Domů     Dívky unesené Indiány: Zpátky do civilizace se jim vracet nechce!
Dívky unesené Indiány: Zpátky do civilizace se jim vracet nechce!
6.6.2023

„Vy zabít naše děti a dívky. Tak my teď vzít si ten váš!“ zasyčí lámanou angličtinou indiánský válečník do tváře poraženému osadníkovi a ukáže na plačící děti, které Indiáni vlečou pryč.

Je to život neustále jednou nohou na válečné stezce. Američtí osadníci zabírají půdu indiánským kmenům. Když se indiáni brání, trestají je krvavými nájezdy na jejich vesnice. Indiáni to samozřejmě nenechají bez odezvy.

Jako rukojmí i jako kompenzaci vlastních ztrát přitom unášejí děti osadníků. Některé po návratu mluví o divoších, vyskytnou se však i případy, kdy se unesené děti vrátit domů nechtějí a dokonce utíkají zpátky k Indiánům.

Tomuto fenoménu se věnuje i Benjamin Franklin, který konstatuje: „Jsou prostě znechuceny naším způsobem života.“

Mary Jemisonová prožije mezi indiány 78 let. (Harriet S. Caswell, volné dílo, commons.wikimedia)
Mary Jemisonová prožije mezi indiány 78 let. (Harriet S. Caswell, volné dílo, commons.wikimedia)

Postaví se za svůj kmen

Mary Jemisonová (1743-1833) má 12 let, když v době britsko-francouzské války její rodinu napadne a zajme skupina čtyř Francouzů a šesti indiánů z kmene Šavané. Nutí je pochodovat ostrým tempem.

„Indián s bičem často bil děti, aby držely tempo rychlého pochodu. Šli jsme až do tmy, bez jídla a kapky vody. Kdykoli malé děti plakaly a prosily o vodu, Indiáni je nutili pít moč.“ Další den je rozdělí.

Zatímco Mary musí pochodovat dál, její rodiče a sourozenci jsou zabiti. O jejich osudu nemusí Mary dlouho přemýšlet, ještě téhož večera totiž vidí válečníka, který z pytle vytáhne jejich zakrvácené skalpy.

„Matka měla zrzavé vlasy, snadno jsem poznala také vlasy otce a dětí. Bylo to strašné.“ Ona sama se nakonec dostane ke kmeni Seneků, kteří ji v krátkém obřadu přijmou za svou a přejmenují na Deh-he-wä-nis což znamená Hezká dívka.

Neodejde, i když může

Vyroste, provdá za válečníka z kmene Delavarů a přivede na svět syna, kterého pojmenuje po svém otci Thomas. Brzy sice ovdoví, ale znovu se provdá, za Seneku jménem Hiakatoo, se kterým má dalších šest dětí.

Přestože ne vše v jejím životě je idylické, kolem roku 1811 zemřou násilnou smrtí tři z jejích dětí, zůstane žít s indiány i poté, co má možnost se vrátit mezi „své“.

Naopak, za svůj kmen se postaví a coby velmi schopná vyjednávačka, vyjedná Senekům v rámci možností výhodné podmínky poté, co musejí podstoupit velkou část svého území nové vlně rozpínavých přistěhovalců.

Následuje Seneky i do rezervace u Buffalo Creek a prožije s nimi zbytek svého dlouhého života. Umírá 19. září 1833 ve věku 90 let. Její sochu dodnes najdete v Letchworthském státním parku.

Cynthia Ann Parkerová je osvobozena proti své vůli, a než aby opět žila mezi bílými, raději zemře. (volné dílo commons.wikimedia)
Cynthia Ann Parkerová je osvobozena proti své vůli, a než aby opět žila mezi bílými, raději zemře. (volné dílo commons.wikimedia)

Osvobozena proti své vůli

Cynthia Ann Parkerová (1827–1871) má devět let, když je 19. května 1836 komunita, do níž patří i její rodina, přepadena Komanči. Ti sice unesou několik dětí, ale většina z nich je po čase za výkupné propuštěna.

V zajetí zůstává pouze Cynthia, kterou adoptuje jedna z indiánských rodin.

U ní vyroste, provdá se za náčelníka Peta Nocona (asi 1820-1864), se kterým má tři děti a žije s ním ve šťastném manželství, o čemž svědčí i to, že si z lásky k ní Peta nikdy nevezme další ženu, i když jich jako náčelník může mít několik.

„Osvobozena“ je v prosinci 1860, kdy malý kmen napadne jednotka rangerů pod vedením Lawrence Sullivana Rosse (1838–1898). Během přepadení je Peta pravděpodobně zavražděn a Cynthia, která se ho pokoušela chránit, odvezena zpět k rodině.

Pro ni však Ross a jeho muži nejsou osvoboditelé. Jen vrazi, kteří zabili muže, kterého milovala. Nechce žít na farmě u svého bratra Silase a opakovaně se pokouší vrátit zpět ke „svým“ indiánům.

Nikdy se nepřizpůsobí, nikdy se nesmíří s tím, že nemůže uprchnout. Když navíc v lednu 1864 zemře její malá dcera Topusana (Květ prérie) na chřipku, začne odmítat jídlo. Než aby žila mezi bílými a bez dětí, raději zemře.

Dva roky utrpení

V sedmnácti letech je Rachel Plummerová (1819-1839) považována za dospělou. “Byla to rudovlasá kráska nevšední odvahy a inteligence,” popisuje ji později otec James Parker (1797–1864) ve své knize.

Žijí v pevnosti Fort Parker, kterou rozvětvená rodina postaví na území Komančů. Ti na pevnost zaútočí 19. května 1836, a přestože většině rodiny se podaří uniknout, těhotná Rachel i se svým dvouletým synkem Jamesem je zajata.

Stává se svědkem mučení a smrti prarodičů a pěti mužů, kteří z pevnosti kryli únik svých rodin. Je odloučena od synka a přijde i o druhé dítě. Krátce po porodu totiž indiáni usoudí, že je až úzkostně starostlivá a vyrvou jí ho z rukou.

„Přivázali ho na lano, a pak ho táhli za koněm přes kaktusy tam a zpátky tak dlouho, dokud nebylo křehké, drobné tělíčko mého synáčka doslova roztrhané na kusy,“ popisuje později ve své knize.

Body za odvahu

Zatímco ji otec zoufale hledá, prožívá Rachel mezi indiány další příkoří. Ženy, které na ni mají dohlížet, ji bijí a trápí natolik, že to jednou nevydrží, vzepře se a začne svou trýznitelku bít hlava nehlava.

„Čekala jsem, že mě zabijí a každou chvíli jsem čekala oštěp v zádech. Zdálo se však, že se válečníci dobře baví.“ Od té chvíle s ní dokonce začnou jednat jako rovný s rovným. Jak později pochopí, ukázala to, čeho si Komančové nejvíce cení. Odvahu.

V tu chvíli už se její zajetí blíží ke konci. Její otec, který ji od masakru stále hledá, ji konečně našel a dohodl se s Komanči na výkupném.

Cesta za svobodou je však ještě dlouhá a ona se s otcem a manželem shledá až 19. února 1838. Je zesláblá, nemocná, tělo samá jizva. Její příběh se stává senzací, když o svém zajetí napíše knihu.

Historiky je dnes považována za neocenitelný zdroj informací o životě a kultuře Komančů, než je zničily, nemoci, války, hlad a genocida. Sama Rachel však umírá coby dvacetiletá, necelý rok po své záchraně, vysílením z dalšího porodu. Už se nedozví, že její syn je z rukou Komančů vykoupen o tři roky později.

Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (Benjamin F. Powelson,volné dílo, commons.wikimedia)
Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (Benjamin F. Powelson,volné dílo, commons.wikimedia)

Dívka s tetováním

Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (1837–1903) díky fotografickému portrétu se smutným pohledem a výrazným tetováním na bradě, které si zajetí přinesla.

Vyrůstá v mormonské rodině, která je v roce 1851 cestou do Kalifornie napadena a pobita indiány, pravděpodobně z kmene Javapajů. Ji, tehdy čtrnáctiletou, a její sedmiletou sestru Mary Ann ušetří a odvlečou coby otrokyně.

Dřou u kmene téměř rok, než je únosci za koně, zeleninu přikrývky a další cetky prodají Mohavům. Ti je přijmou za své a na starost si je bere náčelník kmene Espianola se svou ženou Aespaneou.

Jako znamení, že jsou přijaty do kmene, jsou obě potetovány a brzy se asimilují. Ve druhé půli roku 1855 však prožívá kmen vinou katastrofálního sucha hlad, jehož obětí se stává i malá Mary Ann.

To už informace o bílé dívce žijící s Mohavy dorazí k úřadům, které vyšlou vyjednavače, jenž požaduje, aby kmen dívku vrátil. Což se také po dlouhém jednání stane.

Zpráva o jejím setkání s bratrem Lorencem, který jako zázrakem přežil přepadení rodiny, se stává senzací, o které píše tisk po celé zemi. Její kamarádka Susan Thompsonová však později prozradí, že Olive z návratu k západní civilizaci příliš radost neměla.

Foto: commons.wikimedia titulka: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Historie
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Historie
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Historie
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
reklama
svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem