Máte náročný pracovní den nebo zažíváte přemíru stresu? To spraví masáž. Můžete si zajít k masérovi, nebo si přečíst náš text a udělat si vlastní doma s pomocí někoho z rodiny.
A když vás zastihne úraz nebo nemoc, nemusíte se trápit dlouhým pobytem v nemocnici nebo na LDN. Cvičit se dá i doma.
Komukoliv z nás může nemoc, malá nehoda či vada po narození způsobit nemalé pohybové problémy. Vždy ale pomůže rehabilitace.
Nejčastějšími příčinami imobility jsou zlomeniny, kardiovaskulární nemoci, mozkové příhody nebo trvalé potíže s klouby. „Rehabilitační lékařství je základní medicínský obor s úzkým propojením na řadu dalších odborností a který se zabývá oblastmi, jež představují v moderní společnosti největší socioekonomický problém.
Rehabilitace lidí poškozených nemocí nebo úrazem je celospolečenským procesem a představuje koordinovanou činnost všech složek společnosti s cílem znovu zařadit člověka postiženého na zdraví následkem nemoci, úrazu či vrozené vady do aktivního společenského života,“ sdělují lékaři.
Co si žádá domácí fyzioterapie?
Pokud se dostanete do takových potíží, nezoufejte. V České republice je řada společností domácí péče, jejichž služeb můžete využít. Nabízejí respirační fyzioterapii, posilování svalstva, nácvik chůze u lidí, jež prodělali náročnou operaci či mrtvici.
Zaměřit se mohou na posílení jemné motoriky i svalstva a vylepšení kondice. Domácí cvičení je vhodné zejména pro ty pacienty, kteří mají omezenou hybnost. Domácí péči vám může doporučit a předepsat praktický nebo odborný lékař v nemocnici alespoň na tři měsíce.
Poté se dá prodloužit zase o tři další měsíce, nebo se může napsat rovnou na nepřetržitě dlouhou dobu v případě nutnosti. Hodí se také kompenzační pomůcky. Nahrazují činnost, kterou potřebujete udělat, ale sami ji nezvládnete.
Pomalu se díky nim můžete znovu zapojit do běžného života. Nezapomeňte si je ale napřed vyzkoušet, s čímž vám opět pomohou rehabilitační lékaři, ergoterapeuté nebo prodejci ve zdravotnických pomůckách.
Jak na masáž?
Masáž blahodárně působí na náš organismus. Platí za regenerační a relaxační prostředek, jak po sportovní, tak pracovní a stresové zátěži. Podporuje krevní i lymfatický oběh, zlepšuje imunitu i regeneraci těla.
Zbavuje únavy, osvěžuje a uvolňuje tělo, zklidňuje mysl. Potlačuje nespavost, bolest hlavy a zad. Reguluje stárnutí pleti a lékaři o ní mluví jako prevenci úrazů, problémů se šlachami, svaly a klouby.
Pro ty, kdo chtějí zhubnout, pozor, urychluje metabolismus a spalování tuků.
Na domácí masáž stačí staré prostěradlo, malý ručník pod hlavu, osušku nebo větší ručník pro zakrytí odhalené části těla, aby byl masírovaný v teple a kvalitní masážní olej. Doporučuje se olejíček před použitím alespoň trochu ohřát, aby nestudil.
Tip na masáž
Řekněme si například o masáži šíje plus záda. „Masírovaný si odloží horní díl oblečení a položí se na podložku. Masér si zahřeje ruce třením o sebe. Naneseme olej a začneme jej lehce roztírat od krku přes trapézové svaly až po lopatky a zpět.
V rámci úvodního tření se vyptáme, jaká intenzita masírovanému vyhovuje,“ radí maséři. Jakmile je olejíček rozetřený, z palce a rukou na obou rukou uděláme vidlici.
Zespoda od lopatek podél páteře a pak směrem ven k ramenům s ní jemně tlačíme po trapézových svalech a zlehka vracíme zpět. Palci budete dělat malé kroužky opět podél páteře a po horních hranách trapézových svalů a zpátky.
Stejný pohyb zopakujeme malíkovými hranami rukou. Se souhlasem masírovaného můžeme trapézové svaly hranou ruky i silněji tepat nebo prohníst prsty. Šíjová masáž je zakončena jemným, hladivým třením do ztracena.