Už po desetiletí probíhají výzkumy zaměřené na to, zda a jakým způsobem vnímají a cítí rostliny. Nyní se objevily nové poznatky izraelské studie, které naznačují, že jsou možná citlivější, než jsme si mysleli.
Podle studie dokážou rostliny nejen cítit, ale mohou být také vystresované a dokonce prý v nouzi i volají o pomoc. Tento „křik“ se může nést až na vzdálenost jednoho metru – zní prý trochu jako praskající bublinková fólie.
Tyto zvuky, které lidské ucho nedokáže zachytit, mají být rostlinami vydávány v okamžiku, kdy jsou rostliny vystavené dehydrataci nebo když jsou nějakým způsobem poškozovány. „Zachytit je patrně dokáže hmyz, někteří savci a možná i jiné rostliny.
Dokonce i na tichém poli zní ve skutečnosti zvuky, které neslyšíme – a tyto zvuky nesou informace,“ vysvětluje vedoucí autorka práce Lilach Hadanyová, evoluční bioložka a teoretička na univerzitě v Tel Avivu.
Jak to pomůže?
Že rostliny šíří ultrazvukové vibrace není novinkou – podařilo se to zjistit už dříve. Až nyní se však potvrdilo, že se tyto zvuky šíří vzduchem a že může jít o poměrně častou formu komunikace mezi různými druhy v přírodě.
„Rostliny neustále interagují s hmyzem a dalšími živočichy a mnoho z těchto organismů používá ke komunikaci zvuk, takže by pro rostliny bylo velmi suboptimální, kdyby zvuk vůbec nepoužívaly,“ dodává Hadanyová.
Její tým přitom zkoumal především zvuky vydávané rajčaty a tabákem. A zatímco existence zvuků se povedlo potvrdit, není stále jasné, jakým způsobem vlastně vznikají. Jedna z teorií říká, že jde o praskání vzduchových bublin v cévním systému rostliny.
Autoři věří, že by zvukové záznamy rostlin mohly časem sloužit třeba v zemědělství při sledování stavu hydratace plodin.