Domů     Dívky unesené Indiány: Zpátky do civilizace se jim vracet nechce!
Dívky unesené Indiány: Zpátky do civilizace se jim vracet nechce!
6.6.2023

„Vy zabít naše děti a dívky. Tak my teď vzít si ten váš!“ zasyčí lámanou angličtinou indiánský válečník do tváře poraženému osadníkovi a ukáže na plačící děti, které Indiáni vlečou pryč.

Je to život neustále jednou nohou na válečné stezce. Američtí osadníci zabírají půdu indiánským kmenům. Když se indiáni brání, trestají je krvavými nájezdy na jejich vesnice. Indiáni to samozřejmě nenechají bez odezvy.

Jako rukojmí i jako kompenzaci vlastních ztrát přitom unášejí děti osadníků. Některé po návratu mluví o divoších, vyskytnou se však i případy, kdy se unesené děti vrátit domů nechtějí a dokonce utíkají zpátky k Indiánům.

Tomuto fenoménu se věnuje i Benjamin Franklin, který konstatuje: „Jsou prostě znechuceny naším způsobem života.“

Mary Jemisonová prožije mezi indiány 78 let. (Harriet S. Caswell, volné dílo, commons.wikimedia)
Mary Jemisonová prožije mezi indiány 78 let. (Harriet S. Caswell, volné dílo, commons.wikimedia)

Postaví se za svůj kmen

Mary Jemisonová (1743-1833) má 12 let, když v době britsko-francouzské války její rodinu napadne a zajme skupina čtyř Francouzů a šesti indiánů z kmene Šavané. Nutí je pochodovat ostrým tempem.

„Indián s bičem často bil děti, aby držely tempo rychlého pochodu. Šli jsme až do tmy, bez jídla a kapky vody. Kdykoli malé děti plakaly a prosily o vodu, Indiáni je nutili pít moč.“ Další den je rozdělí.

Zatímco Mary musí pochodovat dál, její rodiče a sourozenci jsou zabiti. O jejich osudu nemusí Mary dlouho přemýšlet, ještě téhož večera totiž vidí válečníka, který z pytle vytáhne jejich zakrvácené skalpy.

„Matka měla zrzavé vlasy, snadno jsem poznala také vlasy otce a dětí. Bylo to strašné.“ Ona sama se nakonec dostane ke kmeni Seneků, kteří ji v krátkém obřadu přijmou za svou a přejmenují na Deh-he-wä-nis což znamená Hezká dívka.

Neodejde, i když může

Vyroste, provdá za válečníka z kmene Delavarů a přivede na svět syna, kterého pojmenuje po svém otci Thomas. Brzy sice ovdoví, ale znovu se provdá, za Seneku jménem Hiakatoo, se kterým má dalších šest dětí.

Přestože ne vše v jejím životě je idylické, kolem roku 1811 zemřou násilnou smrtí tři z jejích dětí, zůstane žít s indiány i poté, co má možnost se vrátit mezi „své“.

Naopak, za svůj kmen se postaví a coby velmi schopná vyjednávačka, vyjedná Senekům v rámci možností výhodné podmínky poté, co musejí podstoupit velkou část svého území nové vlně rozpínavých přistěhovalců.

Následuje Seneky i do rezervace u Buffalo Creek a prožije s nimi zbytek svého dlouhého života. Umírá 19. září 1833 ve věku 90 let. Její sochu dodnes najdete v Letchworthském státním parku.

Cynthia Ann Parkerová je osvobozena proti své vůli, a než aby opět žila mezi bílými, raději zemře. (volné dílo commons.wikimedia)
Cynthia Ann Parkerová je osvobozena proti své vůli, a než aby opět žila mezi bílými, raději zemře. (volné dílo commons.wikimedia)

Osvobozena proti své vůli

Cynthia Ann Parkerová (1827–1871) má devět let, když je 19. května 1836 komunita, do níž patří i její rodina, přepadena Komanči. Ti sice unesou několik dětí, ale většina z nich je po čase za výkupné propuštěna.

V zajetí zůstává pouze Cynthia, kterou adoptuje jedna z indiánských rodin.

U ní vyroste, provdá se za náčelníka Peta Nocona (asi 1820-1864), se kterým má tři děti a žije s ním ve šťastném manželství, o čemž svědčí i to, že si z lásky k ní Peta nikdy nevezme další ženu, i když jich jako náčelník může mít několik.

„Osvobozena“ je v prosinci 1860, kdy malý kmen napadne jednotka rangerů pod vedením Lawrence Sullivana Rosse (1838–1898). Během přepadení je Peta pravděpodobně zavražděn a Cynthia, která se ho pokoušela chránit, odvezena zpět k rodině.

Pro ni však Ross a jeho muži nejsou osvoboditelé. Jen vrazi, kteří zabili muže, kterého milovala. Nechce žít na farmě u svého bratra Silase a opakovaně se pokouší vrátit zpět ke „svým“ indiánům.

Nikdy se nepřizpůsobí, nikdy se nesmíří s tím, že nemůže uprchnout. Když navíc v lednu 1864 zemře její malá dcera Topusana (Květ prérie) na chřipku, začne odmítat jídlo. Než aby žila mezi bílými a bez dětí, raději zemře.

Dva roky utrpení

V sedmnácti letech je Rachel Plummerová (1819-1839) považována za dospělou. “Byla to rudovlasá kráska nevšední odvahy a inteligence,” popisuje ji později otec James Parker (1797–1864) ve své knize.

Žijí v pevnosti Fort Parker, kterou rozvětvená rodina postaví na území Komančů. Ti na pevnost zaútočí 19. května 1836, a přestože většině rodiny se podaří uniknout, těhotná Rachel i se svým dvouletým synkem Jamesem je zajata.

Stává se svědkem mučení a smrti prarodičů a pěti mužů, kteří z pevnosti kryli únik svých rodin. Je odloučena od synka a přijde i o druhé dítě. Krátce po porodu totiž indiáni usoudí, že je až úzkostně starostlivá a vyrvou jí ho z rukou.

„Přivázali ho na lano, a pak ho táhli za koněm přes kaktusy tam a zpátky tak dlouho, dokud nebylo křehké, drobné tělíčko mého synáčka doslova roztrhané na kusy,“ popisuje později ve své knize.

Body za odvahu

Zatímco ji otec zoufale hledá, prožívá Rachel mezi indiány další příkoří. Ženy, které na ni mají dohlížet, ji bijí a trápí natolik, že to jednou nevydrží, vzepře se a začne svou trýznitelku bít hlava nehlava.

„Čekala jsem, že mě zabijí a každou chvíli jsem čekala oštěp v zádech. Zdálo se však, že se válečníci dobře baví.“ Od té chvíle s ní dokonce začnou jednat jako rovný s rovným. Jak později pochopí, ukázala to, čeho si Komančové nejvíce cení. Odvahu.

V tu chvíli už se její zajetí blíží ke konci. Její otec, který ji od masakru stále hledá, ji konečně našel a dohodl se s Komanči na výkupném.

Cesta za svobodou je však ještě dlouhá a ona se s otcem a manželem shledá až 19. února 1838. Je zesláblá, nemocná, tělo samá jizva. Její příběh se stává senzací, když o svém zajetí napíše knihu.

Historiky je dnes považována za neocenitelný zdroj informací o životě a kultuře Komančů, než je zničily, nemoci, války, hlad a genocida. Sama Rachel však umírá coby dvacetiletá, necelý rok po své záchraně, vysílením z dalšího porodu. Už se nedozví, že její syn je z rukou Komančů vykoupen o tři roky později.

Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (Benjamin F. Powelson,volné dílo, commons.wikimedia)
Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (Benjamin F. Powelson,volné dílo, commons.wikimedia)

Dívka s tetováním

Nejznámějším symbolem dívek unesených indiány je zřejmě Olive Oatmanová (1837–1903) díky fotografickému portrétu se smutným pohledem a výrazným tetováním na bradě, které si zajetí přinesla.

Vyrůstá v mormonské rodině, která je v roce 1851 cestou do Kalifornie napadena a pobita indiány, pravděpodobně z kmene Javapajů. Ji, tehdy čtrnáctiletou, a její sedmiletou sestru Mary Ann ušetří a odvlečou coby otrokyně.

Dřou u kmene téměř rok, než je únosci za koně, zeleninu přikrývky a další cetky prodají Mohavům. Ti je přijmou za své a na starost si je bere náčelník kmene Espianola se svou ženou Aespaneou.

Jako znamení, že jsou přijaty do kmene, jsou obě potetovány a brzy se asimilují. Ve druhé půli roku 1855 však prožívá kmen vinou katastrofálního sucha hlad, jehož obětí se stává i malá Mary Ann.

To už informace o bílé dívce žijící s Mohavy dorazí k úřadům, které vyšlou vyjednavače, jenž požaduje, aby kmen dívku vrátil. Což se také po dlouhém jednání stane.

Zpráva o jejím setkání s bratrem Lorencem, který jako zázrakem přežil přepadení rodiny, se stává senzací, o které píše tisk po celé zemi. Její kamarádka Susan Thompsonová však později prozradí, že Olive z návratu k západní civilizaci příliš radost neměla.

Foto: commons.wikimedia titulka: pxfuel
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
historie
Ludvík Jagellonský: Král dítě a jeho vláda na dálku
Dítě ve zlatem vyšívané peřince spokojeně žvatlá a natahuje ruky k hostům. „Ještě neumí řádně mluvit, a už mu vstavujeme na hlavu korunu,“ stěžují si současníci, pro které je k neuvěření, že droboučký princ se dnes stal králem. Otázka za milion, na niž by všichni, zejména stárnoucí a nemocný král Vladislav Jagellonský (1456–1516), chtěli znát odpověď. Porodí mu […]
Bratři, jak se patří: Život Cyrila a Metoděje je plný zvratů!
Ušli spolu stovky kilometrů, ale až v Římě se stav jednoho z nich výrazně zhorší. Propadlé tváře a těžký dech dává na vědomí, že nemocný trpí tuberkulózou. Cestování nepřichází v úvahu, dokončení započaté práce tak leží na starším z bratrů! Do historie se ale zapíší oba. Pátého července si Česko připomíná příchod Cyrila (826-869) a Metoděje (815-885). V datu má […]
Tajemný letohrádek Hvězda: Kráčí kolem něj historie a ukrývá recept na věčný život!
S mírnou nadsázkou by stačilo otevřít okno, vyklonit se a sledovat, co se děje nedaleko. Dvouhodinová bitva rozhoduje o osudu českého národa na stovky let. Letohrádek vyvázne, ale ani jeho osud neušetří. Příběh stavby, která trůní uprostřed stejnojmenné obory, potahuje háv tajemství. Zároveň se nevyhne nelichotivým kapitolám, protože z letohrádku Hvězda se na čas dokonce stává skladiště! […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz