Domů     Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
7.12.2023

Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem?

Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující, to tak nějak, minimálně podvědomě, tuší každý z nás. Věděli jste ale, že zabít vás může i obyčejné sezení?

Ano, pokud jím trávíte dlouhé hodiny denně, což v éře počítačů, televize a ježdění autem dělá většina z nás. Sezení je přitom pro páteř tou nejnamáhavější činností, na kterou navíc není naše tělo stavěno. Naši předci trávili čas prací na poli či v lese a chůzí na dlouhé vzdálenosti.

Dlouhé sezení je nebezpečné. Spočítejte si jen dobu, kterou prosedíte před počítačem. FOTO: pxfuel
Dlouhé sezení je nebezpečné. Spočítejte si jen dobu, kterou prosedíte před počítačem. FOTO: pxfuel

Trpí páteř, svaly, dýchání i trávení

Moderní společností oblíbený sedavý způsob života je přitom nebezpečný hned ze dvou důvodů.

Za prvé, vsedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné poloze, což zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, a dokonce vede k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.

Za druhé, při dlouhodobém sezení je kvůli nečinnosti narušen oběhový systém, dýchaní i trávení, což může mít za následek řadu komplikovaných zdravotních problémů.

Žádné odbourávání tuku a hrozba cukrovky

Průzkum americké společnosti Medical Billing & Coding dokazuje, že dlouhodobé sezení poškozuje zdraví. Tělo se během něj prakticky nehýbe, takže dochází k minimálnímu spalování tuků. Navíc se sníží produkce enzymu odbourávajícího tuk – lipázy – až o 90 %.

Svaly bez pohybu nereagují tak rychle na inzulin, jako když jsou namáhány, takže při sezení slinivka produkuje více tohoto hormonu, než kolik ho tělo potřebuje, což zvyšuje riziko rozvoje diabetu II. typu až o 24 %.

Sezením trpí především naše páteř. Překvapivě to ale není to jediné. FOTO: pxfuel
Sezením trpí především naše páteř. Překvapivě to ale není to jediné. FOTO: pxfuel

O 93 % vyšší riziko krevních sraženin

A to stále ještě není vše – při dlouhém sezení se v těle zvyšuje krevní tlak i hladina cholesterolu, takže je daný jedinec náchylnější k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Podle odborníků zvyšuje sedavé zaměstnání riziko hluboké žilní trombózy až o 93 %, hromadění krve v nohou vede rovněž ke vzniku křečových žil a otokům kotníků.

Mnoho hodin strávených sezením také oslabuje imunitní systém člověka, což může následně vést až k rozvoji rakoviny.

Navíc, když se člověk nehýbe, nedochází k okysličování krve, která proudí do mozku, takže se při dlouhém sezení zpomaluje nejen tělo, ale i váš duševní výkon.

Poškození plotének i osteoporóza

Při sezení jsou rovněž stlačovány meziobratlové ploténky, které kvůli tomu vysychají a postupně tvrdnou, což vede ke ztrátě jejich tlumicí funkce. Následně se objeví bolesti zad jakožto příznak poškozené páteře.

Nedostatek pohybu rovněž znamená, že nedochází ke stimulaci kostí, které jsou pak řidší a slabší a rozvíjí se osteoporóza. Při sezení se také zkracují šikmé břišní svaly, při doprovodném hrbení se i přímé břišní svaly a svaly hýžďové.

Salát k obědu to nespraví

Možná trávíte sezením dlouhé hodiny, ale uklidňujete se tím, že si po práci jdete na hodinku zacvičit. Máte pak pocit, že tím negativní dopady dlouhodobého sezení kompenzujete. Podle odborníků to bohužel není pravda.

Situaci přirovnávají k tomu, když si kuřák místo guláše dopřeje k obědu salát. Prospěje tím sice svému zdraví, ale množství dehtu usazeného na plicích tím nijak neovlivní.

Zdravé stravování nebo občasné cvičení vám s tímto problémem nepomůže. FOTO: pxfuel
Zdravé stravování nebo občasné cvičení vám s tímto problémem nepomůže. FOTO: pxfuel

Otisk židle všude s sebou

Podle amerického fyzioterapeuta Kellyho Starretta navíc většina zaměstnanců sedí u stolu se zakulacenými zády, rameny vtočenými dovnitř a hlavou visící v prostoru před tělem, kterou nazývá „otiskem židle“, jenž na tělo působí jako sádra.

Tento otisk si podle něj odnášíme s sebou i dlouho poté, co vstaneme a jdeme domů. Jak říká: „Tělo se adaptuje na pozici, v níž tráví nejvíc času.“ Důsledkem jsou bolesti zad, migrény, poruchy soustředění, a dokonce i potíže s polykáním a zácpa.

Stání u počítače vás nespasí

Jak z toho ven? Dříve se zaměstnancům, kteří trávili hodiny sezením u počítače, doporučovalo, aby co půl hodiny prostřídali sed stáním.

Jenže od toho se nyní spíše upouští, protože se zjistilo, že ani při stání nedochází k výraznému úbytku kalorii, zato vede k bolesti zad v oblasti beder a k otokům a bolestem nohou. Existuje tedy vůbec nějaké řešení?

Podle výzkumnice NASA Joan Vernikos, která provedla výzkum, z jehož závěrů vyplývá, že dlouhé sezení má na tělo stejně neblahý vliv jako stav beztíže, jen pomalejší, nejvíce pomáhá co nejčastější změna polohy těla.

U počítače se snažte se nehrbit a občas se projděte. FOTO: pxfuel
U počítače se snažte se nehrbit a občas se projděte. FOTO: pxfuel

Řešení existuje!

Sama k tomu říká: „Klíčem ke zdraví jsou neustálé drobné pohyby. Záleží na tom, že se postavíte, a ne na tom, jak dlouho budete stát.“ Doporučuje třeba používat malou skleničku na vodu, která vás bude nutit neustále odbíhat ke kohoutku.

Jiní odborníci pak doporučují si na telefonu nařídit upozornění po třiceti minutách a prostřídat sezení dvouminutovým pohybem (chůzí, ideálně do schodů, dřepy a podobně). Podle studie amerických vědců by k tomu mělo docházet už každých 15 minut.

Ve volnu rozhodně neseďte

I pro ty, kteří v práci zkrátka sedět musí, například řidiči autobusů, mají odborníci radu. Fyzioterapeut Kelly Starrett doporučuje minimalizovat sezení ve volném čase, případně alespoň volit zdravější variantu, než je křeslo a židle.

Například relaxační polohu v pololeže, která nezatěžuje páteř a nesvírá kyčle pravým úhlem, anebo sezení v meditační poloze na zemi se zkříženýma nohama.

Foto: viz popisky
Související články
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop