný účinek proti nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému pachu. Do vany s teplou vodou přilijte 3 litry rajčatové šťávy a 15 minut v ní relaxujte. Tělo po rajčatové koupeli opláchněte vlažnou vodou.
Šumivá koupel
Šumivé bomby do vany udělají z vaší večerní koupele božský zážitek. Po vhození do vody vytvoří šumivý efekt, zcela se rozpustí a uvolní příjemné aroma. Vyživí pokožku a na těle zanechají hedvábný pocit.
Šumivé bomby si můžete samozřejmě koupit, ale zrovna tak si je i vyrobit doma.
Potřebujete 4 hrnky jedlé sody, 2 hrnky kyseliny citronové, 2 hrnky kukuřičného škrobu, šálek olivového oleje, pár kapek potravinářského barviva, 10 kapek esenciálního oleje, sušené květy měsíčku, ibišku nebo levandule, ½ litru destilované vody, formičky (nejlépe polokoule).
Postup je snadný – ve větší míse smíchejte všechny suché ingredience. Pak přidejte kvítky měsíčku, levandule nebo ibišku. Do olivového oleje přidejte esenciální olejíček a promíchejte. Poté olejovou směs přilévejte do suché směsi.
Až začne směs hrudkovatět, začněte pozvolna přilévat destilovanou vodu. Nakonec přidejte potravinářské barvivo. Hotovou hmotou napěchujte do formičky (obě polokoule spojte), nechte 10 minut zatvrdnout a vyklopte. Hotové šumivé bomby vyskládejte na tác a nechte 24 hodin vyschnout.