Domů     Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
7.12.2023

Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem?

Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující, to tak nějak, minimálně podvědomě, tuší každý z nás. Věděli jste ale, že zabít vás může i obyčejné sezení?

Ano, pokud jím trávíte dlouhé hodiny denně, což v éře počítačů, televize a ježdění autem dělá většina z nás. Sezení je přitom pro páteř tou nejnamáhavější činností, na kterou navíc není naše tělo stavěno. Naši předci trávili čas prací na poli či v lese a chůzí na dlouhé vzdálenosti.

Dlouhé sezení je nebezpečné. Spočítejte si jen dobu, kterou prosedíte před počítačem. FOTO: pxfuel
Dlouhé sezení je nebezpečné. Spočítejte si jen dobu, kterou prosedíte před počítačem. FOTO: pxfuel

Trpí páteř, svaly, dýchání i trávení

Moderní společností oblíbený sedavý způsob života je přitom nebezpečný hned ze dvou důvodů.

Za prvé, vsedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné poloze, což zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, a dokonce vede k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.

Za druhé, při dlouhodobém sezení je kvůli nečinnosti narušen oběhový systém, dýchaní i trávení, což může mít za následek řadu komplikovaných zdravotních problémů.

Žádné odbourávání tuku a hrozba cukrovky

Průzkum americké společnosti Medical Billing & Coding dokazuje, že dlouhodobé sezení poškozuje zdraví. Tělo se během něj prakticky nehýbe, takže dochází k minimálnímu spalování tuků. Navíc se sníží produkce enzymu odbourávajícího tuk – lipázy – až o 90 %.

Svaly bez pohybu nereagují tak rychle na inzulin, jako když jsou namáhány, takže při sezení slinivka produkuje více tohoto hormonu, než kolik ho tělo potřebuje, což zvyšuje riziko rozvoje diabetu II. typu až o 24 %.

Sezením trpí především naše páteř. Překvapivě to ale není to jediné. FOTO: pxfuel
Sezením trpí především naše páteř. Překvapivě to ale není to jediné. FOTO: pxfuel

O 93 % vyšší riziko krevních sraženin

A to stále ještě není vše – při dlouhém sezení se v těle zvyšuje krevní tlak i hladina cholesterolu, takže je daný jedinec náchylnější k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Podle odborníků zvyšuje sedavé zaměstnání riziko hluboké žilní trombózy až o 93 %, hromadění krve v nohou vede rovněž ke vzniku křečových žil a otokům kotníků.

Mnoho hodin strávených sezením také oslabuje imunitní systém člověka, což může následně vést až k rozvoji rakoviny.

Navíc, když se člověk nehýbe, nedochází k okysličování krve, která proudí do mozku, takže se při dlouhém sezení zpomaluje nejen tělo, ale i váš duševní výkon.

Poškození plotének i osteoporóza

Při sezení jsou rovněž stlačovány meziobratlové ploténky, které kvůli tomu vysychají a postupně tvrdnou, což vede ke ztrátě jejich tlumicí funkce. Následně se objeví bolesti zad jakožto příznak poškozené páteře.

Nedostatek pohybu rovněž znamená, že nedochází ke stimulaci kostí, které jsou pak řidší a slabší a rozvíjí se osteoporóza. Při sezení se také zkracují šikmé břišní svaly, při doprovodném hrbení se i přímé břišní svaly a svaly hýžďové.

Salát k obědu to nespraví

Možná trávíte sezením dlouhé hodiny, ale uklidňujete se tím, že si po práci jdete na hodinku zacvičit. Máte pak pocit, že tím negativní dopady dlouhodobého sezení kompenzujete. Podle odborníků to bohužel není pravda.

Situaci přirovnávají k tomu, když si kuřák místo guláše dopřeje k obědu salát. Prospěje tím sice svému zdraví, ale množství dehtu usazeného na plicích tím nijak neovlivní.

Zdravé stravování nebo občasné cvičení vám s tímto problémem nepomůže. FOTO: pxfuel
Zdravé stravování nebo občasné cvičení vám s tímto problémem nepomůže. FOTO: pxfuel

Otisk židle všude s sebou

Podle amerického fyzioterapeuta Kellyho Starretta navíc většina zaměstnanců sedí u stolu se zakulacenými zády, rameny vtočenými dovnitř a hlavou visící v prostoru před tělem, kterou nazývá „otiskem židle“, jenž na tělo působí jako sádra.

Tento otisk si podle něj odnášíme s sebou i dlouho poté, co vstaneme a jdeme domů. Jak říká: „Tělo se adaptuje na pozici, v níž tráví nejvíc času.“ Důsledkem jsou bolesti zad, migrény, poruchy soustředění, a dokonce i potíže s polykáním a zácpa.

Stání u počítače vás nespasí

Jak z toho ven? Dříve se zaměstnancům, kteří trávili hodiny sezením u počítače, doporučovalo, aby co půl hodiny prostřídali sed stáním.

Jenže od toho se nyní spíše upouští, protože se zjistilo, že ani při stání nedochází k výraznému úbytku kalorii, zato vede k bolesti zad v oblasti beder a k otokům a bolestem nohou. Existuje tedy vůbec nějaké řešení?

Podle výzkumnice NASA Joan Vernikos, která provedla výzkum, z jehož závěrů vyplývá, že dlouhé sezení má na tělo stejně neblahý vliv jako stav beztíže, jen pomalejší, nejvíce pomáhá co nejčastější změna polohy těla.

U počítače se snažte se nehrbit a občas se projděte. FOTO: pxfuel
U počítače se snažte se nehrbit a občas se projděte. FOTO: pxfuel

Řešení existuje!

Sama k tomu říká: „Klíčem ke zdraví jsou neustálé drobné pohyby. Záleží na tom, že se postavíte, a ne na tom, jak dlouho budete stát.“ Doporučuje třeba používat malou skleničku na vodu, která vás bude nutit neustále odbíhat ke kohoutku.

Jiní odborníci pak doporučují si na telefonu nařídit upozornění po třiceti minutách a prostřídat sezení dvouminutovým pohybem (chůzí, ideálně do schodů, dřepy a podobně). Podle studie amerických vědců by k tomu mělo docházet už každých 15 minut.

Ve volnu rozhodně neseďte

I pro ty, kteří v práci zkrátka sedět musí, například řidiči autobusů, mají odborníci radu. Fyzioterapeut Kelly Starrett doporučuje minimalizovat sezení ve volném čase, případně alespoň volit zdravější variantu, než je křeslo a židle.

Například relaxační polohu v pololeže, která nezatěžuje páteř a nesvírá kyčle pravým úhlem, anebo sezení v meditační poloze na zemi se zkříženýma nohama.

Foto: viz popisky
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Lifestyle
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Lifestyle
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
reklama
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz