„Pozoruhodné,“ špitne užasle Marie Terezie když jí její manžel František Štěpán Lotrinský 31. července 1752 pyšně ukazuje dárek, který pro ni přichystal.
Ve vídeňském Schönbrunnu, přímo kolem pavilonku, kde císařovna s oblibou snídá, nechal vybudovat zvěřinec.
Exotické šelmy, které tvoří sbírku, odchytili lovci na výpravách do Ameriky a Afriky. Od pavilonku směřují cesty do různých světových stran, kolem nich se nachází třináct výběhů.
Pavilonek s výběhy
„Původní část se zachovala dodnes. Tvoří ji malý pavilonek, odkud je možné vidět všechny výběhy, které jsou postaveny vějířovitě kolem.
Toto schéma bylo použito v mnoha tehdejších menažériích po celé Evropě,“ píše o podobě vídeňské Zoo současný český autor Milan Kořínek.
Výsada jenom pro rodinu
Císařský pár z pavilonku při jídle pozoruje zvířata, roku 1770 je nadchnou zvláště nové přírůstky v podobě indických slonů. Dlouho ale zůstává výsada těšit se z přítomnosti lvů a dalších tvorů jenom panovnické rodině a jejím hostům.
Nemusejí nic platit
Teprve v roce 1779, na sklonku panování Marie Terezie, sem mohou každou neděli nahlédnout i zvědaví měšťané.
Podmínkou ovšem je, že musí jít o „řádně oblečené osoby“. Natěšení lidé hned využívají příležitosti a dveře se v Zoo skutečně netrhnou, protože za návštěvu nemusí nikdo nic platit.