Skip to content

Neuvěřitelné: Takhle vypadá dopis za 95 000 000 korun!

Existují drahé známky, existují vzácné známky, existují unikátní známky, ale u nás patří k nejslavnějším Modrý Mauritius.

První známky britské koloniální říše vydané mimo území Velké Británie. Vydané v malém množství, z něhož se dochovalo jen několik málo exemplářů. Modrý Mauritius není nejdražší známkou světa, jak se mnozí domnívají, rozhodně je však nejznámější.

modry
Jedna z nejslavnějších známek světa.

Modrý Mauritius

Koluje o ní řada legend, objevuje se v literatuře i filmech. Dokonce i v jednom z příběhů Foglarových Rychlých šípů, kde hrdinové na půdě objeví pozůstatky Maximiliána Drápa, který svůj exemplář známky omylem spálil a proto ho život omrzel.  Vydána je 20. září 1847, spolu se známkou oranžové barvy v hodnotě 1 pence. Její dnešní cena se pohybuje kolem částky 24 000 000 korun.

drap
Je tak slavná, že o ní vyprávěl i jeden z nejděsivějších příběhů slavných Rychlých šípů.

Oranžový Mauritius

Zvaná také „Červený Mauritius“, je stejně vzácným dvojčetem slavného Modrého Mauritia. Nejznámější legendou obklopující oba „Mauritie“ je historka o hodináři, který měl známky vyrobit a protože byl starý a poloslepý zaměnil text Post Paid za Post Office. Ve skutečnosti nebyl Joseph Osmond Barnard ani poloslepý, ani hodinář, ale rytec v nejlepších letech. A už vůbec nemusel chvátat kvůli plesu, na který chtěla paní guvernérka rozesílat pozvánky s vlastními známkami. Cena oranžového Mauritia se pohybuje kolem 22 000 000 korun.

orange
Má také oranžovou sestřičku.

Obálka z Bordeaux

Skutečným filatelistickým unikátem je však obálka, ofrankovaná Modrým a oranžovým Mauritiem. Obsahovala potvrzení objednávky třiceti sudů vína a byla z Mauritia odeslána 4. října 1847. Jejím adresátem byl francouzský vinař v Bordeaux. V průběhu let obálka prošla sbírkami několika významných sběratelů a její cena narostla do astronomické výše. Nakonec byla v roce 1993 prodána při aukci v Curychu za částku odpovídající přibližně 96 milionům korun.

 

Foto: shutterstock, internet
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …