Skip to content

Dno Pacifiku se ochlazuje: Nedosáhne tam prý ani globální oteplování

I se stále aktuálnější hrozbou globálního oteplování v zádech přicházejí vědci z Harvardské univerzity z hloubky Pacifického oceánu se zajímavým objevem. Zatímco se svrchní vrstvy vody Pacifiku pomalu oteplují, masa vody u dna se ve dvacátém století ochladila.

Důvodem tohoto jevu je pomalá cirkulace vody. Ta se z povrchu do spodních vrstev oceánu dostává opravdu velmi pomalu. Ochlazení, kterým si v tomto století spodní vody prošly, má totiž na svědomí malá doba ledová, a ta na zemském povrchu proběhla před přibližně sedmi sty lety.

“Voda na dně Pacifiku se tak dlouho nedostala vzhůru a je tak stará, že si ve své teplotě ještě stále pamatuje události, které se udály před sedmi sty lety, kdy Evrop zasáhly jedny z nejchladnějších zim v historii,” vysvětlil jeden z autorů studie Jake Gebbie.

Během dvacátého století se podle něj voda držící se při dnu Pacifického oceánu ochladila o necelý jeden stupeň Celsia. I přes to, jak zajímavý objev to je, není bohužel možnost, že by nabízel pomoc v řešení problémů spojených s globálním oteplováním.

Foto: worldatlas.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …