Rozječí se výkonem 18 wattů a 400 000 otáčkami za minutu. Zvuk trhá uši a násadka drtí kaz za vydatného chlazení. Zubaři vrtají kazy už 145 let, ale brzy přijde doba, kdy se vrtačky „pověsí na hřebík“.
Po světě běhá přes 7 miliard lidí, z nichž 90 procent má zuby. To je plus minus nějakých 150 miliard zubů a každému zvlášť hrozí narušení zubní skloviny infekčním onemocněním. Tedy zubním kazem.
Jde o působení bakterií na povrchovou vrstvu zubu, které rozkládají cukry na zkvasitelné sacharidy, jež tvoří organické kyseliny.
Proces demineralizace (odvápňují skloviny) začíná, jakmile kyseliny sníží pH biofilmu na méně než 5,5. Dojde ke ztrátě iontů včetně vápníku a fosfátů z povrchových a podpovrchových vrstev skloviny. Nejdřív se vytvoří léze v podobě bílé skvrny a pak kaz.
Už v roce 1871 objeví Američan James B. Morrison fenomén zubní vrtačky. Kaz je nutné odvrtat, vyčistit a vzniklou díry po vrtání vyplnit.
Přitom existuje mnohem elegantnější způsob. Po demineralizaci může nastat remineralizace, protože zubní sklovina je samoregenerační. Dokáže se sama obnovovat a lepit díry pomocí vápníku a fosfátů, ale funguje to jenom v nepatrném měřítku.
Větší díra v zubu – ani s nejlepší pastou na světě – se sama nikdy nezaplní. Vlastně až do teď…
Vědci z King‘s College v Londýně vyvinuli postupy, během kterých umějí zacelit zub přirozenou výplní bez vrtání, plombování a bolesti. Je to technika zpětné mineralizace zubu pomocí elektrického proudu.
Společnost Reminova proces nazývá „elektricky akcelerovaná a vylepšená remineralizace“ (EAER) a měla by být na trhu za pár let! Je to vlastně jednoduché. Zubař si připraví roztok potřebných látek. Nejsou potřeba injekce proti bolesti ani vrták.
Pomocí slabého elektrického proudu, který není cítit, se přenesou částečky roztoku do postiženého místa, čímž se zaplní díra novou zubní sklovinou. Zub se při obnově zároveň zbaví všech organických materiálů.
Výplň se přirozeně propojí a sroste s okolní sklovinou. Navíc podle profesora Niggela B. Pittse, který je pod technologií podepsaný, má být jeho použití levnější než běžná léčba kazu s výplní, která přijde na nějakých 1 000 korun.