Domů     V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku
V diktátorské kuchyni: Mussolini miluje česnek, Husajn zase klasiku

Po tváři se mu rozlévá blaženým úsměv. Irácký diktátor má dobrou náladu, a tak vaří! Jenže po pár minutách se jeden z hostů rozkašle a další se přidávají. Kuchař, který připravil ingredience, má v hlavě černé scénáře. Nakonec se z otravy vyklube jen kanadský žertík šprýmaře Saddáma!

Hlavně nedýchat

Kdo: Benito Mussolini

Zajímavost: Chce nahradit těstoviny rýží

Stolovat s Benitem Mussolinim (1883-1945) není žádná výhra. Duce ujíždí na česnekovém salátu, který mnohdy spořádá za pár minut. Na dobré víno zapomeňte, protože italský vůdce uznává jen vodu a mléko!

Bez brambor, prosím

Od malička ho vedou ke skromnosti, což se promítá i do stravování. K tomu všemu ho od roku 1925 trápí nepříjemný vřed. Salát s nasekaným česnekem, olivovým olejem a citrónem údajně na nemoc působí jako balzám.

Aromatickou dobrotu zapíjí čistou vodou, na nápojovém lístku bychom ale našli také mléko. Toho Mussolini spořádá i několik litrů za den! Za svou náklonnost ke kravskému produktu se však stydí a považuje ho za nefašistický.

Speciální dieta se stává ještě zarputilejší po roce 1926, kdy ho vřed málem pošle na onen svět. Kuchařům zakáže kupovat brambory, protože ty mu způsobují nadýmání a bolesti břicha. Ostatně u stolu tráví minimum času, během deseti minut je po jídle!

Novinka v psí misce

Salátovou nadvládu čas od času naruší rýže a ryby. Mussolini zcela zanevře na tradiční těstoviny, to stejné chce i po svém národu. Jenže v tomto případě hodně přestřelí.

Duce řeční o soběstačnosti, a tak přesvědčuje obyvatele, aby jedli zdravější a chutnější rýži. Skutečnou příčinu najdeme v ekonomice, jelikož rýži se daří levně pěstovat na severu Itálie, zatímco mouku Italové dováží z Turecka.

V roce 1928 dokonce vzniká Národní rýžová rada, jenž zodpovídá za propagaci. Venkov křižují kamiony s novou pochutinou, všude jsou vidět také recepty, jenže kýžený výsledek se nedostaví.

Italové na jihu dávají rýži raději svým psům, a tak snaha o změnu návyků přichází vniveč. Nezdarem končí také Mussoliniho život. Milovníka česneku, který mimochodem označí francouzskou kuchyni za zbytečnou, popraví a potupně pověsí na milánskou čerpací stanici.

Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Propagátor rýže nakonec skončí zavěšený na čerpací stanici, těstoviny však vládnou Itálii dál. (Vincenzo Carrese / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Je libo Tabasco?

Kdo: Saddám Husajn

Zajímavost: Před smrtí jí tyčinky Bounty a Mars

Když američtí vojáci prohledávají úkryt někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna (1937-2006), nestačí se divit. Všude plechovky od limonád a obaly od čokoládových tyčinek – jako v pokoji puberťáka.

Ryba na usmířenou

Husajn se postupně vypracuje na důležitého člověka a svého souputníka objeví v Abu Alim. Nenápadný kuchař vaří budoucímu diktátorovi ještě v armádě, poté se přesouvá na ministerstvo, kde jeho pochoutky velebí vládní špičky.

Husajnovi uhrane, když mu daruje několikapatrový dort, na nějž zobrazí motivy starověké Mezopotámie. Tím odstartuje dlouholeté zvláštní přátelství. A mírně řečeno, Ali to nemá vůbec jednoduché. Impulzivního vládce si získá zlodějskou rybí polévkou.

Stačí osmažit kusy ryb, poté přidat petržel rajčata a sušené meruňky. Následně pánev zalít horkou vodou a dobrota je na světě! Husajnovi imponuje také to, že pokrm pochází z jeho rodné oblasti.

Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Husajn sice nedá dopustit na tradiční pokrmy, často ale sahá také po sladkých limonádách. (Government photos / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

50 dinárů v mínusu

Služba pro diktátora není zalitá sluncem. Ali sice často dostává odměnu v podobě 50 dinárů (irácká měna), což je koncem 80. let týdenní mzda. Zároveň když něco přesolí, Husajn ho stejnou částkou trestá.

Hlava Iráku má slabost pro produkty ze západu, zcela propadá Tabascu, které dává téměř do všeho. „Jednou připravoval špízy, lidé počali hrozně kašlat a slzet,“ popisuje Ali zážitky s bláznivým diktátorem.

Tehdy ho podezřívá, že chce osazenstvo otrávit, následně zjistí, že jen do jídla přidal celou lahvičku pálivé omáčky! Sklony k nezdravému jídlu mu vydrží až do posledních dnů života.

Tehdy se ukrývá před postupujícím americkým komandem, při té příležitosti přežívá jen za pomoci párků v rohlíku a tyčinkách Bounty a Mars. Dobroty splachuje lahodnou citronovou limonádou 7 Up. Po odhalení končí Husajn na šibenici.

Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Ani konec iráckého gurmána nepatří mezi nejšťastnější, protože ho dopadnou a popraví američtí vojáci. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
reklama
Související články
Zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
reklama
zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
Ceněná lahůdka: Kilo čokolády mělo za války cenu zlata
Když se do Evropy na počátku 16. století dostane čokoláda, chvíli trvá, než se prosadí. Potom ale získává velkou oblibu. Středoamerické civilizace jako Mayové nebo Aztékové skutečně používali kakaové boby, tedy surovinu pro výrobu čokolády, jako platidlo. Dokonce jím mezi sebou platili po velmi dlouhou dobu, přibližně od 7. až do 16. století. Například 30 […]
Plán, který nevyjde, se změní v zázrak
Z jaké výšky se dá spadnout a přežít? Všude se můžete dočíst, že pokud člověk padá volným pádem z výšky větší než 350 metrů, narazí do země rychlostí 200 km/h. Takže pokud nad sebou dotyčný nemá otevřený padák, je jisté, že pád z výšky větší než 350 metrů znamená smrt. Tedy skoro jisté. Existují totiž […]
reklama
svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec