Domů     Mlčení jehňátek Garyho Heidnika: Na dně temné jámy
Mlčení jehňátek Garyho Heidnika: Na dně temné jámy
8.12.2023

Žena se brání marně. Volání o pomoc se doneslo jen ke krutém vězniteli. Hodí ji do mělké prohlubně, kterou zakryje dřevěnou deskou. Zbitá a téměř nahá leží na zmrzlé zemi a ztěžka dýchá. Myslí na rodinu. Na sváteční večeři, kterou nestihla koupit. A na to, že brzy zemře.

Nelidská krutost. Tato dvě slova se v dějinách zločinu vyskytují až příliš často. V případě brutálního násilníka a vraha Garyho Heidnika jsou rozhodně více než přiléhavá.

V jeho děsivém domě ve Filadelfii v americkém státě Pensylvánie se totiž odehrají věci, na které jsou zvyklí asi jen fanoušci těch nejdrsnějších kriminálek a hororů. Jeho příběh se koneckonců částečně odráží v postavě krutého zabijáka z filmu Mlčení jehňátek.

Gary Heidnik je jedním z těch vrahů, kteří mohli být dopadeni mnohem dříve, než se ve skutečnosti stalo. FOTO: Philadelphia Police Department/Creative Commons/Fair Use
Gary Heidnik je jedním z těch vrahů, kteří mohli být dopadeni mnohem dříve, než se ve skutečnosti stalo. FOTO: Philadelphia Police Department/Creative Commons/Fair Use

Skončí v náruči armády

Heidnik se narodí v době, kdy ve světě zuří 2. světová válka, a to 22. listopadu 1943. Na předměstí Clevelandu ve státě Ohio ale bojová vřava nikdy nedosáhne.

Jako většina jeho vrstevníků studuje na místní škole, později ale přestoupí na Vojenskou akademii ve Stauntonu ve Virginii. Ani tady nevydrží. Po dvou letech si sbalí kufry a dá přísnému režimu sbohem.

Další pokus o vzdělání dopadne navzdory jeho poměrně vysoké inteligenci stejně bídně. Nakonec nastoupí do armády, která má náruč otevřenou takřka pro každého. Slouží jako zdravotník asi 14 měsíců, až do roku 1962, kdy je se ctí propuštěn. Jeho zdravotní záznamy to vysvětlují schizoidní poruchou osobnosti.

Na nájemníka vytáhne pistoli

Když je Heidnikovi 27 let, zemře mu matka Ellen. O něco později se problematický mladík dostane do konfliktů se zákonem. V roce 1976 je obviněn z napadení a z nošení neregistrované střelné zbraně poté, co zaútočí na nájemce ve svém domě.

To je ale jen slabý odvar proti otřesným zvěrstvům, kterých se má teprve dopustit. Žádná z jeho budoucích obětí si ani v nejčernějších nočních můrách nedokáže představit, jaké hrůzy ji čekají.

První trest si rychle odpyká

Prvním cílem násilníkových odporných choutek se stane duševně nemocná sestra jeho tehdejší přítelkyně Alberta Davidsonová. V roce 1978 ji vyzvedne z psychiatrické léčebny.

„Ničeho se neboj, vezmu tě domů,“ slibuje jí s krutostí vepsanou ve tváři. Přechod do reálného světa se promění ve skutečné peklo. Zavře ji do komory v suterénu a sexuálně ji zneužije. Muži zákona ho brzy dopadnou. Už v listopadu téhož roku skončí před soudem.

Obvinění, která se mu sesypou na hlavu, zahrnují mimo jiné únos, znásilnění nebo nezákonné zadržování. Nakonec si odpyká pouhé 3 roky v psychiatrickém zařízení. V dubnu 1983 se vrací na svobodu.

Nucený pobyt ve specializovaném ústavu pro duševně choré na jeho temných pudech změní pramálo.

Jeho první ženou se stane Betty Davis. Netuší, koho si vzala za muže. FOTO: Getty Images
Jeho první ženou se stane Betty Davis. Netuší, koho si vzala za muže. FOTO: Getty Images

Znásilní i vlastní manželku

V září 1985 za ním přijede jeho budoucí žena Betty Distová, a to až z Filipín. Pár dlouho neotálí a už na začátku října 1985 se koná svatba. Překvapená Asiatka brzy pochopí, co je její manžel ve skutečnosti zač.

„Co se to tady děje?“ vykřikne, když ho načapá v posteli se třemi dalšími ženami. Jenže on není typ, který by se omlouval. Místo toho Betty donutí, aby se do sexuálních hrátek zapojila. Poté, co ji opakovaně znásilní, ho definitivně opustí.

Kolik zla ještě napáchá?

Z krátkého svazku zůstane ženě syn, který se narodí až po rozvodu. Heidnik se o něj nikdy zajímat nebude. V roce 1986 je násilník obviněn kvůli zločinům, kterých se dopustil na své manželce.

Představitelé zákona ale případ pošlou k ledu, když se Betty nedostaví k předběžnému slyšení. Heidnik je stále volný. Od listopadu 1986 doplatí na jeho svobodu celkem 6 příslušnic něžného pohlaví.

Bití a mučení je na denním pořádku

Násilník unese a uvězní ženy ve sklepě domu s číslem 3520 ve filadelfské ulici North Marshall Street. Vykope jámu hlubokou asi 120 centimetrů a překryje ji dřevěnou deskou a těžkými váhami.

Je určena pro zajatkyně, které by se nechovaly úplně podle jeho představ. Své oběti brutálně znásilňuje, buď samostatně, nebo ve skupinách. Také je bije a různými způsoby mučí.

V tomto domě se odehrávaly nepředstavitelné hrůzy. FOTO: Getty Images
V tomto domě se odehrávaly nepředstavitelné hrůzy. FOTO: Getty Images

Zlo se skrývá za modrýma očima

Jako první mu padne do rukou 25letá Josefina Riveraová. Ta se 26. listopadu 1986 vydá do ulic Filadelfie, aby si prostitucí vydělala nějaký ten dolar. Nemá právě dobrou náladu, protože se pohádala svým přítelem.

Chce koupit večeři na Den díkuvzdání pro svoji rodinu. Zoufalým pohledem sleduje každé auto, které projíždí kolem. Je sychravo, zima jí snadno zalézá pod sporé oblečení a prokousává se až do morku kostí. Konečně někdo zastaví.

Sklo sjede dolů a v okénku se objeví vousatý obličej. „Tak za kolik?“ zeptá se muž. Ona mu sdělí cenu a nastoupí. „Já jsem Gary,“ představí se. Pozoruje jeho chladné modré oči. Na tuhle noc už nikdy nezapomene.

Můžu tě zbít kusem dřeva

Heidnik si mladou ženu odveze domů. Po souloži ji ale odejít nenechá. Začne ji škrtit. „Nech mě. Udělám, cokoli budeš chtít,“ sípe Josefina. V tu chvíli netuší, co všechno to bude obnášet. Jen v lehké blůze ji muž odvede do suterénu, kde ji spoutá.

Ona se chvěje zimou. Její protesty odbude násilník výhrůžkami: „Buď zticha. Můžu tě tady na místě zbít kusem dřeva.“ Nezbývá jí než se podvolit.

Chci tady velkou rodinu

„Chci sem dostat deset žen a všechny oplodnit. Získám tak velkou rodinu,“ odkryje v jednu chvíli věznitel své obludné plány. Josefina na vlastní oči sleduje, jak pokračuje v rozšiřování podivné jámy. Děsí se myšlenky, že by v ní mohla skončit.

Poté, co se snaží volat o pomoc, se však tato hrůzná představa stane skutečností. Na její zoufalé prosby reaguje totiž jenom Heidnik. Surovým způsobem ji umlčí a hodí ji do mělkého „hrobu“.

Případ se stal inspirací pro hororový thriller Mlčení jehňátek v hlavní roli s Anthonym Hopkinsem. FOTO: pxfuel
Případ se stal inspirací pro hororový thriller Mlčení jehňátek v hlavní roli s Anthonym Hopkinsem. FOTO: pxfuel

Představím ti svoje přítelkyně

V prosinci 1986 rozšíří bestiální agresor skupinu svých zajatkyň o Sandru Lindsayovou (24) a Lisu Thomasovou (19). Tu se mu podaří oklamat a dostat k sobě těsně před Vánocemi. Zdroguje ji a pak s ní má pohlavní styk.

Když se dívka probere, chce po něm, aby ji odvezl. To ale do jeho obludných plánů ani trochu nezapadá. Zavleče ji do sklepa. „Jen pojď se mnou, představím ti svoje přítelkyně,“ zasyčí jí do ucha.

V přítmí studené místnosti prolezlé vlhkostí odkryje jámu, ve které leží dvě zkroucené postavy. Horor pokračuje dál.

Tohle není obyčejné žrádlo pro psy!

V lednu 1987 pohltí temné podsvětí 23letou Deborah Dudleyovou a 18letou Jacqueline Askinsovou. V únoru téhož roku zemře na následky otřesného zacházení Sandra. Šílený násilník ji za trest pověsil do okovů spuštěných ze stropu.

Pak ji přemístil do díry. Když jí později kontroloval pulz, zjistil, že její tepny už do srdce žádnou krev nepumpují. S odstraněním těla si vrah poradí způsobem, ze kterého se zvedá žaludek.

Rozřeže ho a částečně rozmixuje do psího krmiva, které dává ostatním ženám. Nohy a ruce strčí do mrazáku a označí je jako „žrádlo pro psy“. Žebra upeče v troubě a hlavu ponoří do vroucí vody v hrnci na sporáku.

Zabijí elektrickým proudem

Další žena, která nevyvázne živá, bude mít na náhrobku napsané jméno Deborah Dudleyová. Dívka už od chvíle, kdy ji Heidnik uvěznil, dává průchod své bojovné povaze. Neustále vyvolává rozbroje a rozhodně nemá v úmyslu se krutému násilníkovi podvolit.

Poštve tak proti sobě i zbylé zajatkyně. „Když něco provedeš, potrestá nejenom tebe, ale nás všechny,“ vyčítají jí. Heidnik ji nakonec zabije elektrickým proudem, když leží v jámě naplněné vodou.

Josefina, Agnes, Sandy, Jacqueline, Deborah, Lisa. Nešťastné oběti šíleného zvrhlíka. FOTO: Getty Images
Josefina, Agnes, Sandy, Jacqueline, Deborah, Lisa. Nešťastné oběti šíleného zvrhlíka. FOTO: Getty Images

Můžu ti přivést někoho nového

Zrůdné řádění trvá až do března 1987. „Pusť mě, přivedu ti nějaké nové holky,“ slibuje Josefina, která si postupem času vybudovala výsadní postavení. Heidnik jí uvěří. Jenže ona se k ničemu takovému rozhodně nechystá.

Právě naopak, okamžitě se obrátí na strážce pořádku. Ti neváhají ani minutu a krutého násilníka zadrží v autě na blízké čerpací stanici. Předtím stihne Heidnik unést 24letou Agnes Adamsovou, ta je ale ještě ve stejný den zachráněna.

Už tam byly předtím!

„Ty ženské v tom domě byly, už když jsem se přistěhoval,“ lže monstrum od očí zástupcům justice, jakmile je postaven před soud. Něco takového mu ale někdo uvěří jen stěží.

„Tu první holku zabily ostatní, protože byla lesba,“ zkouší to také, ovšem bez kýženého úspěchu. V roce 1988 skončí v celé smrti. V lednu 1999 se sice pokusí o sebevraždu, jeho život se ale uzavře až po vpíchnutí smrtící injekce 6. července téhož roku.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších […]
Svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
reklama
zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
reklama
lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas