Domů     V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku
V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku

Po tváři se mu rozlévá blaženým úsměv. Irácký diktátor má dobrou náladu, a tak vaří! Jenže po pár minutách se jeden z hostů rozkašle a další se přidávají. Kuchař, který připravil ingredience, má v hlavě černé scénáře. Nakonec se z otravy vyklube jen kanadský žertík šprýmaře Saddáma!

Hlavně nedýchat

Kdo: Benito Mussolini

Zajímavost: Chce nahradit těstoviny rýží

Stolovat s Benitem Mussolinim (1883-1945) není žádná výhra. Duce ujíždí na česnekovém salátu, který mnohdy spořádá za pár minut. Na dobré víno zapomeňte, protože italský vůdce uznává jen vodu a mléko!

Bez brambor, prosím

Od malička ho vedou ke skromnosti, což se promítá i do stravování. K tomu všemu ho od roku 1925 trápí nepříjemný vřed. Salát s nasekaným česnekem, olivovým olejem a citrónem údajně na nemoc působí jako balzám.

Aromatickou dobrotu zapíjí čistou vodou, na nápojovém lístku bychom ale našli také mléko. Toho Mussolini spořádá i několik litrů za den! Za svou náklonnost ke kravskému produktu se však stydí a považuje ho za nefašistický.

Speciální dieta se stává ještě zarputilejší po roce 1926, kdy ho vřed málem pošle na onen svět. Kuchařům zakáže kupovat brambory, protože ty mu způsobují nadýmání a bolesti břicha. Ostatně u stolu tráví minimum času, během deseti minut je po jídle!

Novinka v psí misce

Salátovou nadvládu čas od času naruší rýže a ryby. Mussolini zcela zanevře na tradiční těstoviny, to stejné chce i po svém národu. Jenže v tomto případě hodně přestřelí.

Duce řeční o soběstačnosti, a tak přesvědčuje obyvatele, aby jedli zdravější a chutnější rýži. Skutečnou příčinu najdeme v ekonomice, jelikož rýži se daří levně pěstovat na severu Itálie, zatímco mouku Italové dováží z Turecka.

V roce 1928 dokonce vzniká Národní rýžová rada, jenž zodpovídá za propagaci. Venkov křižují kamiony s novou pochutinou, všude jsou vidět také recepty, jenže kýžený výsledek se nedostaví.

Italové na jihu dávají rýži raději svým psům, a tak snaha o změnu návyků přichází vniveč. Nezdarem končí také Mussoliniho život. Milovníka česneku, který mimochodem označí francouzskou kuchyni za zbytečnou, popraví a potupně pověsí na milánskou čerpací stanici.

Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Je libo Tabasco?

Kdo: Saddám Husajn

Zajímavost: Před smrtí jí tyčinky Bounty a Mars

Když američtí vojáci prohledávají úkryt někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna (1937-2006), nestačí se divit. Všude plechovky od limonád a obaly od čokoládových tyčinek – jako v pokoji puberťáka.

Ryba na usmířenou

Husajn se postupně vypracuje na důležitého člověka a svého souputníka objeví v Abu Alim. Nenápadný kuchař vaří budoucímu diktátorovi ještě v armádě, poté se přesouvá na ministerstvo, kde jeho pochoutky velebí vládní špičky.

Husajnovi uhrane, když mu daruje několikapatrový dort, na nějž zobrazí motivy starověké Mezopotámie. Tím odstartuje dlouholeté zvláštní přátelství. A mírně řečeno, Ali to nemá vůbec jednoduché. Impulzivního vládce si získá zlodějskou rybí polévkou.

Stačí osmažit kusy ryb, poté přidat petržel rajčata a sušené meruňky. Následně pánev zalít horkou vodou a dobrota je na světě! Husajnovi imponuje také to, že pokrm pochází z jeho rodné oblasti.

Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

50 dinárů v mínusu

Služba pro diktátora není zalitá sluncem. Ali sice často dostává odměnu v podobě 50 dinárů (irácká měna), což je koncem 80. let týdenní mzda. Zároveň když něco přesolí, Husajn ho stejnou částkou trestá.

Hlava Iráku má slabost pro produkty ze západu, zcela propadá Tabascu, které dává téměř do všeho. „Jednou připravoval špízy, lidé počali hrozně kašlat a slzet,“ popisuje Ali zážitky s bláznivým diktátorem.

Tehdy ho podezřívá, že chce osazenstvo otrávit, následně zjistí, že jen do jídla přidal celou lahvičku pálivé omáčky! Sklony k nezdravému jídlu mu vydrží až do posledních dnů života.

Tehdy se ukrývá před postupujícím americkým komandem, při té příležitosti přežívá jen za pomoci párků v rohlíku a tyčinkách Bounty a Mars. Dobroty splachuje lahodnou citronovou limonádou 7 Up. Po odhalení končí Husajn na šibenici.

Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Zajímavosti
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
reklama
věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Heath Ledger: Šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu?
Australský herec se proslavil především rolí homosexuála ve snímku Zkrocená hora. Než do kin přišel film Temný rytíř, ve kterém fenomenálně ztvárnil padoucha Jokera, za což posmrtně získal Oscara, byl ve svých 28 letech nalezen mrtvý ve svém domě. Co stálo za jeho smrtí?   Ve tři čtvrtě na tři odpoledne dne 22. ledna 2008 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických