Existují drahé známky, existují vzácné známky, existují unikátní známky, ale u nás patří k nejslavnějším Modrý Mauritius.
První známky britské koloniální říše vydané mimo území Velké Británie. Vydané v malém množství, z něhož se dochovalo jen několik málo exemplářů. Modrý Mauritius není nejdražší známkou světa, jak se mnozí domnívají, rozhodně je však nejznámější.
Modrý Mauritius
Koluje o ní řada legend, objevuje se v literatuře i filmech. Dokonce i v jednom z příběhů Foglarových Rychlých šípů, kde hrdinové na půdě objeví pozůstatky Maximiliána Drápa, který svůj exemplář známky omylem spálil a proto ho život omrzel.
Vydána je 20. září 1847, spolu se známkou oranžové barvy v hodnotě 1 pence. Její dnešní cena se pohybuje kolem částky 24 000 000 korun.
Oranžový Mauritius
Zvaná také „Červený Mauritius“, je stejně vzácným dvojčetem slavného Modrého Mauritia. Nejznámější legendou obklopující oba „Mauritie“ je historka o hodináři, který měl známky vyrobit a protože byl starý a poloslepý zaměnil text Post Paid za Post Office.
Ve skutečnosti nebyl Joseph Osmond Barnard ani poloslepý, ani hodinář, ale rytec v nejlepších letech. A už vůbec nemusel chvátat kvůli plesu, na který chtěla paní guvernérka rozesílat pozvánky s vlastními známkami. Cena oranžového Mauritia se pohybuje kolem 22 000 000 korun.
Obálka z Bordeaux
Skutečným filatelistickým unikátem je však obálka, ofrankovaná Modrým a oranžovým Mauritiem.
Obsahovala potvrzení objednávky třiceti sudů vína a byla z Mauritia odeslána 4. října 1847. Jejím adresátem byl francouzský vinař v Bordeaux. V průběhu let obálka prošla sbírkami několika významných sběratelů a její cena narostla do astronomické výše.
Nakonec byla v roce 1993 prodána při aukci v Curychu za částku odpovídající přibližně 96 milionům korun.